Rymkiewicz wzywał Tuska, żeby się opamiętał Warto teraz przypomnieć apel Jarosława Marka Rymkiewicza, emerytowanego prof. dr hab. filologii polskiej i znanego pisarza, który w drugie połowie 2008 roku napisał apel do Tuska o zaprzestanie kampanii nienawiści wobec autorów książki “SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”. Rymkiewicz opublikował wtedy w Rzeczpospolitej apel pod tytułem "Wzywam do opamiętania". Był to apel o zaprzestanie “tego haniebnego, peerelowskiego spektaklu” — jakim była ówczena nagonka polityków Platformy Obywatelskiej oraz postbolszewickich propagandzistów w PRL-bis — na Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka. Przypominając uzasadnienia rzecznika prasowego komunistycznego rządu PRL Jerzego Urbana* w latach 80. zakazujące mu badań naukowych, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz napisał w swoim apelu: * * * * * […]
Rymkiewicz wzywał Tuska, żeby się opamiętał
Warto teraz przypomnieć apel Jarosława Marka Rymkiewicza, emerytowanego prof. dr hab. filologii polskiej i znanego pisarza, który w drugie połowie 2008 roku napisał apel do Tuska o zaprzestanie kampanii nienawiści wobec autorów książki “SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.
Rymkiewicz opublikował wtedy w Rzeczpospolitej apel pod tytułem "Wzywam do opamiętania". Był to apel o zaprzestanie “tego haniebnego, peerelowskiego spektaklu” — jakim była ówczena nagonka polityków Platformy Obywatelskiej oraz postbolszewickich propagandzistów w PRL-bis — na Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.
Przypominając uzasadnienia rzecznika prasowego komunistycznego rządu PRL Jerzego Urbana* w latach 80. zakazujące mu badań naukowych, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz napisał w swoim apelu:
* * * * *
Dowiedziałem się, że dr Sławomir Cenckiewicz został zmuszony do zrezygnowania z pracy w Instytucie Pamięci Narodowej. Coś podobnego przydarzyło mi się w roku 1985 – po wydaniu “Rozmów polskich” w wydawnictwie Jerzego Giedroycia w Paryżu. Zostałem zmuszony do przerwania badań naukowych, które prowadziłem w Instytucie Badań Literackich.
Rzecznik komunistycznego rządu Jerzy Urban[i] uzasadniał wówczas tę decyzję tym, że jestem nierobem i nieukiem, a moja działalność naukowa ma charakter polityczny. Teraz słyszę w telewizji podobne argumenty, których politycy Platformy Obywatelskiej używają wobec Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka.
Wzywam do przerwania tego haniebnego, peerelowskiego spektaklu. Wzywam wszystkich przyzwoitych polskich naukowców do protestowania przeciwko ograniczaniu wolności badań naukowych.
Wzywam premiera Donalda Tuska, żeby się opamiętał.
* * * * *
O nagonce zmierzającej do zmuszenia dr. Sławomira Cenckiewicza do rezygnacji z pracy w IPN, pisałem w moich notkach.
— "Chodzi o głowę prezesa Janusza Kurtyki";
— "Cenckiewicz podał się do dymisji ze stanowiska szefa Biura Edukacji Publicznej oddziału IPN".
[i] Od sierpnia 1981 do kwietnia 1989 Jerzy Urban był rzecznikiem prasowym komunistycznego rządu w PRL — za co, po 1989 roku został, nazwany “Geobbelsem stanu wojennego”.Na miesiąc przed bestialskim zamordowaniem ks. Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy SB we wrześniu 1984 roku — a więc w okresie kiedy tow. Jaruzelski m.in. pełnił funkcje zarówno premiera PRL i I sekretarza sowieckiej PZPR — politruk Jerzy Urban (pod pseudonimem Jan Rem) opublikował w prasie felieton pt. "Seanse nienawiści”, w którym oskarżał ks. Popiełuszkę o traktowanie kościoła jako „klubu politycznego” oraz „urządzanie seansów nienawiści” wobec komunistów i władz. W latach 80. ubiegłego wieku Urban był jednym z najbardziej znienawidzonym przez Polaków funkcjonariuszy systemu sowieckiego, komunistycznego w PRL.
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...