Bez kategorii
Like

Dieta osób starszych

27/01/2011
446 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Olbrzymi postęp cywilizacyjny, jaki nastąpił w XX w., przyniósł radykalną poprawę jakości życia ludzi na świecie oraz wydłużył czas jego trwania. W porównaniu z przeciętną długością życia w XIX w. obecnie żyjemy prawie 2-krotnie dłużej. Ten korzystny efekt zawdzięczamy przede wszystkim poprawie warunków socjalno-ekonomicznych, rozwojowi medycyny i techniki oraz zmianie stylu życia na bardziej prozdrowotny. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w strukturze demograficznej ludności osoby w wieku 65 lat stanowią 7% ogółu populacji. Zarówno starzenie się, jak i starość są zjawiskami biologicznymi i należą do kolejnych etapów ludzkiego życia. Starzenie jest procesem ciągłym i nieodwracalnym. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy mniej aktywny. Tkanki ludzkie ulegają odwodnieniu, stają się mniej elastyczne i zmniejszają […]

0


Olbrzymi postęp cywilizacyjny, jaki nastąpił w XX w., przyniósł radykalną poprawę jakości życia ludzi na świecie oraz wydłużył czas jego trwania. W porównaniu z przeciętną długością życia w XIX w. obecnie żyjemy prawie 2-krotnie dłużej. Ten korzystny efekt zawdzięczamy przede wszystkim poprawie warunków socjalno-ekonomicznych, rozwojowi medycyny i techniki oraz zmianie stylu życia na bardziej prozdrowotny. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w strukturze demograficznej ludności osoby w wieku 65 lat stanowią 7% ogółu populacji.

Zarówno starzenie się, jak i starość są zjawiskami biologicznymi i należą do kolejnych etapów ludzkiego życia. Starzenie jest procesem ciągłym i nieodwracalnym. W okresie starości ustaje intensywne odbudowywanie komórek, organizm jest mniej odporny na choroby, a układ nerwowy mniej aktywny. Tkanki ludzkie ulegają odwodnieniu, stają się mniej elastyczne i zmniejszają się

Bardzo często problemy zdrowotne ludzi starszych mają wpływ na ich sposób żywienia.
U osób w starszym wieku należy zwrócić szczególną uwagę na zmiany zachodzące w przewodzie pokarmowym. Począwszy od ubytków uzębienia, utrudniających prawidłowe gryzienie i żucie pokarmów, poprzez zmniejszenie wraz z wiekiem zdolności odczuwania bodźców smakowych, obniżenie ilości wydzielanej śliny i zawartości w niej enzymów trawiennych oraz możliwe trudności w połykaniu – wszystkie te zmiany często zniechęcają osoby starsze do spożywania odpowiednich ilościowo i jakościowo porcji pożywienia, a prawidłowe żywienie tej grupy ludności jest niezmiernie ważne.

Energia
Zapotrzebowanie na energię u osób starszych zmniejsza się ze względu na stopniowe obniżanie się podstawowej przemiany materii oraz poziomu aktywności fizycznej. Często jednak osoby starsze, nie biorąc tego faktu pod uwagę, pobierają nadmierną ilość energii w stosunku do zapotrzebowania oraz wydatków energetycznych ich organizmu, co prowadzi do powstawania nadwagi i otyłości. Zapotrzebowanie na energię dla osób w starszym wieku wynosi: dla mężczyzn w zależności od aktywności fizycznej 1750–2450 kcal/dzień, a dla kobiet 1500–2100 kcal/dzień.

Tłuszcz
Dieta osób starszych zawiera najczęściej nadmierne ilości tłuszczu i jest zwykle deficytowa w wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które działają ochronnie m.in. na układ krwionośny. Przyczyną jest niskie spożycie ryb morskich i olejów roślinnych.
Głównym źródłem tłuszczu w diecie osób starszych powinny być: ryby morskie, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne, orzechy.

