Bez kategorii
Like

Tajemnice Rubensa i Michała Anioła ujawnił skan 3D

09/09/2012
790 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Malarstwo i rzeźba Michała Anioła oraz Petera Paula Rubensa były prawdopodobnie ukończone przez swoich uczniów.Tak zasugerowała nowa trójwymiarowa technologia skanowania.

0




Historycy sztuki badali portret za pomocą szeregu narzędzi i technik.Historyczne rękopisy, analizy chemicznej a nawet farby.Technika, która jest rozwijana przez brytyjskiego konsorcjum o nazwie Coform 3D  pomoże dokładnie ujawnić dzieło sztuki.Muzea i domy aukcyjne próbują uwierzytelnić wartość prac wykonanych wieki temu,którego historia nie jest w pełni udokumentowana.

Oba dzieła sztuki Rubensa i Michała Anioła zostały ze skanowane za pomocą urządzenia o nazwie Mini Dome który używa 198 światła do oświetlenia obiektu z różnych punktów widzenia.Urządzenie wykorzystuje 11 kamer do fotografowania obiektu.Trójwymiarowy model może być stworzony na komputerach w 25.000 oddzielnych obrazach.

Posąg Michała Anioła – znaki dłuta na marmurze sugerują, że przynajmniej część z nich została wyrzeźbiona przez kogoś innego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leuven (Belgia) obecnie używa Mini Dome,aby uzyskać trójwymiarowe skan portret Rubensa, który był nauczycielem Antoniego Van Dycka.Historycy sztuki również sugerują, że został namalowany przez kogoś innego.

Posąg Michała Anioła który mieści się w Akademii Sztuk Pięknych we Florencji przedstawia dwie postacie trzymające ciało Jezusa Chrystusa, był uważany za wyrzeźbiony przez artyste…To jest również źródło debaty wśród ekspertów sztuki, czy Michał Anioł był naprawdę jego twórcą być może to jeden z jego uczniów.

Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii Informacji w Pizie, we Włoszech będą analizować rzeźbę jako część konsorcjum pracy i zamierzają opublikować swoje wyniki jeszcze w tym roku.

Profesor David Arnold, z wydziału sztuki na Uniwersytecie w Brighton,koordynator międzynarodowego konsorcjum muzeów i uniwersytetów, które rozwija się w technologii, powiedział: Naukowcy zdawają sobie sprawę,na jakie pytania można odpowiedzieć za pomocą tych technik

Technologia została również wykorzystana w tureckiej archeologii.Do skanów 3D zostały wykorzystane także z 14 wieku mauretańskie wazony, które wcześniej były trudne do zbadania ludzkiemu oku.Skany ujawniły że wszystkie one pochodzą z tej samej gliny.

John Stevenson, dyrektor fotograficzny w Muzeum Wiktorii i Alberta, powiedział że technologia 3D ma potencjał, aby odkryć wiele wcześniej niewidoczne lub nierozpoznane szczegóły dotyczących dzieł sztuki i obiektów zabytkowych.

To staje się bardzo ciekawa technika. Można zdejmować teksturę powierzchni kamiennych rzeźb który pozwala zobaczyć a konserwatorzy podejmują ich ocene.

 

 

 

 

0

Hania Cieślak

171 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758