Bez kategorii
Like

Prokuratury zajmie się szefem KRRiT?

11/07/2012
430 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT, oraz osoby reprezentujące koncesjonariuszy multipleksu 1. Podstawą wniosku są nadużycia w Krajowej Radzie, na które wskazała kontrola budżetowa NIK.

0


Sprawę opisuje "Nasz Dziennik".

Zawiadomienie do prokuratora generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Dworaka skierował poseł do Parlamentu Europejskiego Janusz Wojciechowski.

– Pismo przesłałem pocztą – poinformował europoseł.

– Zawiadomienie w tej sprawie jeszcze nie dotarło do prokuratury – powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej prokurator Mateusz Martyniuk.

Podstawy do wszczęcia postępowania karnego dostarczył raport NIK z kontroli budżetowej w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Najwyższa Izba Kontroli uznała, że przewodniczący Dworak bezpodstawnie rozłożył koncesjonariuszom MUX-1 wielomilionowe opłaty koncesyjne na dziesięcioletnie raty, zamiast pobrać je do budżetu jednorazowo.

Z kolei w swoich decyzjach odnośnie do rozłożenia opłat na raty przewodniczący Dworak twierdzi, że w przypadku spółek STAVKA, Lemon Records i Eska TV zachodzą obie wymagane do tego przesłanki, tj. ważny interes koncesjonariusza i ważny interes publiczny (art. 67a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa). Według NIK, jest to niezgodne z prawdą.

"W uzasadnieniu decyzji wykazano przesłanki ważnego interesu koncesjonariusza, tj. trudną sytuację finansową tych spółek, uniemożliwiającą dokonanie jednorazowego wydatku w wysokości pełnej opłaty, natomiast nie wykazano przesłanek uznania ważnego interesu publicznego" – czytamy w raporcie NIK. Innymi słowy, trzej koncesjonariusze faktycznie nie mają pieniędzy na koncesje, ale żaden interes publiczny nie przemawia za tym, aby ich zwolnić z obowiązku jednorazowej płatności.

– Najwyższa Izba Kontroli wykonała kawał dobrej roboty, ale jej nie dokończyła, tj. nie skierowała wniosków do prokuratury. Dlatego ja to uczyniłem – powiedział "Naszemu Dziennikowi" Janusz Wojciechowski, prawnik z wykształcenia, były prezes NIK, w przeszłości sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Przypomnijmy, że KRRiT rozłożyła komercyjnym spółkom STAVKA i Lemon Records opłatę koncesyjną w kwocie 10,8 mln zł na 114 miesięcznych (jak zapewnia KRRiT) rat, zaś spółce Eska TV – opłatę 7,2 mln zł na 93 raty. Spółki będą spłacały raty praktycznie przez cały okres ważności koncesji.

– Rada udzieliła tym spółkom z budżetu najtańszego kredytu na rynku. Może wchodzić w grę niedozwolona pomoc publiczna – skomentował sprawę prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, prezes Instytutu Studiów Podatkowych.

Więcej: http://naszdziennik.pl/polska-kraj/3599,dworak-do-prokuratury.html

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758