Choć rozróżniamy kilka rodzajów pomp głębinowych, pod względem działania właściwie się one od siebie nie różnią. Każda posiada otwór ssący umożliwiający maszynie pobór wody i wąż, za którego pośrednictwem jest ona odprowadzana na zewnątrz. Istnieje natomiast szereg urządzeń tego typu zaprojektowanych do całkowicie różnych celów. Dzielą je szczegóły techniczne, które determinują ich przeznaczenie. Jednych użyjemy do odwadniania zalanej piwnicy, innych do opróżnienia przydomowego basenu itd. W zależności od przeznaczenia rozróżniamy m.in. pionowe pompy wielostopniowe, pompy głębinowe i wiele innych.
Przyjrzyjmy się bliżej pompom głębinowym i zastanówmy się nad ich przeznaczeniem oraz właściwym użytkowaniem.
Większość rodzajów pomp głębinowych nadaje się wyłącznie do pompowania wody czystej. Ten typ urządzeń zastosujemy w naszych ogrodach do odprowadzania wody deszczowej z beczek lub zbiorników na deszczówkę. Pompy, które używamy w naszych oczkach wodnych, również nadają się jedynie do pracy z wodą niezanieczyszczoną. Urządzenia tego typu stosowane są ponadto w przypadku wystąpienia powodzi, podtopień czy susz (do dostarczania wody roślinom). Skorzystamy z nich także, jeżeli zajdzie potrzeba osuszenia piwnicy lub zalanych pięter.
Przed uruchomieniem pompy głębinowej do wody czystej zawsze należy sprawdzić stopień zanieczyszczenia cieczy. Mierzmy siły na zamiary – nie każde urządzenie poradzi sobie z pracą w fatalnych warunkach. W przypadku zalanych pomieszczeń woda zazwyczaj zawiera dużą ilość mułu i innych zanieczyszczeń. Jeżeli sięgniemy wtedy po pompę do wody czystej, musimy liczyć się z jej gorszym funkcjonowaniem, a nawet awarią.
Pompy zanurzeniowe do wody brudnej przydadzą nam się, jeżeli stanie przed nami zadanie przetoczenia zużytej cieczy ze zmywarki, wanny, pralki, zalanej piwnicy, garażu lub najniższego piętra domu. Jeśli jednak urządzenie będzie się musiało zmierzyć z wodą zanieczyszczoną piaskiem lub mułem, sprawdźmy kilkukrotnie, czy aby korzystamy z odpowiedniej maszyny. Pomyłka może okazać się dość kosztowna. Należy pamiętać, że zatapialne pompy do wody brudnej mają niewielką średnicę króćca tłocznego (tzw. przelotu swobodnego), a więc nie będą się nadawały do wypompowywania ścieków w przypadku awarii szamba. W takim wypadku skorzystamy z pompy zanurzeniowej do ścieków. Urządzenia tego typu wykorzystuje się również w budynkach pozbawionych możliwości grawitacyjnego odprowadzania nieczystości. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy budynek położony jest daleko od sieci kanalizacyjnej. Wymaga ona również zakupu odpowiedniej pompy, która odprowadzi zanieczyszczenia do studzienki kanalizacyjnej.
Stacjonarne pompy zanurzeniowe instalujemy zwykle w ogrodowych studniach lub zbiornikach na wodę deszczową. Inne modele wykorzystujemy wyłącznie w sytuacjach szczególnych, kiedy na przykład wody gruntowe zaleją naszą piwnicę. Niektóre z pomp wyposażone są w rozdrabniacz, który doskonale radzi sobie z większymi elementami zawartymi w brudnej cieczy. Tego typu urządzenia przydają się do odprowadzania wody z pływającymi w niej śmieciami lub fekaliami. Pompa do brudnej wody z rozdrabniaczem dysponuje silnikiem o dużo większej mocy niż zatapialna pompa ze swobodnym przelotem. Należy jednak uważać, by wśród zanieczyszczeń nie znalazły się kawałki metalu lub kamienie – mechanizm pompy nie rozdrobni tego typu odpadów.
Pompy głębinowe wykorzystuje się również do wypompowywania wody ze studni lub wprost ze źródła. Czysta H2O doprowadzana jest wprost do domowego systemu hydraulicznego, gdzie służy do picia, mycia się, prania, zmywania itd. Niektóre rodzaje pomp nie nadają się do czerpania ze zbyt wielkich głębokości. Dzieje się tak, ponieważ ich wysokość ssania jest niewystarczająca. O możliwościach pompy w tym zakresie informuje nas zwykle głowica ssąca. Jeśli umieścimy urządzenie bezpośrednio w wodzie, głowica znajdzie się równo z jej taflą.
