Bez kategorii
Like

Rakiety przy polskiej granicy- czy ktoś ma zamiar coś z tym zrobić ?

27/01/2011
514 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

MOŻLIWOŚCI DYSLOKACJI WYRZUTNI ISKANDER-M W OBWODZIE KALININGRADZKIM Wbrew zapowiedzi prezydenta Miedwiediewa po zakończeniu szczytu G-20 w Pittsburgu, że w związku z rezygnacją z rozmieszczenia elementów „tarczy antyrakietowej” w Polsce i Czechach, Rosja nie umieści rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim, rosyjska prasa pod koniec 2010 roku znów wróciła do tematu możliwości dyslokacji rakiet taktycznych przy granicy z Polską. Jak stwierdził 13 grudnia 2010 roku Minister Obrony FR, Anatolij Serdiukow, „Rosja podejmie odpowiednie kroki w odpowiedzi na rozlokowanie obcych wojsk wzdłuż swoich granic.” Jest to reakcja na ujawnienie przez Wikileaks planu „Eagle Guardian”. Zgodnie z odtajnionymi depeszami, w styczniu 2010 Sekretarz Stanu Hillary Clinton potwierdziła rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa NATO obejmujących Polskę o kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia). W realizacji planu „Eagle […]

0


MOŻLIWOŚCI DYSLOKACJI WYRZUTNI ISKANDER-M W OBWODZIE KALININGRADZKIM

Wbrew zapowiedzi prezydenta Miedwiediewa po zakończeniu szczytu G-20 w Pittsburgu, że w związku z rezygnacją z rozmieszczenia elementów „tarczy antyrakietowej” w Polsce i Czechach, Rosja nie umieści rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim, rosyjska prasa pod koniec 2010 roku znów wróciła do tematu możliwości dyslokacji rakiet taktycznych przy granicy z Polską.

Jak stwierdził 13 grudnia 2010 roku Minister Obrony FR, Anatolij Serdiukow, „Rosja podejmie odpowiednie kroki w odpowiedzi na rozlokowanie obcych wojsk wzdłuż swoich granic.”

Jest to reakcja na ujawnienie przez Wikileaks planu „Eagle Guardian”. Zgodnie z odtajnionymi depeszami, w styczniu 2010 Sekretarz Stanu Hillary Clinton potwierdziła rozszerzenie gwarancji bezpieczeństwa NATO obejmujących Polskę o kraje bałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia). W realizacji planu „Eagle Guardian” ma brać udział 9 dywizji: amerykańskich, brytyjskich, niemieckich i polskich.

Już 14 grudnia 2010 Dowódca Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej potwierdził że Iskandery znalazły się na wyposażeniu okręgu.

Nie ma jednak bezpośredniego potwierdzenia że rakiety znalazły się w Obwodzie Kaliningradzkim, ponieważ Zachodni Okręg Wojskowy obejmuje także okręgi: moskiewski i petersburski.

 Szef MON, Bogdan Klich, wypowiadając się w grudniu 2010 roku, nie sprawiał wrażenia zatroskanego potencjalnym zagrożeniem tak Polski, jak i krajów bałtyckich nową rosyjską bronią taktyczną, która jest trudna do zniszczenia bez specjalistycznych środków. Stwierdził: ”Polska nie przejmuje się zapowiedziami i deklaracjami strony rosyjskiej, są one wymierzone w decyzje, jakie zapadły na listopadowym szczycie NATO w Lizbonie.”  

 Wbrew słowom Klicha, groźba dyslokacji Iskanderów w Obwodzie Kaliningradzkim nie wynika jednak z ustaleń szczytu w Lizbonie, o którym prezydent Miedwiediew powiedział że "skończył się okres napięć między NATO a Rosją".  

Stanowi natomiast z jednej strony odpowiedź na plan „Eagle Guardian”, z drugiej zaś – formę nacisku na NATO w sprawie przyjęcia połączonego europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej, w skład którego zgodnie z propozycją prezydenta Miedwiediewa wchodziłaby także Rosja.

 Oczywiście po takiej deklaracji Ministra Obrony Narodowej trudno się spodziewać, aby w MON rozpoczęto chociażby prace analityczne w celu określenia możliwości zmniejszenia zagrożenia stwarzanego przez Iskandery.
 

SYSTEM 9K720 Iskander-M (SS-26 Stone)

Iskander jest systemem składającym się z pocisków oraz mobilnych wyrzutni, z których każda może przewozić i wystrzelić 2 rakiety. Należy do klasy SRBM (pocisków balistycznych krótkiego zasięgu). Główne cele mogą stanowić stanowiska obrony przeciwlotniczej, lotniska, porty, ośrodki dowodzenia i komunikacji.

Po wystrzeleniu pocisku w razie konieczności można zmienić wybrany cel, i to zarówno dla celu nieruchomego, jak i ruchomego (np.kolumny pojazdów). Jest także możliwość naprowadzenia na cel wskazany przez samolot bezpilotowy (UAV), siły naziemne lub satelitę. Zasięg Iskandera-M- sięgający do 500 km – przy lokalizacji w Okręgu Kalinigradzkim – zapewnia pokrycie większości terytorium Polski i państw bałtyckich.

