W listopadzie 2010 agencja ratingowa Standard & Poors (S&P) opublikowała raport o sytuacji TVN, przy okazji emisji 260 milionów Euro obligacji śmieciowych przez holenderska spółkę Polish Television Holding BV (PTH).
Dlug wyemitowany przez PTH otrzymal rating "B-".
S&P zwrocila uwage na wysokie zadluzenie TVN i duza zmiennosc poziomu dywidend spolki, ktore sa glownym zrodlem finansowania splaty dlugu przez PTH.
W listopadzie 2010 ITI posiadalo jeszcze 5% akcji TVN (oprocz zastawionego z PTH pakietu kontrolnego 51,7%) i S & P uwazalo to za dodatkowa gwarancje wyplacalnosci PTH. Niestety, w ciagu ostatniego roku ITI wyprzedalo po cichu czesc tego pakietu.
W listopadzie 2010 S&P szacowalo, na podstawie uwczesnej kapitalizacji TVN, ze tzw. "loan-to-value ratio" wynosi 30% czyli ze wartosc rynkowa akcji TVN zastawionych w PTH pozwala na swobodne splacenie dlugu.
Ten wskaznik jednak bardzo sie zmienil w ostatnim roku, po dramatycznym spadku kursu akcji TVN. Aktualnie depozyt 51,7 % akcji TVN pozwala jeszcze na splacenie nominalu dlugu ale "loan-to-value ratio" wynosi juz 70% i powinno niepokoic S&P.
S&P nisko wycenila inne aktywa ITI, takie jak na przyklad Multikino, spolke z 40 milionami Euro dlugu w ktorej ITI ma 86%.
Glownym dodatkowym zabezpieczeniem dlugu PTH mialy wiec byc: (i) pakiet 5% akcji TVN (pakiet ktory stopnial w miedzyczasie) oraz (ii) 40 milionow Euro otrzymanych od TVN, poprzez wymuszona transakcje platformy "n".
Kurs PLN do Euro spadl o 10% w porownaniu do daty raportu S&P.
Na szczescie, wizjonerom z ITI udalo sie wyciagnac na kilka tygodni przed koncem roku ksiegowego 2011 pozyczke w wysokosci 120 milionow Euro od francuskiego Vivendi. Pozyczka zaciagnieta oficjalnie na "wykup" trojki udzialowcow ITI. Domyslamy sie jednak, ze pieniadze Vivendi przydadza sie do zapchania roznych dziur.
Moze to spowodowac u przedstawicieli Vivendi serie bezsennych zimowych nocy.
Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!