Bez kategorii
Like

Powolny koniec wyścigu szczurów?

10/07/2012
486 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Proszę pani, ja już pracowałem po 15 godz, tworzyłem strategie, restrukturyzowałem, doradzałem w Europie, Azji, Ameryce. Teraz chce mieć trochę czasu dla rodziny..

0


W mojej kilkunastoletniej pracy Headhuntera zazwyczaj stykałam się z ambitnymi specjalistami, ekspertami, menedżerami gotowymi na przyjęcie niemal każdego wyzwania w każdym miejscu świata. Młodzi, zmotywowani do osiągnięcia sukcesu zawodowego i znaczącego statusu społecznego wypełniali sale spotkań. Nawet nie chodziło tylko o wynagrodzenie, choć zdarzali się tacy, których motywowała jedynie spora suma na koncie.

Od jakiegos czasu spotykam ludzi znacznie bardziej świadomych swoich potrzeb. A te potrzeby niekoniecznie mają zwiazek z pracą. Nienormowany czas pracy, podejście zadaniowe, chwila na urlopy (tak tak, kilka w ciągu roku a nie jeden tygodniowy wydarty od szefa gdy miał dobry humor) to rzeczy które zaczęły być w pradziwej cenie.

Dodatkowo kandydaci pytają o kulturę organizacyjną, osobę bezpośrednich przełożonych, strukturę zespołu. Chcą by w nowym miejscu było im po prostu dobrze.

Zmiany w myśleniu Polaków pokazuje też ostatni sondaż TNS przeprowadzony w dniach 21-24 czerwca 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat. Posiadanie spokojnej pracy jest ważniejsze niż pieniądze wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Tego zdania jest 46 proc. zatrudnionych, a przeciwnego – 16 proc. Dla 53 proc. dobra atmosfera w pracy jest ważniejsza niż własna pozycja.

Ankietowanych zapytano m.in., czy "pracują wyłączne dla pieniędzy". Z takim stwierdzeniem było skłonnych zgodzić się 38 proc. pracujących, przy czym 12 proc. zdecydowanie, a 26 proc. raczej się zgodziło. Zdania, że pracują nie tylko dla pieniędzy, było 29 proc. pracujących, przy czym 8 proc. deklarowało, że zdecydowanie nie pracują tylko dla pieniędzy, a 21 proc. – że raczej nie.

W sondażu zadano również pytania dotyczące atmosfery w pracy. Dla 46 proc. zatrudnionych spokojna praca jest ważniejsza niż pieniądze, a odwrotnie uważa 16 proc. Dla 53 proc. zatrudnionych dobra atmosfera w pracy jest ważniejsza niż własna pozycja; odwrotnie myśli 10 proc. badanych.

W porównaniu z podobnym sondażem przeprowadzonym w 2002 r., ubyło osób pracujących wyłącznie dla pieniędzy. Dziesięć lat temu było ich 45 proc. Większy odsetek zatrudnionych cenił sobie wówczas spokojne zatrudnienie; w 2002 r. 52 proc. ankietowanych uważało, że spokojna praca jest ważniejsza od pieniędzy. Nie zmienił się za to znacznie odsetek zatrudnionych uważających, że dobra atmosfera w pracy jest ważniejsza niż własna pozycja. Dziesięć lat temu było tego zdania 52 proc. zatrudnionych. (pap)

 

0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758