Pewien kapsztadzki malarz, wystawiając w johannesburskiej galerii obraz, przedstawiający prezydenta RPA Jacoba Zumę, upozowanego na Lenina i z obnażonymi genitaliami, wywołał burzę – podaje tvn24.pl.
Już wiadomo, że dzieło nie zostanie ocenzurowane. Co więcej, dzięki światowemu rozgłosowi, obraz został sprzedany za ponad 16,5 tys. dolarów.
Obraz "Włócznia" autorstwa skandalisty Bretta Murray’a został w zeszłym tygodniu wystawiony w johannesburskiej, prywatnej galerii Goodmana. Tytuł nawiązuje do "Włóczni narodu – Umkhonto we Sizwe", czyli nazwy partyzanckiej armii Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) walczącego z apartheidem.
Wraz z innymi obrazami wizerunek tworzył ekspozycję "Niech żyje złodziej cz. 2!", piętnującą i wyszydzającą pazerność dawnych rewolucjonistów i bohaterów z ANC, czyli z partii Nelsona Mandeli, która rządzi krajem od upadku apartheidu w 1994 r.
Do piątku o wystawie wiedzieli jedynie bywalcy galerii. Wtedy jednak oburzony rzecznik rządzącej partii Jackson Mthembu w gazetach, radiu i telewizji zażądał usunięcia z wystawy obrazu "Włócznia", obrażającego – jego zdaniem – nie tylko Jacoba Zumę i bohaterów ruchu wyzwoleńczego, ale też godność samego urzędu prezydenta kraju. Mthembu zapowiedział, że jeśli galeria nie posłucha jego żądań, w imieniu partii i rządu skieruje sprawę do sądu.
Tyrada rzecznika Mthembu sprawiła, że tysiące jego rodaków zainteresowało się skandalizującą wystawą i portretem prezydenta. Dwumetrowy, namalowany w czerwonych, żółtych i czarnych barwach, w stylu przypominającym Andy’ego Warhola, przedstawia upozowanego na Lenina Zumę z penisem na wierzchu.
– To dzięki poświęceniu takich ludzi jak Jacob Zuma, weteran i bohater ruchu wyzwoleńczego, możemy dziś cieszyć się wolnością – oznajmił Jackson Mthembu. – Korzystanie z wolności przez jednych nie powinno odbywać się kosztem naruszania godności innych – przekonywał.
Z potępieniem portretu, malarza i galerii wystąpiła rządząca partia, ministerstwo kultury, związki zawodowe, a nawet partie opozycyjne. Galeria odparła jednak, że obrazu z wystawy nie usunie, a południowoafrykańscy konstytucjonaliści zapewniali, że konstytucja kraju, jedna z najbardziej liberalnych na świecie, z łatwością obroni artystę przed urzędnikami usiłującymi go cenzurować.
Dzieło można obejrzeć tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/File:The_Spear_-_a_portrait_of_Jacob_Zuma,_by_Brett_Murray.jpg
Więcej:
http://www.tvn24.pl/-1,1745114,0,1,prezydent-jako-lenin-z-obnazonymi-genitaliami,wiadomosc.html
"Szef Dzialu Ekonomicznego Nowego Ekranu. Dziennikarz z 10-letnim stazem. Byly z-ca szefa Dzialu Biznes "Wprost"."