Rząd przyjął założenia do projektu, który przewiduje zmianę sposobu liczenia państwowego długu publicznego. Chodzi m.in. o ograniczenie wpływu wahań kursów walut obcych na procedury ostrożnościowe – podaje onet.pl
Sprawa dotyczy przygotowanych przez resort finansów założeń do projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
"Zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o finansach publicznych będą dotyczyć – zgodnie z założeniami – niestosowania w finansach publicznych (w wyjątkowych sytuacjach) ograniczeń wynikających z przekroczenia przez relację państwowego długu publicznego (PDP) do PKB progu 50 proc. oraz progu ostrożnościowego 55 proc., czyli tzw. procedur ostrożnościowo-sanacyjnych" – napisano w komunikacie.
CIR wyjaśniło, że chodzi o ograniczenie wpływu wahań kursów walut obcych na procedury ostrożnościowe i prefinansowania potrzeb pożyczkowych budżetu w następnym roku budżetowym na te same procedury. W tym celu resort finansów proponuje, by państwowy dług publiczny (PDP) był przeliczany na złote z zastosowaniem średniej arytmetycznej ze średnich kursów walut obcych, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dni roboczych roku budżetowego.
"Wyliczona w ten sposób kwota byłaby pomniejszona o kwotę wszystkich wolnych środków finansowych, będących w dyspozycji ministra finansów na koniec roku budżetowego, służących finansowaniu potrzeb pożyczkowych budżetu państwa w następnym roku budżetowym" – wytłumaczono.
Dodano, że jeżeli w wyniku takiego obliczenia relacja długu do PKB będzie mniejsza niż 50 proc. lub 55 proc., wówczas nie będą uruchamiane ograniczenia związane z procedurami ostrożnościowymi, przewidziane w ustawie o finansach publicznych oraz warunkowe podwyżki stawek VAT.
Więcej:
http://biznes.onet.pl/rzad-chce-zmienic-sposob-liczenia-dlugu-publiczneg,18490,5266007,news-detal
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."