Bez kategorii
Like

Tajna analiza upadku strefy euro: masowe bezrobocie, bankructwa…

26/06/2012
459 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Spadek wzrostu gospodarczego, nawrót masowego bezrobocia, bankructwa firm – tak dramatyczny scenariusz nakreślił niemiecki minister finansów na wypadek, gdyby upadła wspólna europejska waluta.

0


.W wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" szef resortu finansów RFN Wolfgang Schäuble ostrzega przed ryzykiem wiążącym się z ewentualnym upadkiem euro. Jeżeli rozpadłaby się unia walutowa, czego on sam w ogóle w myślach nie dopuszcza, istniałoby zagrożenie, że "trzeba byłoby oddać wszystko to, do czego tak się chętnie przyzwyczailiśmy: od wspólnego europejskiego rynku po swobodę podróżowania po Europie". Upadek Unii Europejskiej byłby katastrofą – tego być nie może, nie powinno i nie będzie – zaznaczył Schäuble.

Z jakimi niebezpieczeństwami musiałyby się liczyć Niemcy, kiedy upadałoby euro, nakreśla analiza sporządzona przez ministerstwo finansów RFN. Dla niemieckiej gospodarki oznaczałoby to katastrofę.

Już w pierwszym roku po wprowadzeniu narodowej niemieckiej waluty wzrost gospodarczy spadłby o 10 procent, a liczba bezrobotnych wzrosłaby do pięciu milionów, twierdzą autorzy analizy, która jak zaznacza "Der Spiegel" do tej pory trzymana była pod kluczem. Jak w rozmowie z tygodnikiem przyznał jeden z urzędników resortu finansów, analizę zatajano w obawie, że koszty akcji ratunkowej dla euro mogłyby wymknąć się spod kontroli. – Kiedy porówna się je z rozmiarami takiej katastrofy, miliardowa akcja ratunkowa jawi się jak mniejsze zło – cytuje z tej rozmowy "Der Spiegel".

Pomimo że w Grecji powiodło się utworzenie nowego rządu pod egidą Antonisa Samarasa, sytuacja w tym kraju jest w dalszym ciągu napięta. Nowa koalicja w Atenach domaga się rozmiękczenia warunków pomocy UE i złagodzenia programu reform i oszczędności oraz wydłużenia okresu realizacji reform o dwa lata, do ogółem czterech lat.

Dla zapanowania nad kryzysem cztery najpotężniejsze gospodarczo państwa członkowskie UE – Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania – na "małym szczycie" w Rzymie uzgodniły zawarcie paktu na rzecz wzrostu, opiewającego na sumę mld euro, który służyłby wsparciu wzrostu gospodarczego.

W kwestii opodatkowania transakcji finansowych minister Schäuble przyznał, że nie ma szans, aby wszystkie europejskie państwa poparły ten zamysł. Z tego względu Niemcy zabiegają chociaż o wprowadzenie takiego podatku w skromniejszej wersji "light".

Więcej:http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,12006268,Tajny_scenariusz_upadku_strefy_euro__masowe_bezrobocia_.html

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758