Światowy sukces polskich lekarzy – sparaliżowany chodzi
24/10/2014
858 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Polska biurokracja nie nadąża za możliwościami polskich lekarzy. Niedawno światowe osiągniecie przeszczepu twarzy, teraz kolejny sukces lekarzy Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu. Mężczyzna sparaliżowany -chodzi.
Mężczyzna, sparaliżowany od klatki piersiowej w dół po ataku nożem operacji z wykorzystaniem komórek odpowiedzialnych za zmysł powonienia, znowu chodzi. Osiągnięcie polskich lekarzy jest kamieniem milowym w poszukiwaniu metod leczenia urazów kręgosłupa.
Polscy lekarze użyli komórek nerwowych pobranych z nosa Darka Fidyka, Bułgara,który został raniony nożem w plecy cztery lata temu, umożliwiając odbudowę i rozwój uszkodzonej tkanki.
38 letni Darek, przeszedł pionierską operację po tym jak nie mógł dojść do sprawności od 2010r. Procedura zabiegu została opracowana w University College w Londynie.Technika ta polega naużyciu komórek węchowych i umieszczeniu ich w rdzeniu kręgowym.
„Otworzyliśmy drzwi do leczenia urazów rdzenia kręgowego,które trzymają pacjentów nawózku inwalidzkim,” powiedział Geoff Raisman, kierujący wydziałem regeneracji neuronowe jw UCL Instytutu Neurologii i lider zespołu badawczego w Zjednoczonym Królestwie.
Takie wykorzystanie komórek zostało odkryte przez Raismana w 1985 roku i były prowadzone eksperymenty w leczeniu urazów kręgosłupa u szczurów w 1997 roku.
Operację Darka Fidyka wykonał zespół lekarzy w szpitalu Uniwersytetu Wrocławskiego w Polsce.
Metodę tę dopracował zespół kierowany przez dra Pawła Tabakowa i prof. Włodzimierza Jarmundowicza. W zespole znaleźli się lekarze z kliniki neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk.
Badaniedaje nadzieję tysiącom ludzi którzykażdego roku,doznają poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego i muszą żyć przez resztę życia z trwale uszkodzonymi funkcjami ciała.Takie urazy zazwyczaj występują podczas uprawiania sportu lub wypadków samochodowychi dotąd nie było sprawdzonej metody ich leczenia .
4 komentarz