Bez kategorii
Like

Tele-wizjonerska stacja TVN

30/05/2011
386 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
no-cover

Recepta na telewizje III RP: 20.000.000 $ z FOZZ + ksiegowy z Zurichu + koncesja via Miro W. + kredyty bankowe od Kostrzewy + know-how od Amerykanow + pracownicy z Radiokomitetu + programy z licencji + nazwa z Panamy + wizjonerstwo z PRL.

0


Tele-wizjonerska stacja TVN rozpoczela nadawanie jesienia 1997 na podstawie ogolnopolskiej koncesji przyznanej przez KRRiT i zalatwionej przez Mira W.

Cimoszewicz byl wtedy premierem a Kwasniewski prezydentem. Widac ze strumienie kasy ktore laly sie poprzez spolke 3W Investments SA na srodowisko wizjonerskie w Warszawie, zrobily swoje.

Kiedy TVN dostala ogolnopolska koncesje, spolka byla w rekach ITI TV Holding Polska (67%) i CME (33%). Z kolei spolka 3W Investments SA miala 51% spolki ITI TV Holding Polska. Spolka 3W Investments SA, ktorej jednym z akcjonariuszy byl Miro W., miala wiec 34% kapitalu TVN, czyli tzw. mniejszosc blokujaca.

Aby dodac blichtru do propozycji nie do odrzucenia ktora ITI zlozyla KRRiT do gry zostal wciagniety przedstawiciel zgnilego amerykanskiego imperializmu – jeszcze do niedawna dzielnie zwalczanego przez Wejcherta, Zacharskiego, Gawrilowa i kolegow – czyli spolka telewizyjna CME nalezaca do obywatela amerykanskiego Rona Laudera. W zamian za 33% kapitalu TVN, CME dostarczylo niezbednego know-how jako ze politruki z Radiokomitetu nie mieli ani kompetencji ani doswiadczenia w tworzeniu nowoczesnej telewizji.  

Amerykanie z CME wyszli z TVN bardzo szybko, juz w 1998 roku. ITI zostal na nowo 100% udzialowcem TVN i postawil od razu na jakosc: najwieksza ogladalnosc z programow TVN w 1998 roku mial meksykanski serial "Esmeralda". Zachecilo to chyba TVN do coraz wiekszego kopiowania zachodnich produkcji i jechania na komercyjnych programach z licencji, jako "programowo najlepsza".      

Do strumienia panamskich dolarow zostaly domieszane dolary z wielomilionowych kredytow Polskiego Banku Rozwoju (PBR) ktorego prezesem byl Wojciech Kostrzewa. Tak sie szczesliwie skladalo ze PBR byl tez udzialowcem w TV Wisla, przejetej przez ITI w 1996 roku. 

Do czasu startu TVN wizjonerzy ITI zyli w biznesowym rozdwojeniu, pomiedzy czipsami i mediami. Walter dlubal przy produkcji telewizyjnej (ITI Media Group) podczas kiedy Wejchert, ktory widac zostal wciagniety rozkazem w wizjonerska telewizje, rozwijal za dolary z Panamy swoje wlasne wizje spozywcze (ITI Food Group) czyli chipsy Chio Lilly oraz piekarnie Jan Piekarz. Byc moze Wejchert mial nadzieje ze Jan Piekarz przescignie jako marka Jana Pawla, jako taka nowa swiecka tradycja ? Oba przedsiewziecia byly kontrolowane przez spolke offshore Basingstoke BV. Wraz z rozwojem TVN powiedziano Wejchertowi aby pozwijal swoje spozywcze wizje. Czipsy odsprzedano niemieckim partnerom a Jan Piekarz pozostal nowa swiecka tradycja tylko w Konstancinie Jeziornej (Stara Papiernia). Spolka Basingstoke BV istnieje do dzisiaj. Wizjoner Wejchert pocieszyl sie inwestycjami w golf i nieruchomosci.  

Powstala tez nowa filia o nazwie ITI Multiplex Cinema Joint-Venture, w ramach ktorej firma UCI Cinemas International miala dostarczyc know-how do budowy sieci kin. Zalozycielami UCI, ktora zajmowala sie budowa kin w Wielkiej Brytanii i Europie, byly dwa amerykanskie studia filmowe, Paramount Picture i Universal Studios. Tak wiec po raz kolejny niedawni komunistyczni agenci w USA przystapili ochoczo do korzystania z imperlialistycznego know-how, tym razem legalnie. Powstalo Multikino. Tak jak w przypadku CME, po paru latach ITI wykupila UCI Cinemas (w 2004 roku). 

