Od przyszłego roku ruszy Niepubliczne Liceum Uniwersyteckie, którego założycielem jest Uniwersytet Rzeszowski. – Spełniliśmy stosowne wymagania formalne i otrzymaliśmy pozytywną opinię Podkarpackiego Kuratora Oświaty – poinformował dr hab. prof. UR Stanisław Domoradzki, pełnomocnik Rektora UR ds. organizacji Liceum Uniwersyteckiego. – W związku z czym Liceum Uniwersyteckie zostało wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Gminę Miasta Rzeszowa. – Przyszłych uczniów, liceum zamierza rekrutować poprzez funkcjonujący elektroniczny system rekrutacji. To nie wszystko, bo wcześniej z każdym potencjalnym kandydatem liceum chce przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną – jednak więcej informacji w tym temacie będziemy mogli usłyszeć na planowanym spotkaniu informacyjnym – dodaje Grzegorz Kolasiński, rzecznik prasowy UR. – Ta inicjatywa wpisuję się w idee Uniwersytetu Otwartego, o której wspominał Rektor UR prof. […]
Od przyszłego roku ruszy Niepubliczne Liceum Uniwersyteckie, którego założycielem jest Uniwersytet Rzeszowski. – Spełniliśmy stosowne wymagania formalne i otrzymaliśmy pozytywną opinię Podkarpackiego Kuratora Oświaty – poinformował dr hab. prof. UR Stanisław Domoradzki, pełnomocnik Rektora UR ds. organizacji Liceum Uniwersyteckiego. – W związku z czym Liceum Uniwersyteckie zostało wpisane do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez Gminę Miasta Rzeszowa.
– Przyszłych uczniów, liceum zamierza rekrutować poprzez funkcjonujący elektroniczny system rekrutacji. To nie wszystko, bo wcześniej z każdym potencjalnym kandydatem liceum chce przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną – jednak więcej informacji w tym temacie będziemy mogli usłyszeć na planowanym spotkaniu informacyjnym – dodaje Grzegorz Kolasiński, rzecznik prasowy UR.
– Ta inicjatywa wpisuję się w idee Uniwersytetu Otwartego, o której wspominał Rektor UR prof. dr hab. Aleksander Bobko podczas inauguracji roku akademickiego 2013/2014. W Liceum zostaną uruchomione klasy: matematyczno-przyrodnicze (z rozszerzeniem matematyczno-informatyczno-fizycznym i matematyczno-chemiczno-biologicznym) oraz humanistyczne (z rozszerzeniem języka polskiego, historii, wybranego języka obcego). Nauczanie będzie odbywało się w mało licznych klasach z podziałem na grupy maksymalnie 12-13 osobowe – poinformował dr hab. prof. UR Wojciech Walat, prorektor UR ds. studenckich i kształcenia, podczas ostatniego spotkania informacyjnego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tak małe klasy mają spowodować, że przyszli uczniowie nie będą potrzebować korepetycji.
– Zajęcia częściowo będą odbywały się w przystosowanym budynku przy ul. Moniuszki 8, gdzie kiedyś znajdował się Instytut Politologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W okresie dwudziestolecia międzywojennego funkcjonowało tam również gimnazjum żeńskie – co wpisuje się w idee utworzenia tam liceum uniwersyteckiego – dodał prof. Wojciech Walat. – Pozostałe zajęcia będą odbywały się w nowoczesnych budynkach i laboratoriach UR.
Co najważniejsze Liceum nie będzie kształciło uczniów tylko i wyłącznie pod kątem intelektualnym ale również będzie wychowywać w duchu poszanowania europejskich tradycji, a także kształtowaniu właściwych postaw obywatelskich ze szczególnym zwróceniem uwagi na tworzenie własnej tożsamości ucznia.
Pokażą ak prowadzić zajęcia
Uniwersytet w najbliższym czasie będzie prezentował swoją kadrę, która w przyszłości będzie uczyła młodych ludzi. Już w najbliższy czwartek tj. 07.11.2013 r. odbędą się pokazowe zajęcia takie jak:
– W dalszej części spotkania odbędzie się dyskusja, podczas której zainteresowani uczniowie oraz rodzice będę mogli uzyskać więcej informacji na temat nowo otwieranego Liceum Uniwersyteckiego –poinformował rzecznik Grzegorz Kolasiński.
Spotkanie odbędzie się 07.11.2013 r. (czwartek) o godz. 16:30 w Auli, która znajduję się Budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego (Centrum Dydaktyczno-Naukowe Mikroelektroniki i Nanotechnologii) przy ul. Pigonia 1.
Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna