HYDE PARK
Like

Porównanie faktoringu z innymi formami finansowania dla przedsiębiorstw

17/01/2024
105 Wyświetlenia
0 Komentarze
8 minut czytania
Porównanie faktoringu z innymi formami finansowania dla przedsiębiorstw

W artykule przyglądamy się różnym formom finansowania przedsiębiorstw, porównując je pod kątem warunków uruchomienia i wykorzystania. Od kapitału własnego, przez emisję akcji, kredyty, leasing, pożyczki, aż po obligacje i faktoring, każda metoda ma swoje specyficzne cechy. Analizujemy wady i zalety każdej z nich, aby zrozumieć, jak najlepiej wykorzystać te narzędzia w praktyce biznesowej.

0


Porównanie faktoringu z innymi formami finansowania przedsiębiorstw nie zawsze jest możliwe, ponieważ każda forma finansowania wymaga określonych warunków do uruchomienia. Przyjrzyjmy się najpierw każdej z osobna aby na koniec spróbować je do siebie porównać. Kapitał własny to pierwsze, najtańsze i najbardziej oczywiste źródło finansowania każdej firmy. Wymaga jednak od naszego biznesu wysokich przychodów oraz niskich kosztów tak aby zysk netto który zostaje na koniec roku był odpowiednio wysoki. Musimy też wypracowany zysk pozostawiać w firmie a nie wypłacać go na nasze bieżące potrzeby.

Kapitał własny: pierwszy krok w finansowaniu

Kapitał własny to pierwsze, najtańsze i najbardziej oczywiste źródło finansowania każdej firmy. Wymaga jednak od naszego biznesu wysokich przychodów oraz niskich kosztów tak aby zysk netto który zostaje na koniec roku był odpowiednio wysoki. Musimy też wypracowany zysk pozostawiać w firmie a nie wypłacać go na nasze bieżące potrzeby.

Emisja akcji: wzrost kapitału własnego przy udziale inwestorów

Emisja akcji to kolejne źródło finansowania które zwiększa posiadane kapitały własne, jednak w tym przypadku kosztem oddania części udziałów w firmie. Emisja akcji może być prywatna, skierowana do konkretnego inwestora. Staje się on wtedy naszym wspólnikiem w zamian za wpłacony do firmy kapitał. Może też być emisją publiczną ale tu procedura jest mocno sformalizowana i skomplikowana oraz dotyczy firm o ugruntowanej pozycji rynkowej i odpowiedniej skali działalności. Środki pozyskane z emisji akcji mogą być spożytkowane na dowolny cel.

Kredyt Bankowy: Najpopularniejsza Forma Finansowania

Kredyt to zdecydowanie najpowszechniejsza metoda finansowania firmy i z reguły pierwszy wybór każdego przedsiębiorcy. Jeżeli brakuje nam kapitału, chcemy poprawić płynność lub zwiększyć skale działalności to pierwsze kroki kierujemy do banku który nas obsługuje. Aby otrzymać finansowanie bankowe nasza firma musi być w dobrej kondycji finansowej i nie posiadać żadnych zaległości. W przypadku wyższych kwot koniecznie jest też posiadanie zabezpieczeń, najczęściej w postaci możliwej do obciążenia hipoteki. Spłata następuje albo w ustalonych, miesięcznych ratach albo na koniec okresu finansowania. Kredyt w rachunku bieżącym możemy wykorzystać na dowolny cel, natomiast kredyty celowe finansują konkretne przedsięwzięcia.

Leasing: finansowanie zakupu środków trwałych

Leasing to kolejne powszechnie stosowane przez firmy narzędzie finansowania działalności. Podstawowym ograniczeniem jest możliwość jego wykorzystania. Mianowicie można w ten sposób sfinansować konkretny zakup środka trwałego – samochodu, maszyny, urządzenia ale również komputerów, drukarek a nawet mebli. Leasingodawca wymaga od nas dobrej kondycji finansowej, natomiast zabezpieczeniem umowy jest sam przedmiot leasingu który staje się nasz dopiero po spłacie zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Leasing możemy więc wykorzystać do zakupów środków trwałych.

