Bez kategorii
Like

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej

27/01/2011
426 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Możemy oczywiście liczyć na to, że tragiczna sytuacja, kiedy będziemy musieli walczyć o czyjeś życie, nigdy nam się nie przytrafi, ale to dość naiwne podejście. O wiele rozsądniej byłoby po prostu nauczyć się, jak można się przydać w takich momentach. Pierwsza pomoc udzielona niewłaściwie to ryzyko, że pogorszymy stan poszkodowanego. Udzielanie pierwszej pomocy – co robić? Osoba, która udziela pierwszej pomocy ma jedno podstawowe zadanie – utrzymanie przy życiu poszkodowanego i zapobieganie dalszym powikłaniom, aż do przybycia karetki pogotowia ratunkowego. By zrealizować ten trudny cel należy wykonać kilka podstawowych czynności. Ocena sytuacji Osoba, które przybywa na miejscu wypadku powinna przede wszystkim zorientować się, czy wszyscy są bezpieczni. Jeśli okaże się, że są ranni należy […]

0


Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem. Możemy oczywiście liczyć na to, że tragiczna sytuacja, kiedy będziemy musieli walczyć o czyjeś życie, nigdy nam się nie przytrafi, ale to dość naiwne podejście. O wiele rozsądniej byłoby po prostu nauczyć się, jak można się przydać w takich momentach. Pierwsza pomoc udzielona niewłaściwie to ryzyko, że pogorszymy stan poszkodowanego.

Udzielanie pierwszej pomocy – co robić?

Osoba, która udziela pierwszej pomocy ma jedno podstawowe zadanie – utrzymanie przy życiu poszkodowanego i zapobieganie dalszym powikłaniom, aż do przybycia karetki pogotowia ratunkowego. By zrealizować ten trudny cel należy wykonać kilka podstawowych czynności.

Ocena sytuacji

Osoba, które przybywa na miejscu wypadku powinna przede wszystkim zorientować się, czy wszyscy są bezpieczni. Jeśli okaże się, że są ranni należy jak najszybciej zająć się oceną ich stanu. W tym celu trzeba delikatnie potrząsnąć za ramiona i spytać, czy wszystko w porządku. Jeśli okaże się, że poszkodowany jest przytomny i nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo, należy zostawić go w takiej pozycji, w jakiej został znaleziony i jak najszybciej wezwać pomoc.

Pierwsza pomocy przedmedyczna – krok po kroku

Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy ranny jest nieprzytomny. W takich sytuacjach musimy wykazać się podwójną przytomnością umysłu i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

  • Najpierw głośno wołamy o pomoc i jeśli to możliwe wzywamy karetkę.
  • Następnie przewracamy poszkodowanego na plecy i udrożniamy jego drogi oddechowe.
  • Po takim przygotowaniu sprawdzamy, czy ranny oddycha. Robimy to wzrokiem (obserwacja ruchów klatki piersiowej), słuchem (nasłuchiwanie przy ustach szmeru oddechowego) i dotykiem (oddech powinien być wyczuwalny na twoim policzku).
  • Jeśli ranny oddycha należy ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej i czekając na pogotowie, regularnie sprawdzać oddech.
  • Jeśli nie wyczuwamy oddechu lub jest on bardzo nieregularny, należy rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową.

Zasady udzielania pierwszej pomocy

Każda sytuacja jest inna, każdy poszkodowany jest inny, więc aby rzeczywiście komuś pomóc musimy wiedzieć, jak to zrobić. Trudno jest przyswoić taką wiedzę, a przede wszystkim umiejętności, korzystając wyłącznie z poradnika. Najlepiej wybrać się na kurs pierwszej pomocy, gdzie wykwalifikowani ratownicy pokażą jak sobie radzić w zależności od rodzaju wypadku, obrażeń i wieku poszkodowanego.

Pierwsza pomoc przedmedyczna – obowiązek czy możliwość?

Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, za którego niewypełnienie możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Obowiązkiem jest również posiadanie w samochodzie apteczki pierwszej pomocy, która może bardzo ułatwić uratowanie czyjegoś życia.

Artykuł pochodzi ze strony: abcZdrowie.pl

http://abczdrowie.pl/udzielanie-pierwszej-pomocy-przedmedycznej

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758