Bez kategorii
Like

The Telegraph Vaclav Klaus o rozpadzie Unii

16/05/2012
410 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Powinniśmy się pozbyć centralizacji, harmonizacji i uniformizacji kontynentu europejskiego i zacząć decentralizację, deregulację i przestać dotować nasze społeczeństwo i gospodarkę. powinniśmy zacząć zmniejszać, na szeroką skalę, wydatki rządu

0


 

Prezydent Czech Vaclav Klaus „Pozwolę sobie zasugerować najważniejszy element takiej zmiany. Po pierwsze, musimy się pozbyć niewydajnej i paternalistycznej gospodarki rynku socjalnego. Po drugie, powinniśmy zaakceptować fakt, że proces regulacji ekonomicznych wymaga czasu i, że niecierpliwi politycy i rządy zazwyczaj jedynie pogorszają sprawę. Po trzecie, powinniśmy zacząć zmniejszać, na szeroką skalę, wydatki rządu i zapomnieć o flirtowaniu z rozwiązaniami opartymi na podwyższaniu podatków.
Powinniśmy także zaprzestać ciągłego rozwijania zielonego ustawodawstwa. Należy powstrzymać Zielonych od brania pod swój sztandar błędnych idei, jak doktryna globalnego ocieplenia, dużej części naszej gospodarki. Powinniśmy się pozbyć centralizacji, harmonizacji i uniformizacji kontynentu europejskiego i zacząć decentralizację, deregulację i przestać dotować nasze społeczeństwo i gospodarkę. Nasze państwa, jako ofiary Europejskiej Unii Monetarnej, powinny mieć możliwość odejścia z niej i powrotu do własnych porządków monetarnych. Należy zapomnieć o takich planach, jak Europejska unia fiskalna, nie wspominając o antydemokratycznych ambicjach by całkowicie politycznie ujednolicić Europę. Wskazane jest byśmy powrócili do demokracji, która może istnieć jedynie na poziomie państw narodowych, a nie na poziomie całego kontynentu. Jest już bardzo późno na dyskusję na temat tego problemu.Autor jest prezydentem Czech. Jest to artykuł zaczerpnięty z przemowy do Grupy z Brugii w Londynie 3. maja 2012 roku.źródło: „The Telegraph” Tłumaczenie: Zuzanna Ilona Folaron”..( źródło )
Są trzy wizje zjednoczonej Europy . Wizja fanatyków totalitarnej politycznej poprawności , czyli wizja niemiecka , wizja Europy Ojczyzn oraz wizja demokratycznej Federacji Republikańskiej . Opcja niemiecka , szowinistyczna zresztą zakłada zbudowanie federacji w której hegemonem będą Niemcy , ideologią panującą polityczna poprawność . System podatkowy , społeczny byłby w tej niemieckiej Europe miękką wersja socjalizmu niemieckiego z czasów Hitlera. Rozbudowana biurokracja, ścisłe regulacje, brak wolności gospodarczych i politycznych . Byłaby to Europa rozwarstwiona , niedemokratyczna , rządzona przez oligarchię z niemiecką na czele . W Polsce głównymi zwolennikami takiej Europy jest Tusk, Palikot,Sikorski, Komorowski
Drugą opcją, tak zwanych eurosceptyków jest Europa Ojczyzn ,, której przedstawicielem jest Klaus zakłada wspólny obszar celny , gospodarczy, brak barier w przepływie ludzi i towarów.
 
Trzecią opcją , której przedstawicielem jest Ganley , a na terenie Polski Rokita zakłada budowę demokratycznej , wolnorynkowej , politycznej, militarnej , technologicznej federacji na wzór Stanów Zjednoczonych . Opcja ta zakłada budowę państwa minimum , z wybieranym w wyborach powszechnych prezydentem Europy i przekształceniem Parlamentu Europejskiego w normalny parlament federacyjnego państwa .
 
Klaus ma rację jeśli chodzi o wolnorynkowe , anty etatystyczne postulaty . Myli się jednak co do aspektów politycznych , militarnych, czy cywilizacyjnych do których należy chociażby ekspansja w kosmos i ochrona interesów gospodarczych w kosmosie. Klaus wyrósł w tradycji państwa , które nie toczyło wojen, jak naród i państwo od około 500 lat . A jeśli było zagrożone to jak chociażby Hitlerowi poddało się bez walki .Od prawie 800 lat Czechy praktycznie zawsze były przedmiotem , a nie podmiotem gry politycznej.
 
Dlatego właśnie widać poważne różnice w podejściu do Unii innego eurosceptyka .Jarosława Kaczyńskiego . Polska jest od tysiąca lat istotnym graczem europejskim , szczególnie w czasie gdy była częścią składową federacji polsko litewskiej , częścią Rzeczpospolitej , ówczesnego europejskiego mocarstwa Dlatego też ma inne spojrzenie na Unie , jak chociażby na polityczne i militarne korzyści jakie niesie federacja europejska . Rozpad Unii osłabiłoby Polskę politycznie i zahamowało na wiele dziesięcioleci odbudowę I Rzeczpospolitej , do której to odbudowy pierwszym krokiem byłoby przyłączenie Ukrainy i Białorusi do Unii , czyli odbudowę wspólnej przestrzeni gospodarczej, kulturowej i politycznej rozczłonkowanych krajów Rzeczpospolitej .
 
Kaczyński tak powiedział w Krynicy „„ Stworzenie wspólnej armii przez UE dałoby Brukseli status supermocarstwa porównywalnego z Waszyngtonem. Chcę, by Europa była supermocarstwem. Jestem eurorealistą i popieram silną Europę, zwłaszcza w aspekcie polityczno-militarnym – mówił Jarosław Kaczyński na XXI Forum Ekonomicznym w Krynicy. „…(więcej )
 
 
 
Inny pomył PiS „Deregulacja  i demokracja.Jaka ma być Unia według PiS? "Rz" poznała tezy, które  mają zostać przedstawione w sobotę. Partia chce, by UE wróciła do korzeni integracji. Domaga się deregulacji i wolności gospodarczej i zmniejszenia liczby nakazów i zakazów produkowanych przez unijne instytucje. PiS chce też więcej demokracji, by o najważniejszych sprawach decydowały państwa członkowskie, a nie unijni urzędnicy. Partia postuluje, by kluczowe decyzje podejmowali obywatele państw członkowskich w referendach, ale ma nie być rządzona przez duet Berlin i Paryż. Ma być solidarna i dostosowywać się do najsłabszych państw. „…(więcej)
 
Kaczyński i PIS faktycznie jest zwolennikiem opcji trzeciej, czyli budowy mocarstwa polityczno militarnego , w którym rząd centralny miałby kompetencje tak zwanego „państwa minimum „. postulat przyznania obywatelom Unii , a nie rządom prawa do decydowania o najważniejszych dla całego kontyngentu sprawach pozwoliłoby zbudować unie jako nowoczesną demokrację bezpośrednią, w stronę której zmierzają w tej chwili Stany Zjednoczone .
 
Marek Mojsiewicz
0

Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758