Rejestratory parametryczne, czyli sekunda wobec wieczności
14/08/2011
507 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Analizując raport KBWLLP (Komisja Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego), w załączniku nr 2 przeczytałem następującą informację:
„Algorytm kompresji wbudowany w rejestratory serii ATM-QAR powoduje opóźnienie zapisu danych w pamięci o 1,5 s. Ostatnie poprawne dane zostały zapisane o godz. 8:41:02,53. W celu uzupełnienia zapisu o brakujące 1,5 s podjęto próbę uzyskania ich z rejestratora MŁP-14-54. Z zapisu zarejestrowanego przez MŁP-14-5 (plik 85837.FDR.ALLData.dat) wyodrębniono 4 kadry zawierające sekundy 41:02 i 41:03. Z zapisu rejestratora ATM-QAR usunięto ostatni kadr (ostatnie pół sekundy) i dodano do niego 4 kadry uzyskane z zapisu rejestratora MŁP-14-5. W wyniku przeprowadzonych operacji otrzymano kompletny zapis lotu samolotu Tu-154M nr 101 z 10.04.2010 r. kończący się o godz. 8:41:04. Należy przyjąć, że po 8:41:04 w czasie krótszym niż 0,5 s nastąpiło zniszczenie instalacji elektrycznej systemu rejestracji MSRP, co przerwało jego pracę.”
MAK w swoim raporcie przekazuje tą informację trochę inaczej:
„Zakończenie zapisu tego rejestratora (ATM-QAR) nastąpiło o 2,5 sekundy wcześniej niż zapisu na KS-13 i MŁP-14-5 systemu MSRP-64.”
W związku z tym zainteresował mnie przypis nr 4 z załącznika nr 2 raportu KBWLLP :
„ Zapis z rejestratora KBN-1-1 (czyli KS-13) kończy się kilka sekund przed początkiem 41 min, był więc do tego celu nieprzydatny.”
Ale z kolei raport MAK informuje nas, że:
„Dostarczona obudowa katastroficznego mechanizmu przesuwu taśmy MLP-14-5 nr 90969 posiadała znaczące uszkodzenia mechaniczne, nie było podstawy montażowej i pokrywy zamka obudowy, złącza elektryczne oberwane … W procesie odczytywania i obróbki stwierdzono, że nośnik magnetyczny zawiera informację o zdarzeniu lotniczym, jakość zarejestrowanej informacji jest niezadowalająca – duża liczba błędów.
[…]
Jako podstawa przyjęte zostały dane rejestratora eksploatacyjnego KS-13 , który zarejestrował informację lepszej jakości.
[…]
Na podstawie wyników przetwarzania sporządzono wykresy (rysunki 21-25).”
**************
Wnioski są następujące:
MAK sporządziła wykresy ostatnich sekund lotu na podstawie nie istniejących (wg KBWLLP) zapisów z rejestratora KBN-1-1, natomiast KBWLLP uzupełniła zapis rejestratora QAR-ATM o zapisy MŁP-14-15, który wg MAK posiadał informacje o niezadawalającej jakości.
Jedna sekunda różnicy w zakończeniu zapisów QAR-ATM nie stanowi problemu dla MAK i KBWLLP – czym jest bowiem sekunda wobec wieczności.
PS 1
Z raportu KBWLLP:
„Z analizy parametrów zarejestrowanych przez system MSRP, rejestrator ATM-QAR oraz
rejestrator rozmów MARS-BM wynika, że czas MSRP/ATM-QAR jest opóźniony
o 3,425 s w stosunku do czasu MARS-BM. Do analiz przyjęto opóźnienie 3 s.”
Z powyższego wynika, że czas obu rejestratorów (MSRP/ATM-QAR) był opóźniony w stosunku do MARS-BM o tą samą wartość, chociaż z innych ustaleń komisji KBWLLP wynika, że czas opóźnienia QAR w stosunku do MSRP wynosił 1,5 sekundy .
PS 2
O opóźnieniach zapisu w stosunku do CVR (MARS-BM) i synchronizacji zapisów – niebawem.