Sygnały wojskowe
05/01/2013
794 Wyświetlenia
0 Komentarze
17 minut czytania
SERWIS INFORMACYJNY (12) Wobec narastających napięć i konfrontacji militarnych na świecie, a także przyspieszenia tempa zbrojeń, wydaje mi się konieczne uważniej śledzić dostępne sygnały wojskowe. Oto pierwszy taki serwis:
*Rosja powróciła do swej starej bazy morskiej Cam Ranh w Wietnamie (290 km NE od Sajgonu) i nawiązała strategiczną współpracę wojskowo-techniczną z Wietnamem. Za czasów ZSRR istniały tylko dwie bazy morskie za granicą: Tartus w Syrii i Cam Ranh w Wietnamie. Obecnie Rosja oprócz tych dwóch buduje także bazy dla swej floty wojennej na Kubie (prawdopodobnie w Lourdes) i na Seszelach. Wiadomo, że poszukuje także lokalizacji w okolicy Adenu, Zatoki Perskiej lub wejścia na Morze Czerwone, a także na półkuli południowej.
* NATO potwierdziło, że 4 stycznia 2012 rozpoczęło rozmieszczanie pierwszych baterii kompleksów rakietowych Patriot w Turcji w pobliżu granicy z Syrią. Poinformowano o tym na stronie internetowej dowództwa wojskowego USA w Europie. Do Turcji przybył już zespół 27 amerykańskich specjalistów wojskowych, którzy mają ustalić skład załóg obsługujących rakietowe systemy przeciwlotnicze Patriot i monitorować rozmieszczenie ich baterii na granicy z Syrią. Według danych tureckich mediów zespół ten przybył do bazy lotniczej Incirlik w prowincji Adana, a obecnie znajduje się w mieście Gaziantep na południu Turcji. W drugiej połowie listopada 2012 Turcja zwróciła się do NATO z prośbą o dostarczenie jej systemów rakietowych Patriot formalnie w celu obrony przed możliwym atakiem powietrznym ze strony Syrii. 4 grudnia 2012 Rada NATO podjęła decyzję o rozmieszczeniu tych systemów w Turcji. Przy granicy z Syrią umieszczonych zostanie ogółem sześć baterii rakietowych – po dwie z USA, Niemiec i Holandii. Wszystkie one rozpoczną dyżur bojowy pod koniec stycznia 2013. Holenderskie systemy rakietowe Patriot zostaną dostarczone do Turcji 22 stycznia. Kilkudziesięciu żołnierzy z Holandii i Niemiec przybędzie do tego kraju już w przyszłym tygodniu. Decyzją Rady NATO pierwsze części kompleksów rakietowych przybyły do Turcji w połowie grudnia.
* Rosja zapowiada rewolucję w produkcji swej broni pancernej. Według słów przedstawiciela Ministerstwa Obrony Rosji „we wrześniu 2013 roku na wystawie broni w Niżnym Tagile w ramach prac doświadczalno-konstruktorskich Armata zostaną zaprezentowane nowe prototypy sprzętu bojowego oparte na jednolitej zunifikowanej plaftormie podwoziowo-transportowej”. Podkreślił on, że na podstawie tej samej platformy będą wykonywane czołgi, ciężkie bojowe maszyny piechoty oraz opancerzone pojazdy ewakuacyjno-remontowe. Na tej platformie planuje się również instalować systemy artyleryjskie, systemy obrony przeciwlotniczej, a także pojazdy specjalne, w tym instalacje ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej oraz maszyny inżynieryjne.
* Przedstawiciel rebeliantów z tzw. Armii Wolnej Syrii oświadczył, że posiada ona wszystkie niezbędne elementy do produkowania broni chemicznej – donosi turecka agencja informacyjna Anatolia. Według słów informatora agencji, powstańcy zdobyli wszystkie elementy do produkcji broni chemicznej dzięki oficerom armii rządowej prezydenta Baszara Assada, którzy przeszli na ich stronę. Nie podano, kto dokładnie pomógł powstańcom. Jednak jeszcze w lipcu 2012 roku było wiadomo, że do opozycji dołączył generał-major Adnan Sillu, który odpowiadał w armii Assada za program tworzenia i rozwoju broni chemicznej. Może to oznaczać, że rebelianci są gotowi do prowokacji, którą potem zwalą na rząd w Damaszku.
*Agencje zachodnie potwierdziły, że armia syryjska zniszczyła obóz rebeliantów z al-Kaidy w Majjadin we wschodniej prowincji Deir ez-Zor i w pościgu zlikwidowała ok. stu bojówkarzy. W ręce wojsk Assada wpadło także dużo broni i amunicji zachodniej i izraelskiej produkcji. Wg wywiadu amerykańskiego do zwalczania większych stanowisk rebeliantów armia syryjska coraz częściej używa irańskich rakiet Fateh-100 o zasięgu ok. 150 km i dość wysokiej precyzji.
