Prof. Dariusz Rosati, przewodniczący komisji finansów publicznych wyprosił z posiedzenia komisji przedstawicieli organizacji pracodawców, choć obecność partnerów społecznych na posiedzeniach gwarantowana jest ustawowo.
– Już na samym początku kadencji posłowie Komisji Finansów Publicznych dowodzą, że wyborcy są im potrzebni tylko po to, by ich wybrać – uważają przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacji Pracodawcy RP. – A skoro to zrobili niech siedzą cicho. Przydadzą się dopiero za cztery lata. Prezydium komisji, łamiąc zasady dialogu społecznego i zamykając posiedzenie przed partnerami społecznymi pokazało polskim przedsiębiorcom „gest Kozakiewicza” – oceniają.
Przewodniczący komisji poinformował pracodawców, że ich przedstawiciele nie będą uczestniczyli w posiedzeniu komisji, nie będą mieli szans na przekazanie swoich uwag.
Na posiedzeniu w dniu 1 grudnia, na którym doszło do incydentu komisja finansów publicznych zajmowała się ustawą budżetową na przyszły rok, w tym m.in. stawkami podatku akcyzowego czy sposobami wydatkowania środków Funduszu Pracy.
– Jest to karygodne zachowanie się przewodniczącego i całego kierownictwa komisji. Dlatego, że przypominam – bo być może jest to jeszcze nowy i niedoświadczony poseł i nie wiedział o tym, myślę tutaj o Panu prof. Rostatim. Wysłałem mu też zresztą ustawę o Komisji Trójstronnej wyraźnie pokazując, że mamy tutaj określone prawa i obowiązki związane właśnie z dyskusją na temat budżetu – informuje Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP
List w tej sprawie dostała także od Pracodawców RP marszałek Sejmu, Ewa Kopacz.
Szanowna Pani Marszałek
Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej wyrażają stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezydium Komisji Finansów Publicznych o zamknięciu przed partnerami społecznymi posiedzenia zaplanowanego na 1 grudnia br.
W naszej ocenie jest to ewidentne złamanie zasad dialogu społecznego, który w Polsce został podniesiony do rangi konstytucyjnej. Jego podstawowym przejawem jest wymiana argumentów pomiędzy partnerami społecznymi, a przedstawicielami władzy wykonawczejlub ustawodawczej. Dyskusja ma na celu przyjęcie ostatecznie takiego rozwiązania, które będzie zgodne z interesami wszystkich stron dialogu, w tym adresatów tworzonej regulacji.
Decyzja Prezydium Komisji uniemożliwia dialog. Jest ona tym bardziej niewłaściwa, że przedmiotem posiedzenia był projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej. Zawiera on szereg rozwiązań ważnych z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej – dotyczy m.in. stawek podatku akcyzowego, czy też sposobu wydatkowania środków Funduszu Pracy. Nie tylko dialog społeczny, ale także zasady tworzenia dobrego prawa wymagają, aby w procesie jego tworzenia wysłuchać zdania adresatów tworzonej regulacji.
Mamy nadzieję, że decyzja Prezydium Komisji ma charakter incydentalny. Stoimy u progu nowej kadencji Sejmu. Współpraca na linii posłowie – partnerzy społeczni jest niezbędna, aby wynikiem procesu legislacyjnego były przepisy wyrażające interesy wszystkich stron, wlaściwie skonstruowane i stabilne.
Informuję, że pismo o tej samej treści przesyłam Przewodniczącemu Komisji Finansów Publicznych Panu Dariuszowi Rosatiemu.
Prezydent Pracodawców
Rzeczpospolitej Polskiej
Andrzej Malinowski
Dlaczego uniemożliwiono przedstawicielom organizacji udział w posiedzeniu?
– Być może zdecydował o tym komfort pracy. Niewygodne pytania i postulaty mogą irytować wrażliwych wybrańców narodu, a poza tym niepotrzebne przedłużają posiedzenie.
Pracodawcy RP dowiedzieli się, że mogą przecież wysłać swoje uwagi faksem, a przebieg posiedzenia będzie transmitowany na stronie internetowej Sejmu.
– Gdybyśmy żyli w minionym ustroju, moglibyśmy to uznać za łaskawość władzy. Jednak w demokratycznym państwie prawa możemy to odczytywać jedynie jako impertynencję i kuriozalne zbywanie partnerów społecznych – ocenia Prezydent Malinowski. – Idąc tokiem myślenia posłów z Komisji Finansów zupełnie niepotrzebne są ich bezpośrednie spotkania z wyborcami. Również te przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Mogą przecież rozdawać swoje ulotki i wysyłać swoje programy faksem. Być może Pan Przewodniczący nie wie, co to jest dialog społeczny i jaką pozycję zajmuje w polskim ustroju. Śpieszę zatem z wyjaśnieniem. W Polsce dialog społeczny został podniesiony do rangi konstytucyjnej.
***
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Organizacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa.
newseria.pl, Pracodawcy RP, NE, mad
Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.