Dramat pana Wiktora Saczkowskiego "Lot do Smoleńska" przeszedłby zapewne zupełnie nie zauważony, gdyby Godziemba nie odkrył go i nie opisał go na blogu. Trudno uwierzyć, że "dzieło" tak pięknie wpisującego się w zapotrzebowanie naszych inżynierów społecznych, zwanych dziś specjalistami od narracji, ukazało się gdzieś na marginesie i bez innych, niż samego autora, pieniędzy. Spróbuję sobie jednak wyobrazić, jak rozwinie się sytuacja teraz, gdy o Saczkowskim zaczyna być – przynajmniej w sieci – głośno. luty 2011: Bloger Godziemba opisuje dramat Saczkowsjkiego w tekście "Paszkwil smoleński". "Gazeta Wyborcza" publikuje apel ludzi kultury w obronie prawa tworzenia sztuki wbrew fałszywie pojętej, specyficznie polskiej odmianie politycznej poprawności. "Nie pozwalajmy zawłaszczyć Smoleńska zwolennikom teorii spiskowych i narodowych paranoi". W kolejnych dniach ukazuje się wywiad z […]
luty 2011:
Bloger Godziemba opisuje dramat Saczkowsjkiego w tekście "Paszkwil smoleński". "Gazeta Wyborcza" publikuje apel ludzi kultury w obronie prawa tworzenia sztuki wbrew fałszywie pojętej, specyficznie polskiej odmianie politycznej poprawności. "Nie pozwalajmy zawłaszczyć Smoleńska zwolennikom teorii spiskowych i narodowych paranoi". W kolejnych dniach ukazuje się wywiad z Saczkowskim, który trafia również na okładkę "Przekroju" i do programu Kuby Wojewódzkiego. Na Facebooku pojawia się strona fanowska Wiktora Saczkowskiego. "Lubię to" klika 30 tysięcy osób, a liczba ta wzrasta lawinowo po poświęconym fenomenowi nieznanego szerzej pisarza starszego pokolenia, który odważył się napisać kilka niepopularnych zdań o braciach Kaczyńskich programie w TVN. "Jest pan moim idolem" – piszą o Saczkowskim młodzi internauci.
marzec 2011:
Teatr Telewizji informuje o rozpoczęciu w tempie ekspresowym prac nad wystawieniem sztuki. "Chcemy zdążyć na 10 kwietnia. I uda nam się" – mówi przedstawiciel władz TVP. "Teatr telewizji odzyskuje swoją pozycję" – pisze "Gazeta Wyborcza".
kwiecień 2011:
Telewizyjna premiera sztuki "Lot do Smoleńska" w reżyserii Andrzeja Wajdy odnosi spektakularny sukces. Rekordy sprzedaży bije również aktualny numer tygodnika "Wprost", do którego dołączono DVD ze spektaklem.
maj 2011:
Wiktor Saczkowski gościem specjalnym podczas beatyfikacji Jana Pawła II.
sierpień 2011:
Wiktor Saczkowski gościem specjalnym na Przystanku Woodstock.
październik 2011:
Wiktor Saczkowski laureatem nagrody NIKE.
styczeń 2012:
Jarosław Kozak zakłada na Facebooku grupę "Literacka nagroda Nobla dla Wiktora Saczkowskiego". Saczkowskiemu na razie wystarczyć musi jednak nagroda "Człowieka Roku" tygodnika "Wprost" oraz nominacja do Wiktora.