Poświęcały swoje życie wychowaniu młodego pokolenia, wiedząc, że od tego zależy przyszłość Kościoła i Narodu.
Małgorzata Bochenek
21 grudnia 2012 http://www.naszdziennik.pl/wiara-stolica-apostolska/18793,swiete-czasow-kryzysu.html
Wczoraj Ojciec Święty zaaprobował dekrety beatyfikacyjne dwóch Polek: s. Małgorzaty Łucji Szewczyk i s. Zofii Czeskiej.
Świadectwo zaangażowania na rzecz opieki i wychowania dziewcząt Czcigodnej Sługi Bożej s. Zofii Czeskiej (1584-1650) ma szczególną wymowę w czasie, gdy godność kobiet jest tak powszechnie deptana. Kandydatka do chwały ołtarzy założyła szkołę dla dziewcząt, zwłaszcza dla sierot i ubogich, przekazując na jej działalność swój cały majątek. Zainwestowała – mówiąc językiem ekonomii – w przyszłość, zainwestowała w młodego człowieka i w zdrową rodzinę.
Powołała do istnienia nowe zgromadzenie zakonne – Sióstr Prezentek, wpisując w jego charyzmat wychowanie i nauczanie dziewcząt. W swojej działalności szczególny nacisk kładła na praktyki religijne, naukę katechizmu, pracę nad sobą podopiecznych. Przesłanie jej posługi jest bardzo aktualne.
– Żyła na przełomie XVI i XVII w., gdy Europę i Polskę dotykał bardzo poważny wielopłaszczyznowy kryzys: gospodarczy, społeczny, polityczny. Dlatego jej czasy można przyrównać do czasów nam współczesnych, również naznaczonych różnymi kryzysami – podkreśla w wypowiedzi dla „Naszego Dziennika” s. Renata Gąsior, postulator procesu beatyfikacyjnego s. Zofii Czeskiej.
Drogę do beatyfikacji siostry otworzyło zatwierdzenie wczoraj przez Benedykta XVI dekretu potwierdzającego cud otrzymany za jej wstawiennictwem. Dotyczył on uzdrowienia chłopca z terenu Małopolski z ciężkiego zapalenia mózgu. W intencji jego powrotu do zdrowia cały czas modliły się Siostry Prezentki oraz rodzina.
Matką ubogich i sierot nazywano drugą polską kandydatkę do chwały ołtarzy – Czcigodną Sługę Bożą s. Małgorzatę Łucję Szewczyk (1828-1905). Zakładała domy starców, ochronki, domy dziecka, ale też pracownie szycia i haftu dla dziewcząt. Powołała do istnienia Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej – Serafitek.
– Odznaczała się wielką gorliwością apostolską – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” s. Acilla Stasiowska, wicepostulatorka w procesie beatyfikacyjnym s. Szewczyk.
– Optymizm i pogoda ducha w przeciwnościach, wytrwałość w dążeniu do ewangelicznej doskonałości oraz niezwykła wrażliwość na potrzeby materialne i duchowe bliźnich czynią matkę Małgorzatę Łucję Szewczyk wzorem i stanowią zachętę do budowania społeczności bardziej sprawiedliwej i braterskiej – dodaje.
Cud, którego wczorajsze zatwierdzenie przez Ojca Świętego pozwoli na wyniesienie do chwały ołtarzy s. Szewczyk, dotyczył uzdrowienia z grzybicy kropidlakowej płuc s. Wity Chamielec, serafitki. Miało to miejsce w 1975 roku. Po odzyskaniu zdrowia i wyjściu ze szpitala siostra objęła obowiązki zakrystianki w kościele klasztornym w Oświęcimiu, gdzie znajduje się grób założycielki. Spełniała te obowiązki mniej więcej przez 34 lata.
Oficjalne wyznaczenie daty uroczystości przez Stolicę Apostolską spodziewane jest jeszcze w styczniu. Nieoficjalnie wskazuje się, że mogłaby się ona odbyć 9 czerwca 2013 r. w Krakowie.
– To ogromna radość, ale i wezwanie do jeszcze gorliwszej służby dla Kościoła w myśl założycielek naszych zgromadzeń – podkreślają Siostry Prezentki i Serafitki, wskazując, że ta beatyfikacja odbędzie się w Roku Wiary.
