Bez kategorii
Like

Rozpad eurostrefy a trzy Filary Programu Gospodarczego

15/07/2011
419 Wyświetlenia
0 Komentarze
11 minut czytania
no-cover

OSTRZEŻENIE!!! W Polsce istnieje potrzeba opracowania spójnego programu gospodarczego. Wyboru ludzi kompetentnych i z kręgosłupem. Oraz odwrócenia zapaści demograficznej w ciągu pięciu lat.

0


Wczorajszy Bloomberg opisuje problemy Włoch z eurodługiem czwartym na świecie i drugim w Europie w oszałamiającej wysokości $1,8 biliona, w sumie wyższym od sumy długu Hiszpanii, Grecji, Portugalii i Irlandii. Mimo bycia w euro koszty obsługi długu są najwyższe od 14 lat powoli powodując, że pętla się zaciska wokół włoskich finansów. Wysokie koszty długu dochodzącego do 120% PKB spowodują protesty przeciwko bolesnym oszczędnościom, a obawy inwestorów, że Włochy wrócą do lira będzie podbijał rentowność obligacji. Skala długu będzie upewniała inwestorów, że w tym wypadku nawet dobra wola podatnika niemieckiego nie wystarczy. Wprawdzie wczoraj przegłosowano oszczędności na skalę 40 mld euro, lecz mimo spadku rentowności obligacji które trzy dni temu były już droższe od niemieckich aż o 348 punktów bazowych należy raczej uznać że jest to początek włoskiej sagi, której nawet włoski szef EBC nie pomoże. Gdyż na dłuższą metę żadna gospodarka nie będzie konkurencyjna jeśli będzie musiała ponosić koszty obsługi długu tylko państwowego wyższe od niemieckich z powodu zachowania rynku kapitałowego na skalę 4!% PKB.

Biorąc pod uwagę właśnie aspekt rozpadu Eurostrefy nie należy się dziwić, że od zainteresowania euro rozpoczęło się wczorajszy miniwykład pod Namiotem Solidarnych na Krakowskim Przedmieściu. Później jak to ukazują zamieszczone w internecie relacje dyskutowano nad faktem olbrzymiego 2 bilionowego zadłużenia ZUS-u i konieczności wprowadzenia trzech filarów programu gospodarczego: polityki prorodzinnej, generowania miejsc pracy i optymalizacji finansów publicznych.

Plik zdjęciowy przedstawia ostrzeżenie zawarte na ostatnim slajdzie Programu Gospodarczego PiS z 2005 r. Straciliśmy już 6 lat na odwrócenie katastrofy, nie straćmy 4 ostatnich które pozostały. 

A oto obiecane relacje:

Ekonomia i demografia – dr Cezary Mech przed namiotem Solidarnych 2010

 

elig, śr., 13/07/2011 – 21:52

Dziś o godz 18:00 odbył się kolejny wykład przed namiotem Solidarnych 2001. Tym razem prelegentem był dr Cezary Mech, znany ekonomista, w przeszłości autor programu PiS, wiceminister finansów, doradca prezesa NBP Sławomira Skrzypka, doradca prezesa GUS, a obecnie nauczyciel akademicki. Słuchało go początkowo 30-35 osób, a potem liczba ta wzrosła do 50-60.

Prelekcja zaczęła się od pytania pani prowadzącej spotkanie na temat euro. Cezary Mach odpowiedział, że w przeszłości był eurosceptykiem, ale teraz już nie musi nim być, bo wszystkie jego przewidywania dotyczące problemów z tą wspólną walutą – spełniły się. Stwierdził także. iż kryzys grecki nie da się rozwiązać w ramach strefy euro, a zagraża też kryzys w Hiszpanii, a zwłaszcza we Włoszech, które są w tej chwili trzecią najbardziej zadłużoną gospodarką świata /po USA i Japonii/.

Potem przeszedł do spraw polskich. Według niego najpilniejszą rzeczą jest wdrożenie polityki prorodzinnej prowadzącej do zwiększenia dzietności. Polska zajmuje w tej dziedzinie 206 miejsce na 224 krajów i grozi jej załamanie demograficzne. Będzie to skutkowało tym, ze nie będzie komu utrzymywać emerytów i ponosić kosztów opieki zdrowotnej. Już w tej chwili dług ZUS wynosi 200 bilionów złotych i jest trzykrotnie większy od długu publicznego wyliczonego przez Balcerowicza. Oświadczył, że zmarnowaliśmy 20 lat w którychurodziłosię o co najmniej trzy miliony dzieci mniej niż powinno. Pozostało tylko pięć lat na to, by wprowadzić zmiany, bo później wyż demograficzny lat 1979-1986 zacznie się starzeć.