Oficjalna legenda mowi ze skrot TVN powstal na bazie nazwy TV Nowa, nazwa ktora byla kopia nazwy stacji CME w Czechach (TV Nova). Czas po raz kolejny obalic legende. Poniewaz dolary ITI przyplynely z Panamy, nazwa TVN jest kopia nazwy panamskiej stacji telewizyjnej TVN. Logo TVN ktore od poczatku widnieje w lewym gornym rogu tego wpisu to logo panamskiej stacji TVN (link: www.tvn-2.com). 

Kasjer TVN z Zurichu, Bruno Valsangiacomo, niestrudzenie pomnazal spolki offshore noszace nazwe ITI. Spolki te przerzucaly czesto aktywa i pieniadze pomiedzy soba, jedne spolki powstawaly, inne znikaly. Pojawily sie np. ITI Media Group NV, ITI Invest BV (oraz ITI Invest NV), Neovision BV (oraz Neovision Sp.z.o.o.), Neovision Holding BV (oraz N-Vision (Supervision) BV), ITI TV Holdings Sp. z.o.o. itd. 

Prawie 7.000.000 $ zniklo w spolce ITI Corporation Ltd (Guernsey), pozyczka udzielona przez ITI Holdings SA zostala "spisana na straty" w 1997 roku. ITI Services Ltd (Irlandia) tez szybko zniklo z obiegu (w 1994 roku), odsprzedane tajemniczemu nabywcy. 

ITI Holdings SA jako struktura holdingu zmontowana wedlug prawa luksemburskiego placila tylko symboliczny podatek w wysokosci 0.2% swoich aktywow. A wielkosc aktywow ITI Holdings SA mozna bylo dopasowywac wedlug porzeb, dokonujac tranzakcji ze spolkami ofshore. ITI Holdings SA weszla na gielde luksemburska 29 stycznia 1997.  

Udzialy ITI Holdings SA Luxembourg w TVN przechodzily poprzez kaskade spolek w Holandii i Antylach holenderskich (stan na rok 1997):

ITI Holdings SA, Luxembourg

                  (90%)               — 10% CME (Ron Lauder)

ITI Media Group, Curacao

                 (100%)

N-Vision BV, Amsterdam

                 (49%)                — 51% 3W Investments SA (w tym Wyrzykowski)

ITI TV Holding, Polska

                 (67%)

TVN Sp. z.o.o., Warszawa    — 33% CME (Ron Lauder)

W zamian za swoje kompetencje, kasjer TVN z Zurichu Valsangiacomo wystawial ITI wysokie rachunki, okolo 700.000 $ rocznie. Do tego Valsangiacomo dzielil 500.000 $ rocznie z wizjonerami, jako pensje. A do tego panowie zaczeli sobie strzelac bonusy: 750.000 $ w 1997.

Wejchert powiedzial prawde w jednym ze swoich ostatnich wywiadow prasowych (cytat zblizony): "nie jestem bogaty, firma jest bogata". To sie pokrywa z powyzej wspomnianym dojeniem firmy. Przedsiebiorca ktory zalozylby firme za swoje wlasne ciezko zarobione pieniadze, mialby zupelnie inne podejscie do finansow firmy.  

Spolka-matka czyli ITI Panama, z ktorej przelano 20.000.000 $ na konta ITI Luxembourg, znikla szybko z oficjalnego obiegu jako ze – po wszczeciu sledztwa w Polsce w sprawie FOZZ – spolka ta zostala "odsprzedana udzialowcom ITI" czyli nie wiadomo komu. Ale fundusze z ITI Panama wciaz byly dyskretnie uzywane do realizacji okreslonych celow i zadan.

Ciekawym przykladem finansowej zonglerki byl kredyt w wysokosci 2.000.000 $ ktory Wejchert i Walter udzielili samym sobie w 1997 roku, na blizej nieokreslone potrzeby prywatne. BRE Bank pozyczyl im owa sume w Polsce, gwarantem BRE Bank byl ITI Polska, gwarantem ITI Polska byl ITI Luxembourg a gwarantem ITI Luxembourg byli na nowo panowie Wejchert i Walter, tym razem offshore poprzez ITI Holdco NV. 

Ten dlugi lancuszek pozwolil Wejchertowi i Walterowi na uwierzytelnienie w czesci ich majatku w Polsce, majatku "na kredyt" w Polsce, chociaz zabezpieczonym przez kase zdeponowana przez Paname offshore. Jest to stara sztuczka uzywana przez szwajcarskie banki prywatne a nazywa sie ona fachowo "back to back". Beneficjent udziela sam sobie kredytu, nie ujawniajac przy tym swoich funduszy zdeponowanych offshore. 

Jaka wizja, tacy wizjonerzy.  

Ciag dalszy w czwartek, w odcinku : "TVN i druga Sycylia".

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758