Polenergia Kulczyka szuka węgla na Śląsku i buduje elektrownie Elektrownia Rajkowy k/Pelpina . Dobry pomysł
Investment Internet GNUZakończono prace nad projektem budowlanym Elektrowni Północ, która ma powstać w Rajkowych, niedaleko Pelplina. Elektrownia to strategiczny projekt inwestycyjny w regionie. Będzie ona dostarczać prąd głównie do Trójmiasta. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Elektrownia ma być gotowa do użytku na przełomie 2016 i 2017 roku.
Elektrownia Północ będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, instalacje ograniczające emisje. Dzięki nowoczesne technologii elektrownia ma uzyskać sprawność przekraczającą 45 proc., podczas gdy sprawność starych bloków, pracujących w Polsce już kilkadziesiąt lat, jest mniejsza średnio o 10 proc.
Moc elektrowni wyniesie 2000 MW. Przy jej budowie prace ma znaleźć ok. 3 tys. osób. Przy obsłudze Elektrowni Północ zatrudnionych zostanie ok. tysiąca osób. Planowane są też dodatkowe inwestycje firm współpracujących z elektrownią
Trójmiasto/Kiewlicz
W 2016 roku w miejscowości Rajkowy pod Pelplinem produkcję energii zacznie elektrownia węglowa o mocy 2 tys. MW. Elektrownia Północ sp. z o.o., należąca do Kulczyk Investments, uzyskała pozytywną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku.
Nasze Miasto .pl
Jan Kulczyk będzie potrzebował paliwa do elektrowni na Pomorzu. Dlatego na Śląsku chce wybudować dwie kopalnie. Koszt to co najmniej 600 mln euro – pisze "Puls Biznesu". .
Spółka Polenergia z grupy Kulczyk Investments złożyła do Ministerstwo Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla kamiennego "w obszarze Orzesze" na Wyżynie Śląskiej – informuje "Puls Biznesu". Jeżeli wyniki będą obiecujące, przyjdzie czas na budowę kopalni. Koszt takiej inwestycji to ok. 300 mln euro- powiedział "PB" Jerzy Markowski, prezes spółki Śląski Węgiel Żory-Suszec, należącej do KI Energy z grupy Kulczyk Investments.
Jednak wydobycie węgla w kopalni planowanej na obszarze Orzesze może nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb pomorskiej elektrowni, której łączna moc ma wynieść do 2000 MW. Wymaga to dostaw 4-5 mln ton węgla rocznie – wyliczył "Puls Biznesu". W tym roku spółka Śląski Węgiel Rów-Bełcki, należąca do KI Energy, złożyła wniosek o odpłatne udostępnienie przez skarb państwa dokumentacji geologicznej obszaru "za Rowem Bełckim", sąsiadującego z obszarem Orzesze. Koszt budowy kopalni na tym terenie również szacowany jest na ok. 300 mln euro.
Puls Biznesu/ WNP.pl
PODSUMOWANIE
Kulczyk Inwestment nie boi sie opłat za CO2 z emisji wegła spalanego w Elektrowni Północnej.
Jest to przykład inwestycji dobrze zaplanowanej z korzyścią dla polskiej gospodarki i poprawy bilansu energetycznego.
Kejow
Pisze i komentuje o paliwach, energii , ekologii , modzie, telewizji jako medium i nosniku informacji,