Zostaliśmy postawieni przez pracodawcę pod ścianą. Jeżeli tego porozumienia nie podpisałyby wszystkie związki, pracodawca mógłby przeprowadzić redukcje zatrudnienia bez żadnych dodatkowych odpraw.
20 grudnia NSZZ Solidarność jako ostatni związek zawodowy działający w Fiat Auto Poland podpisał porozumienie dotyczące warunków zwolnień grupowych w tyskiej fabryce. W dokumencie zarząd spółki zobowiązał się do wypłaty odpraw pracownikom, którzy zdecydują się odejść z firmy za porozumieniem stron.
– Zostaliśmy postawieni przez pracodawcę pod ścianą. Jeżeli tego porozumienia nie podpisałyby wszystkie związki, pracodawca mógłby przeprowadzić redukcje zatrudnienia bez żadnych dodatkowych odpraw. Alternatywa była prosta, albo zwolnienia z odprawami i premia świąteczna dla pracowników, albo takie same zwolnienia bez niczego – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w FAP.
W trakcie czwartkowej rundy negocjacyjnej związkowcy z Solidarności jeszcze raz powtórzyli postulat ograniczenia skali zwolnień grupowych. Jak podkreśla przewodnicząca, porozumienie zawiera zapis mówiący o tym, że treść tego dokumentu może zostać jeszcze zmieniona w formie aneksu.
Zarząd tyskiej fabryki Fiata wyznaczył ostateczny termin zakończenia negocjacji na 27 grudnia. Pozostałe związki zawodowe działające w FAP podpisały przedstawiony przez pracodawcę projekt porozumienia już we wtorek 18 grudnia. – Zarząd nie dał nam czasu nawet na zorganizowanie trójstronnych rozmów z udziałem strony rządowej, na temat ograniczenia tej przerażającej skali redukcji, która naszym zdaniem jest nieuzasadniona. Staraliśmy się walczyć do końca i podpisaliśmy to porozumienie jako ostatni. Pracodawca uwzględnił część naszych postulatów, ale liczbę tych, którzy stracą pracę, udało się obniżyć tylko o 50 osób – podkreśla przewodnicząca.
Wysokość odpraw dla zwalnianych pracowników ma wynosić od 9 do 18 miesięcznych pensji w zależności od stażu pracy w firmie. Najniższe odprawy mają dostać osoby zatrudnione krócej, niż 5 lat. Pracownicy, którzy nie rozwiążą umowy o pracę za porozumieniem stron otrzymają wypowiedzenia z pracy i wyłącznie trzymiesięczne odprawy wynikające z Kodeksu pracy
W stosunku do poprzednich zapowiedzi władz Fiata, liczba pracowników, które mają stracić pracę w wyniku masowych zwolnień, została ograniczona o 50 osób czyli o ok. 3 proc.. Projekt porozumienia przewiduje również wyłączenie ze zwolnień pracowników urodzonych przed końcem 1957 roku, a więc osób mających co najmniej 56 lat.
Zarząd Fiat Auto Poland poinformował o zamiarze przeprowadzenia grupowych zwolnień 7 grudnia. Wśród zwalnianych ma być 1220 pracowników bezpośrednio produkcyjnych (monterzy, zgrzewacze, operatorzy linii lakierniczych), 130 osób zatrudnionych w pośredniej produkcji (utrzymanie ruchu, kontrola jakości, usługi serwisowe) oraz 150 pracujących na stanowiskach nierobotniczych. Zwolnienia i ograniczenie produkcji w tyskim Fiacie oznaczają poważne problemy dla kilkunastu zakładów kooperujących z tyską fabryką. W sumie pracę może stracić od 4 do nawet 6 tys. osób.
"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”