Unia Europejska wywiera silną presję na władze Szwajcarii, by włączyły one kraj do wspólnego rynku. Szwajcarzy jednak bronią się ze wszystkich sił by do Unii nie wejść – podaje pch24.pl.
Mają liberalną i najlepiej rozwijającą sią gospodarkę w całej Europie. Do tego małego kraju swoje siedziby przenoszą wielkie firmy. Osiedlają się tam także najbogatsi ludzie z całego świata.
Na sukces Szwajcarii składają się m.in. niskie podatki, zdecentralizowana gospodarka i przyjazny biznesowi system polityczny. To sprawia, że wielu przedsiębiorców po prostu przeprowadza się do Szwajcarii i tutaj lokuje swoje pieniądze.
Władze UE jednak postanowiły – w celu rzekomej ochrony przed konkurencją – położyć kres szwajcarskiej niezależności. Mimo wieloletniej presji wywieranej przez instytucje unijne, Szwajcarzy konsekwentnie odrzucali członkostwo w unii. Swoje relacje z Brukselą Konfederacja opiera w dużej mierze na aneksowanych umowach dwustronnych.
UE jest dla Szwajcarii największym partnerem handlowym, z kolei Szwajcarzy są wśród trzech największych partnerów UE. Jednocześnie szwajcarskie firmy zatrudniają ponad milion obywateli UE na terenie swojego kraju, jeszcze więcej poza jego granicami.
Władze w Brukseli twierdzą jednak, że dwustronne układy nie odpowiadają obecnemu zapotrzebowaniu i domagają się od Szwajcarów przyjęcia „europejskiego prawa" automatycznie, pod pozorem utrzymywania „jednorodności" w obszarze „jednolitego rynku".
– W tych dziedzinach, w których Szwajcaria chce uczestniczyć w rynku wewnętrznym, UE wskazuje, że taki udział musi odbywać się zgodnie z zasadami rynku wewnętrznego, mającymi zastosowanie do wszystkich jego uczestników – przekonywała niedawno Maja Kocijancic, rzeczniczka Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych Catherine Ashton.
Więcej:
http://www.pch24.pl/ue-grozi-szwajcarii–ktora-nie-chce-zmienic-prawa-podatkowego,10119,i.html
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."