Bez kategorii
Like

Seremet – prokurator „genialny”

07/12/2012
613 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Chciałem napisać jakiś komentarz…ale już mi się nie chce.

0


"Najlepszym" komentarzem jest wpis jakiegoś "szeryfa", takiego mundrali co to kopnie na Marszu, spałuje na stadionie , przegoni spod szkoły i jak trochę wytrzeźwieje to nawet go przełożony wyśle jako policetaxi…

A o co chodzi? O Apel…

Pani/Pan
Prokurator Apelacyjny
(Wszyscy)

W związku z występującymi przypadkami umarzania postępowań w sprawach karnych przeciwko funkcjonariuszom Policji, pragnę zaapelować do Państwa o bardziej wnikliwą i ostrożną ocenę zgromadzonego materiału dowodowego. Z przekazanych mi przez Komendanta Głównego Policji informacji wynika, że zdarza się, iż decyzja o przedstawieniu zarzutu zapada zbyt pochopnie, przed zgromadzeniem pełnego materiału dowodowego, pozwalającego na pełną ocenę zachowania funkcjonariusza Policji w kategoriach karno – prawnych. W sprawach tego rodzaju jest to o tyle istotne, że funkcjonariusza Policji w związku z przedstawieniem mu zarzutu  spotykają poważne konsekwencje, wyrażające się obowiązkowym zawieszeniem w czynnościach służbowych, w zawieszeniu wypłaty połowy przysługującego wynagrodzenia oraz w utracie możliwości awansowania i uzyskiwania nagród. Skutki nietrafnych decyzji o przedstawieniu zarzutów są niemal w każdym przypadku nieodwracalne, gdyż w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusz Policji pozbawiony możliwości rozwijania swoich kwalifikacji, traci swoją przydatność do pracy i w konsekwencji po zapadnięciu ostatecznej decyzji – nawet dla niego korzystnej – jest zmuszony zrezygnować ze służby.

Mam nadzieję, że wypracowana w ostatnich latach koncepcja ścisłej współpracy powołanych w jednostkach prokuratur koordynatorów z przedstawicielami Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji pozwoli na wyeliminowanie w przyszłości tego rodzaju błędów.

Andrzej Seremet

ŹRÓDŁO _ www.nszzp.pl

 

…prokurator nie musi uzyskiwać dla swoich czynności uprzedniej zgody przełożonego. A po dokonaniu czynności, nie musi ona być przez przełożonego zatwierdzona.Prokuratorzy nie są niezawiśli (więc nie podlegają tylko Konstytucji i ustawom) – muszą oni zatem wykonywać zarządzenia, wytyczne i polecenia przełożonych.

Prokurator, który nie zgadza się z poleceniem, może żądać jego zmiany lub wyłączenia go od dokonania czynności lub udziału w sprawie. O wyłączeniu rozstrzyga ostatecznie prokurator bezpośrednio przełożony nad tym, który wydał polecenie. Chyba, że jest to Prokurator Generalny, wtedy on decyduje o wyłączeniu.

0

WojtekCy.

"Rzadko pisze, sporo komentuje. Kocham wolnosc - wydaje mi sie, ze umiem z niej korzystac :) "Moja wolnosc to zaden Twój grzech"

149 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758