Szklany budynek w strefie konserwatorskiej przy Lądowej blisko Łazienek? Kolejny skandal architektoniczny
02/02/2021
963 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Przy ulicy Lądowej w Warszawie, postmodernistyczny szklany budynek ma zostać wybudowany w strefie ochrony konserwatorskiej. Przed urzędem dzielnicy Warszawa Śródmieście trwa postępowanie budowlane. Czy sprawa ta zakończy się tak samo jak w przypadku casusu przy ul. Podwale 1. Kolejny skandal z reprywatyzacją i interesami deweloperskimi w tle.
Dzielnica Śródmieście w Warszawie słynie z kontrowersyjnych decyzji budowlanych. Pamiętamy sprawę nieruchomości przy ul. Podwale 1, objętej strefą UNESCO. Jak się okazało na nic strefa ochronna UNESCO, na nic protesty społeczne, ostatecznie doszło do wybudowania nowoczesnego szklanego budynku w historycznym miejscu.
Teraz nastąpi być może powtórka z rozrywki. Znów w strefie objętej ochroną konserwatorską, przy ulicy Lądowej, blisko Parku Łazienkowskiego, ma powstać z inicjatywy spółki L3 Development nowoczesny szklany budynek, obok historycznych budynków pamiętających jeszcze w latach 30-tych dla pracowników ZUS.
Pomiędzy budynkami Belwederska 36/38 i Lądowa 1/3 firma deweloperska zaplanowała 17-metrowy szklany budynek apartamentowy, otoczony wodą (wejście po specjalnej trapie), według koncepcji KWK Promes. Planowana inwestycja lokalizowana jest na działce, która została zreprywatyzowana.
W 2018 roku wydano odpowiednie decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rok później Urząd Dzielnicy Warszawa Śródmieście wydał pozwolenie na budowę, ale zostało one uchylone przez Wojewodę Mazowieckiego. Sprawa trafiła zatem z powrotem do Urzędu Dzielnicy.
Zastanawia w sprawie, dlaczego Mazowiecki Wojewódzki Konserwatorów Zabytków zgodził się na inwestycję postmodernistyczną w strefie ochronnej? Dlaczego Urząd Dzielnicy nie informował też mieszkańców pobliskiego budynku Belwederska 36/38 o planowanej zabudowie? Jak inwestycja wpłynie na trwałość fundamentów sąsiednich budynków, czy w ogóle kwestię tą zbadano?
Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Belwederska 36/38 zwrócił się o udział w postępowaniu, ale jak na razie brak w tej sprawie rozstrzygnięcia urzędu.
Czyżby sprawa ta miałaby zakończyć się tak jak w przypadku Podwale 1?