Bez kategorii
Like

Ratowanie Cmentarza Powstańców Warszawy oraz Apel o podawanie nazwisk osób poległych w czasie powstania

12/07/2012
460 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Jeżeli masz wiedzę na temat osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim — prośba o wypełnianie formularza i podanie danych, które umożliwią uzupełnienie informacji na temat poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

0


 

Ratowanie Cmentarza Powstańców Warszawy oraz apel o podawanie nazwisk osób poległych w czasie powstania

 

Cmentarz Powstańców Warszawy – cmentarz został otwarty 25 listopada 1945 roku z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych z ulic i placów Warszawy, poległych głównie podczas powstania warszawskiego; wpisany do rejestru zabytków w 2012.
 
Nekropolia zajmuje obecnie obszar 1,5 ha i znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176 w Warszawie, z dwóch stron jest ograniczona murem cmentarza Wolskiego, od południa ul. Wolską, a od wschodu ul. Józefa Sowińskiego. Jest to największy cmentarz cywilnych ofiar powstania warszawskiego w 1944 roku.
 
Już zresztą pod koniec lat 40. XX wieku komunistyczni zbrodniarze w PRL wiele osób grzebali anonimowo, chociaż dało się ustalić ich personalia (dotyczyło to zwłaszcza żołnierzy Armii Krajowej). Co najmniej do połowy ostatniej dekady XX w. obowiązywał regulamin zabraniający m.in. samowolnego umieszczania napisów na pomnikach.
 
Cmentarz nie był w żaden sposób oznaczony w terenie, a jedyne informacje o charakterze miejsca umieszczono w głębi nekropolii lub starano się je ukryć. Ich treść nie oddawała prawdziwej genezy pochówków. Np., jeszcze w latach 90. XX wieku pod kurhanem znajdowała się tablica z załganym, bolszewickim komentarzem:
 
Cmentarz Powstańców Warszawy jest miejscem upamiętnienia walki i męczeństwa narodu polskiego. Na cmentarzu pochowane są szczątki i prochy bohaterskiego ludu Warszawy, zorganizowanych członków ruchu oporu i żołnierzy walczących o wyzwolenie stolicy z niewoli hitlerowskiej w latach 1939 – 1945.
 
Jeszcze w latach 60. XX wieku obszar cmentarza zostałprzez komunistycznych zbrodniarzy w PRLznacznie zmniejszony, pierwotnie bowiem cmentarz zajmował teren ok. 13,3 ha pomiędzy Cmentarzem Wolskim a nieistniejącą dziś ul. BaltazaraW toku niszczenia Cmentarza Powstańców Warszawy, czyli tzw. prac porządkowych — jego wschodnią granicę cofnięto do ul. Józefa Sowińskiego.
 
Jednocześnie zaorano wszystkie mogiły — niszcząc istniejące, prowizoryczne nagrobki.
 
(za Wiki z moimi dopiskami — Andy)
 

 

Młodzi patrioci chcą ratować cmentarz Powstańców

Młodzi patrioci chcą ratować cmentarz Powstańców - niezalezna.pl(foto. Noctua; en.wikipedia.org/wiki/Public_domain)

Grupa młodych patriotów oraz raperów związanych z ruchem narodowym postanowiła zająć się Cmentarzem Powstańców Warszawy, na którym spoczywa wielu uczestników Powstania Warszawskiego, których imiona i nazwiska nadal pozostają nieznane.

Nekropolia zajmuje dziś obszar 1,5 ha i znajduje się przy ul. Wolskiej 174/176 w Warszawie. Aż do XXI w. cmentarz był praktycznie pozbawiony emblematów powstania, a obecnie znajduje się tam jedynie niewielka tablica informacyjna. Dopiero w 2001 na barykadzie i tarczy posągu Polegli Niepokonani umieszczono znaki Polski walczącej. Cały czas środowiska kombatantów prowadzą starania o właściwe uczczenie pamięci pochowanych na Woli osób.

W planach jest m.in. zbudowanie Ściany Pamięci, zawierającej nazwiska pogrzebanych, a także ogrodzenie nekropolii. 

Cmentarz znajduje się w środku parku, a w związku z tym, że nie jest ogrodzony i odpowiednio oznakowany wiele osób wyprowadza tam psy… Na nagrobkach do dziś zamiast symboliki powstańczej znajdują się komunistyczne Krzyże Grunwaldu.

Oficjalnie cmentarz ma status nekropolii wojennej i znajduje się pod opieką władz państwowych, jednak dopiero inicjatywa młodych patriotów daje nadzieję, na poprawę sytuacji Cmentarza Powstańców Warszawy.

– Chcemy zająć się cmentarzem Wolskim aby zadbać o naszą szlachetną historię. Jesteśmy grupą ludzi o poglądach prawych, jesteśmy patriotami. Poczuwamy się do tego aby jako młode pokolenie zadbać o pamięć o bohaterach którzy oddawali życia za wolność naszej Ojczyzny. Zaangażowaliśmy w to przedsięwzięcie warszawskich raperów związanych z tematyką patriotyczną i ruchem narodowym – mówi w rozmowie z portalem Niezależna.pl jeden z organizatorów.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy pochowanych zostało ponad 104 tysiące osób, z których zaledwie 4 tysiące ma imiona i nazwiska. Resztę stanowią głównie żołnierze i cywile, którzy pozostają bezimienni. Inicjatorzy akcji „Rozkaz to rozkaz” zapewniają, że choć nazwiska mogłyby zostać wykute, nigdy w ciągu 65 lat tak naprawdę nie było takiej woli.

– Najpierw na przeszkodzie temu stało zakłamanie PRL-u. Co nie pozwoliło tego dokonać przez 20 lat wolności? Nie wiadomo. Jedno jest pewne – cenzura PRL-u trwa. Czas ją przerwać! – czytamy na stronie akcji na Facebooku.

Inicjatorzy akcji „Rozkaz to rozkaz” apelują do wszystkich, którzy mają wiedzę na temat osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim o wypełnianie formularza i podanie danych, które umożliwią uzupełnienie informacji na temat poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Formularz do pobrania (należy wysłać lub zanieść na podany w formularzu adres):
http://www.wola.waw.pl/wola_form/files/docs/tabela_x_zgloszeniex3.pdf

Piotr Łuczuk,  Źródło: Niezależna.pl

 

0

Andy-aandy http://blogmedia24.pl/blog/3727

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...

823 publikacje
236 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758