Pożyczki: różnorodność i elastyczność narzędzia finansowego

Pożyczka to bardzo zróżnicowane narzędzie. Na rynku działają firmy pożyczkowe z których można łatwo pozyskać niewielkie kwoty. Mamy też fundusze które udzielają pożyczki pod zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Pożyczkę można dostać też rodziny lub znajomych. Koszt takiego finansowania potrafi być bardzo różny ale najczęściej jest dosyć wysoki. Warunki jakie musi spełnić nasza firma zależą wyłącznie od Pożyczkodawcy i mogą być bardzo zróżnicowane. Cel możemy tu określić dowolnie albo nawet wcale.

Obligacje: sformalizowane finansowanie dla większych przedsiębiorstw

Obligacje to o wiele bardziej sformalizowana forma pozyskania zewnętrznego finansowania. Emisja obligacji zastrzeżona jest raczej dla większych podmiotów, o ugruntowanej pozycji rynkowej. Firma która stara się wyemitować obligacje musi spełniać szereg warunków, przejść skomplikowaną analizę finansową oraz finalnie znaleźć chętnych do nabycia jej papierów dłużnych. Robi się to najczęściej za pośrednictwem Domu Maklerskiego. Finansowanie takie musi mieć też odpowiednią skale aby było opłacalne. Są to kwoty zaczynające się co najmniej od kilku milionów złotych. Obligacje można spożytkować na cele określone w warunkach emisji obligacji.

Faktoring: elastyczność w finansowaniu bieżącej działalności

Faktoring na tle powyższych to pod pewnymi warunkami bardzo elastyczna forma finansowania bieżącej działalności. Podstawowy warunek do jego uruchomienia to wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności, w stosunku do wiarygodnych, wypłacalnych kontrahentów. Faktor przeanalizuje naszych partnerów handlowych, nada im odpowiednie limity faktoringowe i możemy oddać mu do finansowania faktury od razu po ich wystawieniu. Jest to finansowanie krótkoterminowe, ale zdecydowanie poprawia płynność finansową oddając do naszej dyspozycji środki od razu po wystawieniu faktury. Możemy więc przeznaczyć je natychmiast na kolejne zakupy i wygenerować tym samym wyższe obroty. Faktoring to nie tylko finansowanie ale też szereg usług dodatkowych. Otrzymujemy przed wszystkim dogłębna analizę naszych kontrahentów wraz ze wskazaniem ryzyk z nimi związanych. Pomaga to w ograniczeniu strat związanych z brakiem zapłaty. Jeżeli już nasz kontrahent opóźni się z zapłatą faktor zapewni nam profesjonalną windykację najpierw polubowną, a jeżeli to konieczne również sądowo – komorniczą. Środki pozyskanie z umowy faktoringowej możemy przeznaczyć na dowolny cel.

Strategie wykorzystania różnych form finansowania

Jak widać każda forma finansowania ma swoje wady i zalety. Każda też może być wykorzystana jedynie przy spełnieniu odpowiednich warunków. Najlepszą strategia jest korzystanie w miarę możliwości z kilku źródeł na raz. Przykładowo środki trwałe kupujemy za pomocą leasingu. Bieżącą płynność zabezpieczamy aktywną umową faktoringową. Natomiast większe inwestycje finansujemy wykorzystując kredyt. Budujemy też bufor finansowych zwiększając stopniowo kapitały własne. Musimy pamiętać że z różnych powodów każde źródło finansowania może być cofnięte lub nie przedłużone. Jeżeli korzystamy tylko z jednego źródła może to być duży problem dla naszej firmy. Jeżeli korzystamy z kilku to mamy większą elastyczność i możliwość zastąpienia jednego źródła finansowania drugim bez większych perturbacji dla działalności naszej firmy.

0

kampanieonline

251 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758