Rakieta przenosi głowicę HE (burzącą), wypełnioną subamunicją (kasetową), paliwowo-powietrzną (termobaryczną), lub przeznaczoną do niszczenia celów „twardych” (np. bunkry). W zależności od typu głowica waży 480-700 kg. Celność wynosi od 200 m do 50 m (z użyciem GPS), a nawet 30-10 m (przy naprowadzaniu radarem aktywnym lub czujnikami elektrooptycznymi). W krańcowej fazie lotu rakieta może manewrować z przeciążeniami do 30 g i wyrzucać fałszywe głowice w celu zmylenia obrony przeciwrakietowej.
 

ŚRODKI OBRONY

W związku z mobilnością wyrzutni rakiet Iskander-M ich zwalczanie jest utrudnione. Oczywiście trudno sobie wyobrazić zaangażowanie pełnych środków przeciwko Iskanderom w sytuacji pokojowej, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie aby w razie zagrożenia rozmieszczeniem pocisków wypracować w ramach NATO procedury których celem jest zmniejszenie niebezpieczeństwa dla Polski i krajów bałtyckich.

W razie potwierdzenia się groźby rozmieszczenia Iskanderów w Obwodzie Kalinigradzkim należy:

  •  w porozumieniu z USA wdrożyć loty nad Polską samolotów JSTARS (1) w celu zapoznania ich załóg ze specyfiką wschodnioeuropejskiego teatru działań i rozpocząc wykrywanie i śledzenie wyrzutni z powietrza,
  •  w ramach ćwiczeń lotnictwa NATO trenować wyszukiwanie oraz zwalczanie pojazdów, przeprowadzane tak przez samoloty innych krajów NATO, jak i polskie F-16C, a także śmigłowce szturmowe NATO,
  • ćwiczyć osiąganie przewagi powietrznej przez samoloty krajów NATO z wykorzystaniem samolotów AWACS (2), w celu umożliwienia własnym samolotom myśliwsko-bombowym i śmigłowcom szturmowym działania nad terenem dyslokacji wyrzutni Iskander,
  • – w ramach działań sił specjalnych- rozwijać możliwości skrytego przerzutu oddziałów których zadaniem będzie wykrywanie wyrzutni Iskanderów, niszczenie ich oraz naprowadzanie własnych sił na cele.
     

WNIOSKI

Należy stwierdzić, że wypowiedzi Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha świadczą o niezrozumieniu zagrożenia dyslokacją wyrzutni rakietowych Iskander-M w Obwodzie Kalinigradzkim, zaś dotychczasowa polityka rządu Tuska nie daje nadziei na szybkie i sprawne nawiązanie współpracy tak z najbardziej zainteresowanymi obroną przed rosyjskimi SRBM krajami bałtyckimi, jak i pozostałymi członkami NATO.

Po pierwszych informacjach ze strony rosyjskiej o zamiarze rozmieszczenia Iskanderów rząd nie zasygnalizował chęci podjęcia jakichkolwiek działań w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa Polski, co oznacza że wzrost zagrożenia z Obwodu Kaliningradzkiego nie stanowi dla niego problemu.

Trudno zatem oczekiwać, aby wykorzystał polską pozycję w Sojuszu Północnoatlantyckim i fakt współpracy z NATO i USA w Afganistanie, aby skłonić sojuszników do działań które przynajmniej pokazałyby Rosji, że w razie konieczności reakcja NATO na obecność Iskanderów w Obwodzie Kalinigradzkim będzie adekwatna do stwarzanego przez nie zagrożenia.


 

Przybliżony zasięg pocisków Iskander-M umieszczonych w Obwodzie Kaliningradzkim,
rys. http://pl.wikinews.org/wiki/Plik:Iskander_range.jpg

 

(1) JSTARS- Joint Surveillance Target Attack Radar System – samolot wyposażony w systemy radarowe posiadające możliwość wykrywania, klasyfikacji i śledzenia ruchomych obiektów naziemnych

(2) AWACS- Airborne Warning and Control System- samolot wyposażony w radarowy system wykrywania i klasyfikacji celów powietrznych z możliwością naprowadzania na nie własnych myśliwców

konflikty.wp.pl/kat,1356,title,Miedwiediew-w-Kaliningradzie-nie-bedzie-rakiet-Iskander,wid,11534344,wiadomosc.html

www.bbc.co.uk/news/world-europe-11933089

www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Swiat/541749,Iskandery-w-kaliningradzie.html

english.ruvr.ru/2010/12/13/36731381.html

english.ruvr.ru/2011/01/24/41043527.html

wiadomosci.onet.pl/kraj/szef-mon-nt-rakiet-iskander,1,4085566,wiadomosc.html

www.tvn24.pl/0,11119,,,szczyt-nato-w-lizbonie,raport.html

www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/ss-26.htm

www.missilethreat.com/missilesoftheworld/id.162/missile_detail.asp

 

Fotografia tytułowa: www.globalsecurity.org/wmd/world/russia/images/iskander-e-image01.jpg
 

 

0

Marek D

"Jesli pozwolisz, by robactwo sie rozmnozylo, rodza sie prawa robactwa."

18 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758