Akt oskarżenia przeciwko Alessandro Profumo w sprawie Brontos. Czy dzisiaj ktokolwiek w Polsce podejmujący w latach 2005-06 decyzje w sprawie obmyślonej i przeprowadzonej przez Profumo fuzji banków wstydzi się za niego?
Przypomnijmy, 13 czerwca 2005 roku rynki finansowe zosatły zelektryzowane następującym komunikatem:
UniCredit i HVB łączą siły by zostać pierwszym prawdziwie europejskim bankiem’
Wiodąca pozycja w najzamożniejszych regionach i najszybciej rosnących rynkach Europy
Połączenie zostanie dokonane w drodze wezwania akcjonariuszy HVB do zamiany akcji w stosunku 5:1
Istotne aspekty transakcji to:
Dodajmy, iż mózgiem tej opracji był włoski bankier Alessandro Profumo wymieniony w komunikacie jako Dyrektor Generalny połaczonej grupy; więcej o Profumo: http://en.wikipedia.org/wiki/Alessandro_Profumo).
Pośrednim efektem tego komunikatu było powołanie sejmowej komisji śledczej: Komisja Śledcza do zbadania rozstrzygnięć dotyczących przekształceń kapitałowych i własnościowych w sektorze bankowym oraz działań organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r.
Podczas jej posiedzenia w dn. 21 sierpnia 2006 jako przewodniczący uzasadniałem m. in.:
Kwestią wymagającą nadzwyczajnej uwagi Komisji Śledczej jest
całokształt zagadnień związanych najpierw z prywatyzacją Banku Pekao SA, a następnie z jego połączeniem z Bankiem Przemysłowo-Handlowym w wyniku fuzji włoskiego
UniCredito i niemieckiego HVB. Zagadnienie prywatyzacji winno być zbadane zarówno
w aspekcie strategii prywatyzacyjnych podejmowanych przez poszczególne rządy, jak
i w aspekcie adekwatności wyceny sprzedawanego banku oraz ochrony interesu publicznego w ramach umowy prywatyzacyjnej.
Jak wiadomo, orzeczeniem Trybunału Konstytcyjnego sejmowa komisja została unieszkodliwiona, zaś fuzja banków sterowana przez Alessandro Profumo dobiegła finału na oczach bezradnych wobec wspomnianego orzeczenia rządów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.
W tych dniach dowiadujemy się nieco więcej o tajemnicach Alessandro Profumo:
"Prokuratorz z Mediolanu zarzucają byłemu kierownictwu Uni Credite między 2007 a 2008 rokiem naraził skarb państwa (Republiki Włoskiej) na straty rzędu 245 mln euro. Chodzi o skomplikowany mechanizm finansowy, w który zanagażowany był równiez brytyjski bank Barclays. Według prokuratury UniCredit nie płacił podatków od zysków z lokat zdeponowanych w Barclays. Dzięki zastosowaniu mechanizmu nazwanego Brontos depozyty te były traktowane jako dywidenda, od której płaci się dużo niższy podatek."
Cóz, ja tez jestem za nizszymi podatkami, takze od depozytów, ale nizszymi podatkami dla wszystkich, ale nie tylko dla UniCredit i Profumo. Czy dzisiaj ktokolwiek w Polsce podejmujący w latach 2005-06 decyzje w sprawie obmyślonej i przeprowadzonej przez Profumo fuzji banków wstydzi się za niego?
"absolwent polonistyki i filozofii KUL, posel na Sejm w latach 2001-07, przewodniczacy Komisji Gospodarki oraz tzw. bankowej komisji sledczej, obecnie przedsiebiorca i menedzer oraz wspólzalozyciel Stowarzyszenia "Przejrzysty Rynek"