Jeszcze nie weszła w życie zaskarżona nowelizacja ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych z 2009 r., a posłowie już szykują jej kolejną nowelizację. Ma ona ułatwić przejmowanie SKOK przez banki – alarmuje „Nasz Dziennik”.
Kierownictwo Kasy Krajowej SKOK alarmuje, że zaproponowane przepisy zmierzają do odebrania własności członkom spółdzielni, zakładając możliwość przejęcia Kasy przez banki.
Projektem nowelizacji ustawy o SKOK-ach zajmie się dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
"W ostatnich kilku latach następuje w Polsce dynamiczny rozwój spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Rozwój ten charakteryzuje się przede wszystkim zwiększeniem skali i obszaru działalności funkcjonujących kas. (…) Takie zjawiska powodują, że kwestia bezpieczeństwa środków gromadzonych przez kasy, podobnie jak ma to miejsce w bankach, nabiera istotnego znaczenia. Mając zatem na uwadze skalę ryzyka wynikającego z działalności kas oraz związanego z ich klientami, którymi w dużym stopniu są osoby mniej zamożne, w celu zwiększenia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu kas – zasadne wydaje się wprowadzenie przepisów restrukturyzujących pozwalających na poprawę jakości zarządzania i ograniczenie poziomu ryzyk w kasach, w sytuacji potencjalnego zaistnienia zagrożenia działalności (…)" – analogicznie brzmiąca formułka znalazła się i tym razem w uzasadnieniu nowego projektu nowelizacji ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych, który powstaje już podczas drugiej kadencji rządów PO – PSL.
I to wcale nie rząd tak się "troszczy" o los wspomnianych "osób mniej zamożnych", będących członkami-właścicielami Kas. Wnioskodawcą kolejnych projektów nowelizacji ustawy o SKOK-ach, które trafiają do Sejmu, jest twór figurujący pod nazwą "grupa posłów Platformy Obywatelskiej".
Tę "grupę posłów Platformy Obywatelskiej" od lat niezwykle interesuje "dynamiczny rozwój spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".
Projekty ustaw w sprawie SKOK-ów pilotowali w Sejmie parlamentarzyści Platformy doskonale zdający sobie sprawę, jak wielki problem dla banków stwarzają rozwijające się SKOK-i. Projekt ustawy z 2005 r. firmował jeszcze niedawny wiceminister zdrowia Jakub Szulc (były pracownik Banku BPH), a projekt ustawy uchwalonej w 2009 r. – nowo powołany wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (urlopowany pracownik banku Nordea) i były już poseł PO, a obecnie prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Jarosław Urbaniak (były pracownik Invest Banku).
Dwaj ostatni posłowie są doskonale znani ze zgodnej współpracy ze swoim kolegą z PO Mirosławem Sekułą w hazardowej komisji śledczej.
Więcej: http://naszdziennik.pl/ekonomia-finanse/8386,bankowa-lapa-na-skok-ach.html