Zapytany o to, na czym ma polegać ta polityka prorodzinna, powiedział, że przede wszystkim na ulgach podatkowych. Posiadanie dzieci jest w Polsce szczególnie wysoko opodatkowane. Cezary Mech wyliczył, że kosztuje to rodziny ok. 80 mld złotych rocznie. Trzeba to zmienić. Stwierdził, ze istnieją trzy filary gospodarki: właśnie polityka prorodzinna, tworzenie miejsc pracy w kraju i optymalne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi. Negatywnie ocenił on aktualną emigrację zarobkową, twierdząc, że powoduje ona utratę kwalifikacji i powinno się stworzyć młodzieży możliwości pracy w kraju. Gospodarka funduszami publicznymi powinna polegać na rozsądnym i długofalowym ich inwestowaniu, tak jak robią to przedsiębiorstwa. Te trzy filary powinny opierać się na solidnym fundamencie zasad etycznych. Nie należy wybierać polityków obiecujących Bóg wie co i nie dotrzymujących słowa.

Wykład trwał prawie półtorej godziny, a potem było kilka pytań ze strony zebranych. Na koniec Cezary Mech rozdawał materiały do wykładu. Można je także pobrać /TUTAJ/. Dotyczą ona głównie demografii

Miniwykład pod namiotem – 13.07.2011 – dr Cezary Mech

 

Gościem miniwykładu był Cezary Mech – ekonomista, polityk, doktor finansów.


dr Cezary MechEwa StankiewicznamiotSolidarni 2010miniwykłady

Autor: BChojnacka, wpisał dnia 14.07.2011r.
Foto:ZS

Nasz gość, ekonomista, mówił oczywiście o sytuacji finansowej. Oto kilka, jakże istotnych, cytatów z wypowiedzi Cezarego Mecha:

Pozaciągaliśmy długi, ale proszę Państwa te długi to nie są te, które są na tzw. tablicy Balcerowicza, to nie są najistotniejsze długi. Wszyscy mówią o tych długach, ile to jest tysięcy na jedną osobę, podatnika. Powyżej 700 mld, to my tak naprawdę nie wiemy, ile tego jest, więc można powiedzieć, że to jest dużo. Proszę Państwa, tamto zadłużenie to jest względem rynku kapitałowego, to jest niewielkie. Zadłużenie ZUS-u, to jest dopiero problem. Na kontach emerytalnych, ci, co weszli do nowego systemu, a więc nie ci, co już odbierają emeryturę, to jest trzy razy więcej, 2 biliony!. I to nie wszystkie pieniądze. (…). ZUS, oto niedawno pokazuje informację, (…) jakie jest zadłużenie ZUS-u, to jest ponad 2 biliony złotych.

(…), to jest moje zdanie jako naukowca, jeśli miałbym w jakiś sposób proponować, co należy wprowadzić w Polsce(…), jeśli o kwestie gospodarcze(…)uważam, że należy się oprzeć na trzech filarach gospodarczych, polityki gospodarczej. (…) Te trzy filary, to powinna być; polityka prorodzinna- mamy tylko 5 lat, (…), bo to pokolenie mini wyżu już się starzeje, (…) to jest jeszcze te parę lat, żeby jeszcze coś zrobić-. Drugim, takim filarem, to powinna być polityka tworząca miejsca pracy w Polsce, nie zagranicą! To musi być cała instytucjonalna polityka, bardzo spójna, (…)kiedy będzie się opłacało tworzyć miejsca [pracy] tu. Kapitał, instytucje gospodarcze, one przywędrują tu, bo jesteśmy parokrotnie tańsi niż gdzie indziej. (…) Trzecim takim filarem, który jest konieczny, to jest filar związany z optymalizacją wydatków publicznych.

(…)Nawet taki element, jak likwidowanie polskich przewag gospodarczych, polegających na tym, że mamy największe zasoby węgla kamiennego i brunatnego w Europie. Energia jest taka istotna. I cóż się okazuje? One są nic niewarte! Dlaczego?, Bo one zanieczyszczają, CO2 tak?! Awarii elektrowni atomowych w kółko, na około jest, a u nas się w kółko mówi cały czas, że musimy po prostu kupić elektrownie jądrową (…), kupić, ale nie mów się jakie to jest kapitałochłonne. I na to środki są!.

Zapraszamy do wysłuchania relacji z wykładu:

Nasza galeria:
http://solidarni2010.pl/photogallery.php?album_id=125

Materiały do wykładu do pobrania znajdują się tutaj:http://solidarni2010.pl/downloads.php?cat_id=4

A oto linki:

http://blogmedia24.pl/node/50137

http://niepoprawni.pl/blog/3043/cezary-mech-w-namiocie-solidarnych-2010

http://www.pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=393

 

Oraz oczywiście relacja z tego wykładu na NEtv:

http://telewizja.nowyekran.pl/post/20682,wyklady-pod-namiotem-cezary-mech 

 

 

0

Cezary Mech

http://www.stefczyk.info/blogi/przez-pryzmat-ekonomii

371 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758