Bez kategorii
Like

PRZEWODNIK POSELSKI… „Organizacja i funkcje Sejmu”!

16/11/2011
612 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

16.11.2011. Dysponując „wyprawką parlamentarzysty” sprawdzam na sobie jaką wiedzę można z niej „wycisnąć”! -„Niesforne Dziecię Gutenberga”.

0


Organizacja i funkcje Sejmu

Autorzy:

"[…] Wojciech Odrowąż-Sypniewski – naczelnik Wydziału Analiz Ustrojowych i Parlamentarnych. Ukończył Wydział Prawa i Administracji UW, Centrum Prawa Brytyjskiego i Europejskiego. Ekspert i autor publikacji z zakresu problematyki ustrojowej, prawa konstytucyjnego i parlamentarnego. W Biurze Analiz Sejmowych odpowiada za doradztwo prawne z zakresu zagadnień ustrojowych, konstytucyjnych i parlamentarnych, w tym również za organizację doradztwa świadczonego przez ekspertów zewnętrznych…

"Organizacja wewnętrzna Sejmu RP".

"[…] Piotr Chybalski

"Mandat poselski".

"[…] Jan Lipski

"Tworzenie prawa".

"[…] Teresa Augustyniak-Górna, Zofia Szpringer, Marcin Stembelski

"Problematyka tworzenia ustawy budzetowej".

"[…] Marcin Stembelski

"Kontrola sejmowa".

"[…] Piotr Radziewicz – wicedyrektor Biura Analiz Sejmowych, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Konstytucyjnego i Badań Europejskich Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W Biurze Analiz Sejmowych koordynuje prace Wydziału Postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym.".

"Rola Sejmu przed Trybunałem Konstytucyjnym".

"[…] Publikacja zatytułowana Organizacja i funkcje Sejmu to syntetyczne opracowania omawiające najważniejsze cele i zadania Sejmu RP oraz podstawowe aspekty mandatu poselskiego. Adresatem jej są przede wszystkim posłowie rozpoczynający działalność parlamentarną, ale także wszystkie osoby zainteresowane organizacją i sposobem działania polskiego parlamentu. Prezentowane opracowanie nie pretenduje do miana kompleksowego wykładu prawa parlamentarnego. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje ułatwią objęcie i sprawowanie mandatu poselskiego. Przybliżenie organizacji Sejmu i jego organów oraz podstawowych zasad ich dzia­łania powinno pomóc nowym posłom w aktywnym zaangażowaniu się w różne formy pracy sejmowej. Analiza instytucji mandatu poselskiego pozwala – z jednej strony – na prezentację przywilejów i uprawnień, które wiążą się z tą zaszczyt­ną funkcją publiczną, z drugiej zaś – służy wskazaniu istoty odpowiedzialności za tworzone prawo oraz etosu działania na rzecz dobra wspólnego, o którym mówi art. 1 Konstytucji RP.".

* www.bas.sejm.gov.pl/ – źródło: sieć.

 

 

 

 

0

Budzyk

"- "Z wielka wprawa znajdujemy dla SIEBIE wymówki i z niezwyklym talentem zrzucamy wine na INNYCH." Laurence J. Peter"

1092 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758