Oczko wodne to kolejne idealne miejsce przeznaczenia dla pompy zanurzeniowej. Wykorzystujemy ją do doprowadzania wody do filtra, fontanny lub sztucznej kaskady. Pompa pracuje bezpośrednio w wodzie. Jeśli posiadasz własny staw rybny, przed zakupem pompy powinieneś dowiedzieć się, która najlepiej będzie pasować do rozmiaru ryb pływających w twoim zbiorniku. Osobne pompy wykorzystuje się do tłoczenia wody słodkiej i słonej.
Na liście elementów, na jakie należy zwracać uwagę przy zakupie pompy zanurzeniowej, pierwsze miejsce zajmuje jej moc. Tuż za nią plasuje się maksymalna wysokość odprowadzania cieczy, szybkość poboru wody, głębokość ssania i kilka innych. Przyjrzyjmy im się bliżej.
Pomp zatapialnych używamy w celu odprowadzania cieczy z niższego do wyższego poziomu. Różnica wysokości, jaką może pokonać woda, jest jednak zawsze ściśle określona. Maksymalna wysokość pompowania informuje nas, jak wielka może być taka różnica. Chcąc wykorzystać pompę, na przykład, do przepompowania wody ze zbiornika na deszczówkę do beczki znajdującej się na tym samym poziomie, wystarczy nam minimalny poziom głowicy wylotowej. Jeżeli mamy zamiar wypompować wodę z zalanej piwnicy, potrzebujemy urządzenia z wyżej umieszczoną głowicą. Głęboka studnia wymaga z kolei pompy z bardzo dużą wysokością odprowadzania cieczy.
Szybkość odprowadzania jest informacją, jaką ilość wody pompa może przetransportować w ciągu godziny lub minuty. Jeżeli potrzebujesz urządzenia do pompowania wody z beczki na deszczówkę, wystarczy ci niewielka wartość (250 – 500 galonów na godzinę). Jeśli natomiast w perspektywie masz pracę w zalanej piwnicy lub dolnym piętrze budynku, musisz zaopatrzyć się w sprzęt o dużej mocy i wydajności przekraczającej 1000, a nawet 2000 galonów na godzinę.
Przy wyborze pompy zatapialnej zawsze staraj się zwracać uwagę na przełącznik pływakowy. Jest to urządzenie, które steruje pompą na podstawie poziomu lustra wody. Uruchamia ono i zatrzymuje urządzenie, kiedy poziom cieczy jest odpowiednio wysoki albo niski. Jest to niezwykle istotne dla żywotności mechanizmu, bowiem pracując bez wody, silnik może się zatrzeć lub spalić. Przełącznik pływakowy zapewnia automatyczne wyłączenie pompy przy niskim poziomie wody. Przełączniki pływakowe w nowych modelach pomp pozwalają użytkownikowi na ustawienie automatycznego włączenia, kiedy poziom wody zacznie się podnosić. Wybierając pompę głębinową, koniecznie sprawdź, czy jest ona wyposażona w przełącznik pływakowy.
Wypompowując wodę ze zbiornika, doprowadzamy do obniżania się jej poziomu. W pewnym momencie zespół ssący nie będzie już zanurzony w wodzie, a do urządzenia zacznie przedostawać się powietrze, co w efekcie uniemożliwi mu prawidłową pracę. Właśnie dlatego pompa zawsze pozostawia niewielką ilość wody w zbiorniku. Głębokość ssania oznacza poziom wody, przy którym pompa zdolna jest do pracy. Do całkowitego opróżnienia zbiornika potrzebna nam będzie pompa o możliwie najniższej głębokości zasysania.
Ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym elementem pompy zanurzeniowej jest wąż. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów różniących się od siebie zarówno długością, jak i grubością. Rozglądając się za wężem do twojej pompy, koniecznie sprawdź, czy będzie on pasował do zaworu w posiadanym przez ciebie urządzeniu. W przeciwnym razie możesz narazić się na niepotrzebny wydatek, a w najlepszym wypadku na niepotrzebny powrót do sklepu.
Pompa zanurzeniowa to urządzenie o dość prostej konstrukcji, jednak jak każdy mechanizm, rządzi się ona swoimi prawami, których warto przestrzegać, jeśli chcemy, by służyła nam ona długo i bezawaryjnie. Pamiętajmy, że wbrew pozorom, nie jest to wcale sprzęt uniwersalny, a więc każdy jego rodzaj ma swoje konkretne przeznaczenie. Dbając o właściwe użytkowanie, unikniemy nieoczekiwanych awarii, a co za tym idzie niepotrzebnych wydatków. Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże państwu w korzystaniu z pompy zanurzeniowej.