Bez kategorii
Like

Ustawa o kwotowej waloryzacji emerytur trafiła do Trybunału

10/02/2012
377 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Prezydent – zgodnie z zapowiedziałami – przesłał do Trybunału Konstytucyjnego ustawę wprowadzającą kwotową waloryzację emerytur zamiast procentowej.

0– Ustawa ta została podpisana przez pana prezydenta z tego względu, że wspomagała osoby, które mają najniższe emerytury. Jednakże wpływające do pana prezydenta wnioski i uwagi ze strony wielu środowisk, które uważają, że zostały w związku z tą ustawą pokrzywdzone skłoniły pana prezydenta do podjęcia decyzji w sprawie oddania tej ustawy ocenie Trybunału Konstytucyjnego – mówi Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Waloryzacja kwotowa polega na tym, że dzieli się pomiędzy wszystkich emerytów i rencistów kwotę przeznaczoną w danym roku na podwyżki. W ten sposób osoby z najniższymi świadczeniami dostają procentowo najwyższą podwyżkę. Zgodnie z ustawą w tym roku wszystkie renty i emerytury zostaną podwyższone o jednakową kowtę 71 zł.

– Ocena Trybunału Konstytucyjnego nie będzie powodował w żadnym przypadku uszczerbku dla tych osób, które emerytury już otrzymały – zapewnia Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

I dodaje: Pozwoli ona ocenić na przyszłość, na ile tego rodzaju rozwiązanie – rozwiązanie kwotowe, które różnicuje w jakimś sensie odbiorców emerytur, jest konstytucyjnie uprawnione.

W tym roku na waloryzację emerytur rząd przeznaczy ponad 7,2 mld zł. Gdyby utrzymał dotychczasowe zasady koszty wypłaty świadczeń byłyby o 200 mln wyższe.

 

 

Źródło: newseria.pl

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758