Bez kategorii
Like

Powodziowy kapuśniaczek

29/03/2011
346 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Piękne słońce co prawda ostatnio, ale tak jakoś mi się skojarzyło z tym apelem o zbieranie podpisów pod referendum w sprawie lasów państwowych i przypomniały mi się pewne jesienne refleksje na temat wspomnień z dzieciństwa. Dzieciństwa pełnego deszczu…

0


Był taki jesienny dzień, drugi z rzędu, gdy na Mazowszu padało. I tak patrząc na ten systematyczny, upierdliwy i konsekwentny kapuśniaczek, tak zacząłem się zastanawiać. I od tego zastanawiania się aż mnie głowa rozbolała i kolka w brzuch walnęła, więc czym prędzej przestałem. Jednak jedna mała refleksja mnie się uczepiła i już puścić nie chciała. I trzyma teraz i spokoju nie daje tej jednej szarej komórce, co samotne gniazdko już zaakceptowała w tej mojej pustej głowie.

Pamiętam z dzieciństwa takie okresy, gdy padało jednostajnie stukając o parapet przez 3, 4, 7 dni z rzędu, czasem nawet 2-3 tygodnie. Pamiętacie takie mokre lata? Kiedy z babcią na wsi grało się w najróżniejsze gry, bo w telewizji programów dla dzieci mało było, bo w ogóle programów było mało, a wyjść na dwór do kolegów nie było sensu, bo i tak po 5 minutach człowiek od stóp do głów był mokry. Padało i padało, rolnicy narzekali, że deszcz w żniwach przeszkadza, albo że ziemniaki gniją. Jednak czy pamiętacie, żeby w ciągu jednego roku było tyle powodzi? Nie lokalnych podtopień. Powodzi!

Wszyscy za te zeszłorczne powodzie obarczają winę naturę, z którą nie poradziły sobie osłabione przez bobry i nornice przeciwpowodziowe wały. Albo systemy ostrzegania, wały, budownictwo na terenach zalewowych. OK. Ale ja się zastanawiam, dlaczego kiedyś wielokrotnie dłuższy deszcz nie powodował takich zniszczeń?

Fala powodziowa nie powstaje na nizinach. Fala powodziowa powstaje na terenach górskich. Woda spływa po zboczach dziesiątkami strumyków i kumuluje się w głównych rzekach. Dlaczego kiedyś woda nie spływała tak szybko? Czyżby teraz miesięczna norma opadów dla całego województwa spadała w jednym, najbardziej newralgicznym miejscu w ciągu doby? Jakieś samoloty rozpylające chmury? Czy "Pan Bóg coś nas kurna nie lubi"?

A może warto się przyjrzeć gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe na terenach górskich? Góry w Polsce to nie same Tatry. Góry w Polsce to bardzo długi pas zalesionych pagórków, nieobjętych żadną ochroną. Czy ta gospodarka rzeczywiście prowadzona jest racjonalnie? Skoro wycinka jest prowadzona bez żadnych zahamowań w medialnej Puszczy Białowieskiej, to co się dzieje w tych licznych lasach na polskich pogórzach? Może to tam warto poszukać przyczyn polskich powodzi? Może to niekontrolowana wycinka lasów sprawiła, że w górskim terenie nie ma co tej wody zatrzymać i wystarczy 2-dniowa ulewa by pół Polski znalazło się pod wodą?

Poddaję temat dla szperaczy z większą ilością wolnego czasu…

0

Igor Czajka

rustykalne (re)kapitulacje mieszczanskiego chlopa

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758