*Według niepotwierdzonych doniesień armia syryjska zlikwidowała także kolejne kilka grup uzbrojonych ekstremistów pod Damaszkiem. Rozbite zostały bandy najemników w miejscowości pomiędzy miastami Jarbud i Nabak (w odległości 50-60 km od stolicy). Rebelianci działają jednak wciąż na południowych obrzeżach stolicy. Świadkowie naoczni donoszą o zaciekłych strzelaninach na przedmieściach Kadam, Daraja i Ildam, a także w pobliżu międzynarodowego lotniska pod Damaszkiem, gdzie rebeliantów odpiera także chrześcijańska samorządowa milicja obywatelska współpracująca z wojskiem. Specjalne jednostki wojskowe ścigają rozbite bojówki rebeliantów w Kabun, Douma, Harasta i Erbin na północny wschód od Damaszku.
* Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził wysłanie do Meksyku dwóch rakietowych fregat typu Oliver Hazard Perry. Decyzja została podjęta 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie z oczekiwaniami, okręty zostaną dostarczone do Meksyku bezpłatnie, jednak rząd tego kraju zapłaci za konserwację i remont fregat w amerykańskich stoczniach. Marynarka Wojenna Meksyku ma otrzymać fregaty FFG-38 Curts i FFG-41 McClusky. Zgodnie z obowiązującymi planami zostaną one skreślone ze stanu Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych 27 lutego 2013 roku. Meksyk zamierza wykorzystać te nowe-stare okręty z amerykańskiego demobilu do walki z międzynarodową przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków.
* Siły Wojenno-Morskie Iranu podczas ćwiczeń pod kryptonimem Velayat-91 osiągnęły wszystkie postawione przed nimi cele – oświadczył kontradmirał irańskiej floty Amir Rastegari. Wg jego słów Irańczycy pomyślnie przeprowadzili starty rakiet oraz przećwiczyli zadania w zakresie odparcia ataków cybernetycznych na swoje sieci informacyjne. Rakiety strąciły wszystkie umowne samoloty bezzałogowe npla. Ćwiczenia odbywały się na międzynarodowych wodach Zatoki Omańskiej, w Cieśninie Ormuz, północnej części Oceanu Indyjskiego oraz w Zatoce Adeńskiej. (Velayat znaczy „przywództwo”)
* Rosyjska agencja Energomasz opracowała wysokowydajne paliwo „Acetam” (silnie skoncentrowany roztwór acetylenu w ciekłym amoniaku), pozwalające na trzykrotne zwiększenie efektywności energetycznej silników rakietowych. Może ono być używane w silnikach członów rakiet nośnych. „Dzięki nowemu paliwu jesteśmy w stanie zwiększyć moc silnika o 20-30%” poinformował dyrektor wykonawczy Energomasz, Władimir Sołncew.
* W Iranie odbyła się publiczna demonstracja nowego śmigłowca szturmowego Toufan 2 własnej produkcji irańskiej. W ceremonii uczestniczył minister obrony Iranu, generał brygady Ahmad Vahidi. Toufan-2 należy do nowej generacji tego typu samolotów. Vahidi nie podał żadnych technicznych szczegółów dotyczących nowego śmigłowca. Wiadomo tylko, że jest on wyposażony m.in. w bardzo precyzyjne systemy celowania. Sądząc po zdjęciach maszyny stanowi on kopię amerykańskiego śmigłowca AN-1 J SeaCobra.
* Służby bezpieczeństwa Egiptu wykryły magazyn z kilkoma rakietami typu „ziemia-powietrze” i pociskami przeciwczołgowymi na północnym Synaju niedaleko granicy z palestyńską Strefą Gazy. Według doniesień agencji zachodnich wstępne dochodzenie wskazuje, że dostarczono je z Libii. Najprawdopodobniej były one przeznaczone dla Strefy Gazy przez jeden z tajnych podziemnych tuneli. Nowe władze Egiptu wciąż nie mają jednolitej linii politycznej w sprawie popierania Palestyńczyków i nadal starają się przypodobać USraelowi.
* Rosja coraz wyraźniej rozwija swe globalne zdolności wojskowe, jakby przygotowując się do nieuniknionej konfrontacji. W 2012 roku załogi Lotnictwa Dalekiego Sił Powietrznych Rosji odbyły ponad 35 lotów patrolowych akwenów Oceanu Atlantyckiego, Północnego i Lodowatego – poinformowały Siły Powietrzne Rosji. Oficjalny komunikat stwierdza, że podczas powietrznego patrolowania załogi otrzymywały różne zadania przygotowania bojowego: dodatkowe tankowanie paliwa w powietrzu, taktyczne wystrzeliwanie rakiet, prowadzenie wywiadu powietrznego, a także wykonywanie zadań wspólnego przygotowania z innymi formacjami Sił Powietrznych. Na wodach neutralnych samolotom rosyjskim towarzyszyły myśliwce Obrony Przeciwlotniczej Norwegii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz innych krajów.
