19 zasłużonych przedstawicieli polonijnej oświaty otrzymało medale Komisji Edukacji Narodowej podczas dorocznego spotkania opłatkowego polonijnych nauczycieli, które odbyło w siedzibie Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie.
Podczas tej uroczystości Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa przekazała 10 000 dol. na dzieci poszkodowane przez huragan Sandy.W spotkaniu, 9 grudnia, wzięło udział około dwustu osób z czterech stanów Wschodniego Wybrzeża: Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Connecticut reprezentujących polonijne szkolnictwo. Dopisali też zaproszeni goście.
Wśród nich byli: dr Iwona Korga i prezes dr Magda Kapuścińska z Instytutu Piłsudskiego, przewodniczący Komisji Oświatowej KPA dr Edmund Osysko, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bożena Kamińska, przedstawiciel LOT-u Eugeniusz Frankowicz oraz duchowni i ojcowie paulini. Licznie była też reprezentowana Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, której CPSD jest od trzech lat sponsorem.
"Lubię wszystkie uroczystości związane ze świętem Bożego Narodzenia, a zwłaszcza jeżeli na sali są edukatorzy, nauczyciele, ci, którzy wspierają edukację. To jest z waszej strony wielkie poświęcenie pracować z młodymi ludźmi. Podziwiam was za to i dziękuję wam za to” – powiedziała na wstępie uroczystości konsul generalna Ewa Junczyk- Ziomecka.
Następnie w imieniu minister Krystyny Szumilas wręczyła medale Komisji Edukacji Narodowej 19 zasłużonym przedstawicielom polonijnej oświaty. To najwyższe odznaczenie resortowe w dziedzinie edukacji, które w metropolii nowojorskiej przyznawane jest od 1992 roku, otrzymało tym razem 3 dyrektorów i 14 nauczycieli polskich szkół dokształcających oraz 1 rodzic i 1 duchowny.
Ks. dr Witold Mroziewski, który w imieniu odznaczonych podziękował za wyróżnienie, powiedział, że medale zobowiązują ich do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz edukacji dzieci i młodzieży oraz do edukowania siebie nawzajem.
Jak przystało na charakter uroczystości, nie zabrakło też prezentów od Mikołaja. Dr Dorota Andraka, prezes CPSD, przekazała 51 szkołom czeki na kwotę 200 dolarów z funduszy uzyskanych ze składek tych członków PSFUK, którzy wskazali na Centralę jako swego sponsora.
Dyrektor Iwona Korga i prezes Magda Kapuścińska wręczyły z kolei na ręce prezes CPSD czek na 1507 dolarów z przeznaczeniem na nagrody dla zwycięzców tegorocznej edycji konkursu o Januszu Korczaku.
Nasza Unia zadbała natomiast o dzieci, które ucierpiały w wyniku szkód wyrządzonych przez huragan Sandy, przekazując na konto CPSD czek na 10 tysięcy dolarów do rozdysponowania wśród najbardziej poszkodowanych.
"Te pieniądze przeznaczamy dla tych najmłodszych, którzy potracili podręczniki i przybory szkolne. Przekazujemy je Centrali Polskich Szkół Dokształcających, ponieważ wiemy, że będą odpowiednio rozdysponowane" – powiedziała Marzena Wierzbowska, przewodnicząca Rady Dyrektorów PSFUK.
Dorota Andraka wspomniała również, że do akcji pomocy poszkodowanym przez żywioł włączyły się dwie szkoły: im.Marii Konopnickiej w Yonkers, NY, i im. Mikołaja Kopernika w Mahwah, NJ, które przesłały na konto CPSD pieniądze na ten cel.
W części artystycznej wieczoru kolędy i pieśni bożonarodzeniowe w języku polskim i angielskim śpiewał utalentowany wokalista Tomek Kozakiewicz, absolwent polskiej szkoły w Glen Head, zwycięzca konkursu "Long Island’s Got Talent" w 2008 roku, wprowadzając zebranych w podniosły nastrój.
W tym też nastroju nauczyciele złożyli sobie nawzajem życzenia i podzielili się opłatkiem. Nie zabrakło również pokrzepiających duchowo słów od ks. prałata Piotra Żendziana i życzeń świątecznych od Doroty Andraki.
Uroczystości towarzyszyła wystawa najpiękniejszych prac uczniów szkół polonijnych wykonanych w ramach konkursu o Marii Skłodowskiej-Curie, którą przygotowała Anita Połczyńska-Zadrożna.
Tegoroczni wyróżnieni:
– dyrektorzy: Kazimiera Ferenc ( szkoła A. Mickiewicza w Stamford, CT), Anna Tracz (Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ), Danuta Bronchard (szkoła im. Marii Konopnickiej na Brooklynie);
– nauczyciele: Wanda Nowakowska i Mieczysław Bajek (szkoła im. Jana Pawła II w New Britain, CT), Elżbieta Kunkowska (szkoła im. Marii Curie-Skłodowskiej w Irvington, NJ), Elżbieta Wszędyrówna (Akademia Języka Polskiego w Manchester, NJ), Anna Ligaj-Czarnomska (szkoła przy PFK w Clark, NJ), Zofia Wydra (szkoła im. Piotra Skargi w Elizabeth, NJ), Ewa Załusińska (szkoła im. bł. Maksymiliana M. Kolbego, LI), Dorota Bakuła (szkoła im. Zbigniewa Herberta Copiague, LI), Monika Karczmarczyk i Elżbieta Serdak (szkoła im. Cyryla i Metodego na Brooklynie), Renata Naklicka (Szkoła Języka i Kultury Polskiej na Maspeth), Renata Jujka (szkoła im. Królowej Jadwigi na Ridgewood, NY), Anita Połczyńska-Zadrożna (szkoła im. o. Augustyna Kordeckiego na Manhattanie), Małgorzata Grabowska (szkoła im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie);
– duchowni: ks. Witold Mroziewski (parafia Matki Bożej Częstochowskiej na Brooklynie);
– rodzic: Katarzyna Kubiszewska (szkoła im. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie).
Zrodlo:USA http://www.dziennik.com/publicystyka/artykul/medale-kenu-dla-zasluzonych-w-polonijnej-oswiacie