W jakim kierunku rozwijać gospodarstwo rolne, by było w przyszłości dochodowe?
29/01/2012
824 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Biorę udział w programie „Turning Your Talent Into Income” (Zamień swój talent w dochód) stworzonym przez Ebana Pagana, szerzej znanego pod pseudonimem David Deangelo.
Pagan znany jest głównie z tego, że stworzył wart kilkadziesiąt milionów dolarów biznes w branży doradztwa mężczyznom "jak przyciągać kobiety"… Teraz dzieli się z ludźmi wiedzą nt. tworzenia dochodu. Wiele rad tam zawartych może być przydatne rolnikom czy permakulturnikom, którzy pragną przestać dopłacać do gospodarstwa, lub (w przypadku zuchwałych optymistów) nawet coś na ziemi zarobić…
O czym pisałem kilka tygodni temu PRL się skończyły – jeśli chce się utrzymać "na ziemi" to trzeba kombinować, w nowy sposób. Mali, starej daty rolnicy zajmujący się tylko rolnictwem, to gatunek skazany na wymarcie. Nie jest to tylko moja opinia.
Dlatego, jeśli jest się nowym wieśniakiem, lub do tej roli aspiruje, lepiej robić to z głową. Niezwykle istotną kwestią jest skąd będzie się brać pieniądze – nie samą ekologiczną fasolą i sałatą żyje człowiek, nawet taki aspirujący do "wyższych celów" (a może zwłaszcza?). Marzeniem wielu jest zaprzestać brania udział w wyścigu szczurów w korporacjach, niektórzy chcą wychować dzieci w zdrowym, wiejskim środowisku. Do tego wszystkiego potrzebne są pieniądze. W związku z tym postanowiłem Czytelnikom przedstawić, jakie branże Eban Pagan uważa za przyszłościowe, by wiedzieć w co warto wejść.
10 Przyszłościowych branży wg Ebana Pagana:
- Biznes internetowy – W wielu przypadkach, można zająć biznesem internetowym mieszkając na wsi, lub zwiększyć dochody poprzez obecność w internecie (wysyłanie produktów rolnych bezpośrednio do klienta, sprzedaż na allegro, ebay’u…)
- Szkolenia lub konsultowanie – Jesteś w czymś dobry, może ktoś jest skłonny zapłacić za Twoją wiedzę, lub pomoc? Można spróbować np. za pomocą Skye Prime lub stron ze zleceniami takimi jak Guru.com. Przy pomocy internetu w wielu przypadkach konsultacji można udzielać z dowolnego miejsca na świecie również z dziury zabitej dechami…
- Oprogramowanie komputerowe (software) – w wielu przypadkach można tworzyć oprogramowanie zdalnie, lub wypracować taki model pracy, że miasto będzie odwiedzać się rzadko. Do tej kategorii zalicza się również tworzenie stron internetowych, tworzenie aplikacji na androidy, iPhony… Aktualnie nawet pralki mają pewnego rodzaju oprogramowanie, które ktoś musi stworzyć…
- Sprzęt komputerowy (hardware) – tworzenie, serwisowanie, naprawianie, zarządzanie sprzętem komputerowym. W przypadku mieszkania na wsi, ta opcja jest raczej utrudniona.
- Alternatywna Edukacja – Peter Drucker uważa, że tradycyjna edukacja się załamie. Na jej miejsce wejdzie edukacja alternatywna. Np. tworzenie interaktywnych programów do nauki, "zielone szkoły", kursy (np. permakultury). Ludzie są skłonni wydawać sporo pieniędzy na edukacje. "Rolnik" może prowadzić rożnego rodzaju kursy – produkcji wina, nalewek, przetworów, jak hodować grzyby, garncarstwa, survivalu…
- Projektowanie (design) – Branża "projektowania" (np. przyjaznych użytkownikom sprzętów komputerowych, ubrań, mebli, posesji…). Podobnie jak w punkcie 3…
- Podróżowanie i transport – W wydaniu wiejskim może to być agroturystyka, wypożyczanie zwierzą na wesela, organizacja wesel, imprez okolicznościowych, miejsce do zabawy w paintballa czy softguna, wypożyczanie miejsca do przeprowadzenia kursów z punktu 6.
- Opieka i usługi dla osób starszych – Z racji starzenia się populacji popyt na usługi związane z opieką oraz osobami starszymi będzie się zwiększał. Istnieje tendencja do tego, że dzieci nie chcą zajmować się opieką nad swoimi rodzicami, gdy ci są starzy i zniedołężniali. W wydaniu wiejskim może to oznaczać kwatery agroturystyczne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. na wózkach inwalidzkich). Dla osób z dużą ilością kapitału może to być np. dom spokojnej starości położony w ustronnym miejscu, który serwuje rezydentom żywność ekologiczną wytworzona na miejscu. To sposób na wyróżnienie się na rynku.
- Przemysł medyczny i wellness (poprawy stanu zdrowia z przeciętnego na lepszy) – To niezwykle obiecujące branże. Ludzie są skłonni płacić duże pieniądze za bycie zdrowym. Na wsi, (raczej położonej bliżej dużych miast) można świadczyć usługi związane z poprawą stanu zdrowia ludzi – np. warsztaty jogi, weekendowe detox (oczyszczenie organizmu). Osobiście znam osoby, które płaciły duże pieniądze, za to by przebywać w miejscu oddalonym od cywilizacji, które w celu schudnięcia/oczyszczenia organizmu poddawały się głodówkom. Ta branża to również produkcja ziół/suplementów diety*.
- Zwierzęta i opieka nad zwierzętami – Widział ktoś kiedyś pieski ubrane w "sweterki"? Psy wyglądają w nich tragicznie, ale ktoś te sweterki szyje (nie zawsze są to właściciele), ktoś na tym zarabia. Może ktoś zacznie szyć sweterki dla psów w których psy nie wyglądają śmiesznie? Można pomyśleć o hotelu dla zwierząt, w którym właściciele zostawiają psa/kota gdy chcą wyjechać na wakacje. Warto rozważyć produkcję specjalnej karmy dla coraz liczniejszej rzeszy hodowanych u nas egzotycznych owadów, pająków, płazów i gadów… Ta branża to również uprawa ziół/grzybów/substancji leczniczych/poprawiających stan zdrowia zwierząt. Ludzie wierzą ( i płacą za to grube pieniądze), że magiczne ziółka poprawią stan zdrowia zarówno ich jak i ich pupili.
Kluczem do sukcesu finansowego jest zaspokajanie ludzkich potrzeb poprzez tworzenie produktów/usług, które stworzą wartość dodaną w życiu klientów. Im większą wartość i im trudniej nas zastąpić tym wyższą cenę można zażądać za produkt/usługę. Tyczy się to również przyszłych mieszkańców wsi…
*W związku z narzuconymi obostrzeniami przez UE, marketingowanie tego typu produktów jest utrudnione. Należy je reklamować np. jako produkty kolekcjonerskie.
Na zakończenie bardzo pozytywna i lekka piosenka Mariki "Moje Serce"