* Siły Powietrzne Izraela zamówiły od izraelskiej firmy Elbit Systems dodatkową partię bezzałogowych aparatów latających (dronów) Hermes 900. Podano, że koszty transakcji wyniosły 90 mln $, ale nie wiadomo, jaka dokładnie liczba dronów została zamówiona. Maszyny będą dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat. Pierwszy kontrakt na dostawę dronów Hermes 900 Siły Powietrzne Izraela zawarły w maju 2010 roku. Kwota pierwszej wpłaty w ramach tej transakcji wyniosła 50 mln $, jednak później kontrakt został rozszerzony do ponad 200 mln $. Dostawy samolotów bezzałogowych w ramach tego kontraktu zakończyły się w 2012 roku.
* Agencja France Presse doniosła, że na północnym zachodzie Pakistanu w prowincji Południowy Waziristan zabito mułłę Muhammada Nazira, lidera pusztuńskiego uzbrojonego ugrupowania, które udziela pomocy talibom w Afganistanie w walce przeciwko siłom NATO i miejscowym żołnierzom. Południowy Wazyristan stanowi tzw. Strefę Wolnych Plemion, wzdłuż górskiej granicy z Afganistanem, dokąd nie sięga władza i prawo z Islamabadu. Wg AFP amerykański samolot bezzałogowy oprócz Nazira zabił też 13 innych bojówkarzy.
* We Francji doświadczalny europejski samolot bezzałogowy nEUROn pomyślnie odbył swój pierwszy lot. Technologiczny demonstrator nEUROn został opracowany w ramach rozpoczętego w 2006 roku wspólnego projektu europejskiego drona szturmowego. Długość samolotu wynosi 9,2 m, rozpiętość skrzydeł – 12,5, a maksymalna waga na starcie to około 7 ton. Dron może rozwijać prędkość do 0,8 Macha i latać 3 godziny. Zostanie on również uzbrojony w dwie bomby lotnicze o wadze 250 kg każda, wyposażone w celowniki laserowe.
* Piloci Królewskich Sił Powietrznych Danii rozpoczęli 3 stycznia czteromiesięczny dyżur w zakresie patrolowania przestrzeni powietrznej trzech krajów bałtyckich, realizowanego przez NATO z litewskiej bazy lotniczej Zokniai. Patrole wykonują cztery myśliwce F-16. Od 2009 roku Wilno, Ryga i Tallin na zasadzie parytetu pokrywają koszty pobytu na Litwie personelu Sił Powietrznych krajów NATO, a od 2010 roku – wydatki na przewożenie zarówno sprzętu, jak i personelu. Do 2015 roku trzy kraje bałtyckie zobowiązały się do zwiększenia o 50% swojej składki w finansowaniu misji.
* Komandor Thomas Winter, dowódca szturmowej łodzi podwodnej USS Montpellier został wyrzucony z marynarki wojennej USA za brak umiejętności dowodzenia. W październiku 2012 podczas ćwiczeń floty u wybrzeży Florydy jego łódź zderzyła się przy wynurzaniu z krążownikiem USS Jacinto. Nikt nie odniósł obrażeń, ale dochodzenie wykazało, że załoga łodzi podwodnej źle ze sobą współdziałała i nie przestrzegała procedur operacyjnych. Komandor Winter został skierowany do prac administracyjnych w sztabie atlantyckich operacji podwodnych w Norfolk.
* W 2013 roku w Rosji rozpocznie się budowa kilku stacji radiolokacyjnych „Woroneż” najnowszej generacji. W obwodzie irkuckim dobiega końca budowa pilotażowej stacji „Woroneż-M”. Podobnego typu stacje zostaną zbudowane w ciągu roku w wielu innych regionach Rosji, gdzie konieczna jest wymiana lub uszczelnienie systemu. Mają one zapewnić pełne pokrycie terytorium Rosji kontrolą radarową z wczesnym ostrzeganiem na wszystkich strategicznych kierunkach ewentualnego ataku rakietowego i lotniczego.
*Senat USA odmówił awansowania na admirała floty kpt. Timothy Dorseya, który w 1987 roku jako pilot myśliwca w locie szkoleniowym zestrzelił omyłkowo amerykański F-4 niemal zabijając dwóch pilotów, z których jeden wskutek błędu katapulty został potem kaleką.
* Rosyjskie Siły Zbrojne w 2013 roku pozbędą się przestarzałych średnich czołgów T-62. Rozkaz został podpisany jeszcze w 2011 roku przez Anatolija Sierdiukowa, b. ministra obrony. T-62 został wyprodukowany na bazie czołgu T-55 pod koniec lat 1950-tych. Był produkowany seryjnie w latach 1961-1975. Czołg jest wyposażony w armatę gładkolufową 2A20 kalibru 115 mm, a także w karabiny maszynowe kalibru 7,62 i 12,7 mm. T-62 może rozwijać prędkość do 50 km/godz. Jest w stanie pokonać około 500 km jadąc szosą.
Dodatek muzy:
Kolumbijski muzyk i wokalista Juanes śpiewa swój najlepszy, znany utwór „La camisa negra” (Czarna koszula)