StingRay – służby dopadną cię wszędzie
18/03/2015
1007 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Stingray to ryba ze śmiercionośnym kolcem który zabił jednego ze znakomitych światowych przyrodników. StingRay to też urządzenie jakie policja (nie tylko) używa aby z pomocą tej komórki wyśledzić gdzie jesteś, twoje SMS-y, e-maile, rozmowy…
Służby policji w USA (ale chyba też w Europie w tym i w Polsce) używają skrycie urządzenie, które znane jest jako StingRay a służy do monitorowania aktywności telefonu i w ten sposób do śledzenia. Urządzenie jest tak tajne (faktycznie bezprawne) że ich użytkownik nie wolno jest powiedzieć nic na temat technologii lub jak to działa- informuje The New York Times.
Zastosowana w nich technologia umożliwia przechwytywanie SMS , e-maili, rozmów telefonicznych i danych dotyczących lokalizacji. Raport „The Times” mówi, że StingRay często uzyskuje informacje na temat urządzeń w pobliżu śledzonego celu, a nie tylko z urządzenia na które jest skierowane.
Urządzenie wywołało kontrowersje w słynnej Dolinie Krzemowej gdy niedawno, szeryf powiatu Santa Clara County Laurie Smith poprosiła urzędników powiatu by zapłacili 502,000$ za zakup tej technologii. Pani szeryf odmówił jednak podania szczegółów na temat działania systemu, poza stwierdzeniem, że wykorzystuje się je do śledzenia telefonów komórkowych, terrorystów i innych przestępców.
Choć nie wiemy zbyt wiele o systemie StingRay, który czasami idzie nazwany jest KingFish, dziennikarzom udało się zebrać kilka informacji na temat jak jest używany i gdzie.
Oto co wiadomo na podstawie sprawozdań :
- Jest w stanie uzyskać dostęp do urządzeń mobilnych, ponieważ wobec telefonu pozoruje że jest wieżą telefonii komórkowej, często określany jako „symulator sieci komórkowej.” Washington Post opracował graficzny schemat pokazujący ja to działa. Po włączeniu aparatu StingRay, sygnały z pobliskich telefonów są przekierowywane do niego, tak jakby to była wieża komórkowa.
- Zaprojektowano go tak, że ani sieć serwisu telefonu komórkowego ani użytkownik nie mogą wykryć jego wykorzystania.
- Nie można dokładnie ustalić jak powszechnie technologia jest stosowana ponieważ służby policji (pod nadzorem FBI) są zmuszone do podpisania umów o nieujawnianiu informacji na ten temat. Wygląda jednak na to że w USA jest w użyciu na terenie całego kraju. Zarówno władze jak i policja posługują się StingRay w Nowym Jorku, na Florydzie, w Teksasie, Wisconsin, Minnesocie i Illinois. Lokalna policja posługuje się tą technologią w Virginii, North Carolinie, Georgii, Missouri, Michigan, Arizonie, Kalifornii, Idaho, Waszyngtonie i na Alasce. Aktywność stosowania StingRay w większości stanów jest nieznana.
- Urządzenia są zwykle opłacane przez poszczególne instytucje, a w niektórych przypadkach za symulatory wieży komórkowej płaci rząd federalny poprzez dotacje Homeland Security.
- Choć o StingRay teraz jeszcze nie wiadomo zbyt wiele, urządzenie nie jest nowe. Stróże prawa w Północnej Karolinie powiedzieli, że używali go już w 2013 r..
- Firma Harris, która produkuje urządzenia StingRay, zarobiła już 40 milionów dolarów za swe systemy technologii śledzenia sprzedając je miastom, stanom i władzom federalnym.
- Było wiele spekulacji na temat tego, jak informacje uzyskane przez urządzenia StingRay są używane. ” W interesie użytkowników jest utrzymanie pelnej tajemnicy gdyż w grę wchodzi problem ochrony prywatności,” mówi Orin Kerr, ekspert prawa dot. ochrony prywatności z George Washington University. „Cóż jest tak tajemniczego, że próbują to ukryć?” – pyta.
No ale skoro sprawa zaczęła oglądać światło dzienne wcześnie czy później pojawi się coraz więcej konkretnych wiadomości.