Białko
Z uwagi na możliwe problemy z trawieniem i wchłanianiem zaleca się, aby osoby starsze spożywały większą ilość pełnowartościowego białka – około 50% ogólnej ilości białka – czyli produktów typu: chude mięso, ryby, niskotłuszczowe produkty mleczne.

Węglowodany
Powinny stanowić główne źródło energii w diecie osób starszych. Należy przy tym pamiętać, że w przeważającej ilości powinny to być węglowodany złożone, zawarte głównie w produktach zbożowych i warzywach. Nie możemy zapominać, że owoce i warzywa są źródłem błonnika pokarmowego w diecie.Osobom starszym zaleca się spożywanie błonnika pokarmowego w ilości 20–40 g dziennie. Składnik ten reguluje pracę jelit, przeciwdziała zaparciom, nowotworom i chorobom układu sercowo-naczyniowego. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są również: kasze (gryczana, jęczmienna), produkty zbożowe z grubego przemiału (pełnoziarniste pieczywo razowe, graham), brązowy ryż.

Witaminy
Odpowiednia podaż witamin ma bardzo istotne znaczenie w starszym wieku. Witaminy A, E i C są antyoksydantami, które chronią organizm przed powstawaniem nadmiernych ilości wolnych rodników uszkadzających komórki. Niedobory tych witamin zwiększają ryzyko wielu chorób, m.in.: chorób układu krążenia, nowotworów, zaćmy, chorób degeneracyjnych mózgu. Najczęściej występujące u osób starszych niedobory witamin dotyczą witaminy D (maleje zdolność wytwarzania tej witaminy w skórze po nasłonecznieniu), kwasu foliowego oraz witamin z grupy B–B1, B2, B6, B12.

Woda
Średnie zapotrzebowanie na wodę dla zdrowych i aktywnych osób starszych wynosi 30–35 ml/kg masy ciała (nie mniej niż 1500 ml/dzień). W przypadku osób starszych, niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania ze względu na stopień niepełnosprawności, zapotrzebowanie na wodę wynosi 100 ml/kg na pierwsze 10 kg masy ciała, 50 ml/kg na kolejne 10 kg oraz 15 ml/kg na pozostałą ilość kilogramów. Normy żywienia przyjmują, że mężczyźni powinni spożywać 3700 ml wody dziennie, natomiast kobiety – 2700 ml. Ilość ta obejmuje zarówno wodę dostarczoną w postaci napojów, jak i tę zawartą w pożywieniu spożytym w ciągu dnia.

Do zaspokojenia pragnienia najlepiej używać wody niegazowanej o temperaturze około 15°C.
Osoby starsze są bardziej narażone na odwodnienie organizmu, m.in. z powodu odczuwania mniejszego pragnienia w stosunku do zapotrzebowania, mniejszego spożycia wody, obniżonej sprawności nerek, występujących chorób czy przyjmowania leków działających diuretycznie.

Najważniejsze!

  • Osoby starsze powinny spożywać codziennie 4–5 regularnych posiłków o mniejszej objętości.
  • Codzienne pożywienie powinno być jak najbardziej urozmaicone!
  • Należy wypijać co najmniej 8 szklanek płynów niegazowanych dziennie.
  • Trzeba zwiększyć spożycie przetworów mlecznych z odtłuszczonego mleka, pełnoziarnistego pieczywa, ryb, grubych kasz.
  • W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się 3 porcje warzyw i 2 porcje owoców.
  • Należy ograniczyć smażenie, zamiast tego gotować, dusić, piec bez dodatku tłuszczu.
  • Posiłki powinny być tak komponowane, aby swoim wyglądem i zapachem zachęcały do jedzenia.

Powinno się ograniczyć spożycie soli kuchennej, ostrych przypraw i alkoholu.

Artykuł pochodzi ze strony: abcZdrowie.pl

http://abczdrowie.pl/dieta-osob-starszych

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758