Prezydent – zgodnie z zapowiedziałami – przesłał do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur zamiast procentowej.
– Ustawa ta została podpisana przez pana prezydenta z tego względu, że wspomagała osoby, które mają najniższe emerytury. Jednakże wpływające do pana prezydenta wnioski i uwagi ze strony wielu środowisk, które uważają, że zostały w związku z tą ustawą pokrzywdzone skłoniły pana prezydenta do podjęcia decyzji w sprawie oddania tej ustawy ocenie Trybunału Konstytucyjnego – mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Waloryzacja kwotowa polega na tym, że dzieli się pomiędzy wszystkich emerytów i rencistów kwotę przeznaczoną w danym roku na podwyżki. W ten sposób osoby z najniższymi świadczeniami dostają procentowo najwyższą podwyżkę. Zgodnie z ustawą w tym roku wszystkie renty i emerytury zostaną podwyższone o jednakową kowtę 71 zł.
– Ocena Trybunału Konstytucyjnego nie będzie powodował w żadnym przypadku uszczerbku dla tych osób, które emerytury już otrzymały – zapewnia Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
I dodaje: Pozwoli ona ocenić na przyszłość, na ile tego rodzaju rozwiązanie – rozwiązanie kwotowe, które różnicuje w jakimś sensie odbiorców emerytur, jest konstytucyjnie uprawnione.
W tym roku na waloryzację emerytur rząd przeznaczy ponad 7,2 mld zł. Gdyby utrzymał dotychczasowe zasady koszty wypłaty świadczeń byłyby o 200 mln wyższe.
Źródło: newseria.pl
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.