Przełomowym wydarzeniem w życiu założycielki Sióstr Prezentek s. Zofii Czeskiej była śmierć męża. Swoją miłość oblubieńczą, także macierzyńską, przelała na ubogich. Zmarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 r. w Krakowie, została pochowana w kościele Mariackim.
Po około 43 latach od jej śmierci Siostry Prezentki otrzymały czaszkę swej założycielki, która przechowywana jest w bocznej kaplicy klasztornego kościoła św. Jana w Krakowie. Proces beatyfikacyjny s. Zofii Czeskiej zainaugurowano 1 kwietnia 1995 r. w Krakowie. Jego etap diecezjalny ukończono w listopadzie 1997 roku. Ojciec Święty Benedykt XVI 27 czerwca 2011 r. wydał dekret o heroiczności cnót, a wczoraj potwierdził dekret potwierdzający cud za jej wstawiennictwem.
Siostry Prezentki realizują wychowawczy charyzmat swej matki w 21 domach: w Polsce, Rzymie, na Ukrainie i w Watykanie. Prowadzą liceum i gimnazjum wraz z internatem w Krakowie i w Rzeszowie, dom dziecka, dom pomocy społecznej dla osób niepełnosprawnych umysłowo, 4 przedszkola, w tym jedno na Ukrainie. Podejmują pracę katechetyczną na terenie Polski i Ukrainy.
Z kolei s. Małgorzata Łucja Szewczyk urodziła się w 1828 r. na Wołyniu, zmarła w 1905 r. w Nieszawie na Kujawach. Większą część swojego życia spędziła pod zaborem rosyjskim. Podczas trzyletniego pobytu w Ziemi Świętej zdecydowała, że życie poświęci służbie ubogim.
Działalność rozpoczęła w Zakroczymiu pod kierunkiem duchowym bł. Honorata Koźmińskiego. W 1881 r. założyła zgromadzenie o nazwie Siostrzyczki Ubogich. Z czasem młoda rodzina zakonna przyjęła nazwę: Córki Matki Bożej Bolesnej – Serafitki. W Oświęcimiu znajduje się dom macierzysty zgromadzenia. Jej proces beatyfikacyjny zainaugurowano w Krakowie 9 listopada 1993 roku. Od 15 czerwca 1996 r. akta sprawy znajdowały się w Rzymie. Ojciec Święty 19 grudnia 2011 r. promulgował dekret o heroiczności cnót Sługi Bożej Matki Małgorzaty Szewczyk. Wczoraj Benedykt XVI potwierdził cud otrzymany za jej wstawiennictwem.
W Polsce są trzy prowincje zgromadzenia serafitek: oświęcimska, przemyska i poznańska. Pełnią one posługę w Polsce, na Ukrainie, Białorusi, we Francji, Szwecji, we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Afryce. Troszczą się o ubogich, chorych i cierpiących, obecne są w szpitalach i w domach opieki, prowadzą przedszkola i zakłady dla dzieci niepełnosprawnych. Podejmują dzieło ewangelizacji w Kościele, katechizując dzieci i młodzież.
Nowe błogosławione w przyszłym roku powiększą pokaźne już grono świętych i błogosławionych, jakie wydał Kościół w Polsce. Obecnie, jak wynika z rejestru Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, polskich spraw beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych jest ponad 200.
– Przyglądanie się, jak Bóg różnymi drogami prowadzi poszczególnych ludzi do świętości, uświadamia i przypomina o powszechnym powołaniu do ewangelicznej doskonałości nas wszystkich – podkreśla o. dr Szczepan T. Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Wśród promulgowanych wczoraj przez Ojca Świętego dekretów jeden dotyczył też heroiczności cnót kolejnej Polki – współzałożycielki zgromadzenia sercanek s. Klary Ludwiki Szczęsnej (1863-1916). Do jej beatyfikacji konieczne jest jeszcze zatwierdzenie przez Papieża dekretu o cudzie, który dokonał się za wstawiennictwem Służebnicy Bożej.
Ojciec Święty zatwierdził wczoraj 24 dekrety kanonizacyjne i beatyfikacyjne, które dotyczą łącznie aż 50 osób.
za:
http://dakowski.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=8062&Itemid=46
Zagladam tu i ówdzie. Czesciej oczywiscie ówdzie. Czasem cos dostane, ciekawsze rzeczy tu dam. ''Jeszcze Polska nie zginela / Isten, áldd meg a magyart'' Na zdjeciu jest Janek, z którym 15 sierpnia bylismy pod Krzyzem.