Unia znów decyduje: dla ojca – miesiąc z urlopu wychowawczego
23/04/2012
451 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt zmiany w kodeksie pracy, dotyczący m.in. urlopu wychowawczego. Z obecnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego, przysługującego matce, ma zostać wydzielony miesiąc dla ojca.
Rodzice będą musieli podzielić się urlopem wychowawczym. Jeżeli rodzice nie skorzystają z tego rozwiązania, to stracą jeden miesiąc urlopu i w tej sytuacji wyniesie on 35 miesięcy.
Wiceminister Radosław Mleczko wyjaśnia, że zmiana wynika z konieczności wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2010/18/UE. Projekt zmiany kodeksu przewiduje konieczność zagwarantowania minimum jednego miesiąca urlopu dla każdego z rodziców. To oznacza, że w razie, gdy jeden rodzic nie skorzysta z takiego miesiąca, drugi nie ma do niego prawa. "Tym samym jest to miesiąc stracony" – zaznaczył Mleczko.
A co z matkami wychowującymi samotnie dziecko?
Unijna dyrektywa nie wymaga, by traktować samotnych rodziców odmiennie i przyznawać im prawo do pełnego wymiaru urlopu rodzicielskiego. To oznacza, że matka, samotnie wychowująca dziecko, nie otrzyma tej części urlopu wychowawczego, który przypadałby ojcu dziecka.
Mleczko poinformował, że ze względu na duże społeczne znaczenie tej zmiany zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje z partnerami społecznymi, także na forum Zespołu Problemowego ds. Prawa Pracy i Układów Zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Dlatego – jak zakłada resort pracy – wejście tej zmiany zostanie przedłużone o rok – do 8 marca 2013 r. (PAP)