POLSKA
Like

Prokuratorzy jawni, ale…

13/09/2016
1038 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
Prokuratorzy jawni, ale…

Zamiast sensacji – niedosyt. Ujawnione publicznie oświadczenia majątkowe „śledczych” są niekompletne – nie zawierają bowiem danych dotyczących zarobków osiągniętych z pracy w prokuraturze. Tymczasem pracownicy samorządowi muszą je publikować.

0


Kolejna różnica to zacieranie danych pozwalających na identyfikację prokuratora z daną jednostką organizacyjną a także daty jego urodzenia. Przypominam, że takie informacje publikowane są w oświadczeniach majątkowych pracowników samorządowych odpowiedniego szczebla.

 

To jednak nie koniec zastrzeżeń.

 

Otóż zgodnie z art. 104 § 7 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze informacje zawarte w oświadczeniu są jawne, także co do imienia i nazwiska, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację ruchomości prokuratora lub asesora prokuratury. Na wniosek prokuratora, który złożył oświadczenie, prokurator przełożony może podjąć decyzję o objęciu informacji zawartych w oświadczeniu ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności „zastrzeżone”, określoną w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, jeżeli ujawnienie tych informacji mogłoby powodować zagrożenie dla prokuratora lub osób dla niego najbliższych. Oświadczenie przechowuje się przez okres 6 lat.

 

Oznacza to, że brak jest powodów, dla których utajnieniu podlega data urodzenia czy też przynależność służbowa prokuratora.

 

Dziwną wydaje się praktyka usuwania informacji z przestrzeni publicznej tylko na podstawie decyzji prokuratora przełożonego. Trudno sobie bowiem wyobrazić, aby informacja o wielkości majątku urzędnika państwowego miała stanowić dla niego potencjalne zagrożenie.

Taka sytuacja moim zdaniem mogłaby mieć miejsce jedynie wtedy, gdy ujawniony majątek faktycznie byłby olbrzymi.

 

O tym, że nie jest to marginalny problem świadczy np. lista oświadczeń majątkowych prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Gliwicach i jednostek podległych złożone w 2016 roku (stan na 31.12.2015r.).

 

http://www.gliwice.po.gov.pl/index.php/informacje/oswiadczenia-majatkowe-prokuratorow

 

Na 189 oświadczeń przypada 16 utajnionych, czyli aż 8%.

 

Czy tylu prokuratorów posiada majątki aż takiej wielkości, że boi się ich ujawnienia?

 

Faktycznie, łatwo przecież wyobrazić sobie, że bandyci podstępnie udając publiczność podczas rozprawy karnej korzystając z przerwy uprowadzą prokuratora – bogacza, by żądać okupu od majętnej rodziny. 😉

 

Albo od bezpośredniego przełożonego. Na dowód, że są zdesperowani i nie żartują, co jakiś czas przysyłali by odcięty kawałek togi.

Oburzenie budzi natomiast pomijanie osiąganych zarobków.

 

Informacja o zarobkach poszczególnych sędziów jest dostępna dla każdego, choć ta grupa prawników nie publikuje oświadczeń majątkowych publicznie.

 

https://3obieg.pl/ile-zarabiaja

 

Samo ujawnienie majątków to krok w dobrą stronę.

 

Jednak zasady muszą być równe dla wszystkich.

 

Ustawa o prokuraturze musi więc być znowelizowana tak, aby oświadczenia majątkowe za 2016 rok były takie same dla wszystkich grup urzędników w Polsce.

 

Pora na to, by Suweren, czyli Naród, dowiedział się, ile płaci poszczególnym prokuratorom.

 

c342f0ff7e86ac5c4b212d5f49607ee4Niestety, w wielu przypadkach jest to i tak za dużo, bez względu na kwotę.

 

 

12.09 2016

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758