W Muzeum Emigracji w Kanadzie, Halifax, w filmie „Oceans of Hope” opowiadającym o emigracji do Kanady w XX w., epizod polski pokazuje emigrantkę żydowskiego pochodzenia – z filmu wynika, że doświadczyła krzywd ze strony rodziny, która ją ukrywała.
Przedrukowujemy za blogmedia24 i namawiamy do poparcia:
Liga Przeciwko Zniesławieniu, jest jedną z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich na świecie, której celem jest walka z nienawiścią i uprzedzeniami rasowymi wobec Żydów. ADL zatrudnia w Nowym Jorku ponad 200 pracowników. Zaplecze strukturalne ADL w USA stanowi 29 biur stanowych oraz 3 biura zagraniczne. Budżet roczny organizacji wynosi ok. 50 mln dolarów. ADL gromadzi i ewidencjonuje organizacje i osoby, których działalność jest przez nią uznana za niebezpieczną.
Tylko pozazdrościć i naśladować. Jedyną nagłośnioną i popartą przez administrację rządową polską akcją przeciwko zniesławieniom Polski, jest akcja Fundacji Kościuszkowskiej, która pod petycją zebrała 228425 podpisyhttp://www.thekf.org/events/news/petition/
[…]Media amerykańskie i zachodnioeuropejskie wielokrotnie w ostatnich latach używały określenia Polish Concentration Camps (w dalszej części będziemy posługiwali się skrótem PCC) w odniesieniu do hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Każde wykorzystanie tego określenia jest obrażaniem uczuć narodu polskiego, gdyż sugeruje współpracę Polaków z niemieckim okupantem. Nie dość na tym, jest to rozprzestrzenianie nieprawdy i poniżanie narodu, który jako pierwszy wystąpił przeciwko hitleryzmowi i prowadził walkę do ostatniego dnia wojny. Niestety, sformułowanie PCC pojawia się często, pomimo wielokrotnych protestów zarówno przedstawicieli rządu polskiego, jak też Polonii w wielu krajach.[…]
Do Redakcji Blogmedia24.pl przyszedł list od Polki mieszkającej w Niemczech, która bezskutecznie próbowała interweniować w kanadyjskim Muzeum Imigracji w Halifax. Sprawa była nawet głośna i dyskutowana na forach polonijnych w Kanadzie, ale bez podjęcia interwencji przez Ambasadę, listy wysyłane do administracji Muzeum pozostawały bez odpowiedzi i reakcji.
Podejmiemy temat i spróbujemy uruchomić pracowników Ambasady RP i ministerstwa SZ.
Publikujemy list z niewielkimi skrótami:
Szanowni Państwo,
Chcialabym prosić Państwa o pomoc i interwencję w sprawie filmu „Oceans of Hope” prezentowanego w kanadyjskim Muzeum Imigracji Pier 21 w Halifax.
Nazywam sie (nazwisko znane Redakcji). Jestem Polką mieszkającą obecnie w Niemczech. W zeszłym roku spedziłam urlop na wschodnim wybrzeżu Kanady i obejrzałam film "Oceans of Hope" podczas zwiedzania ww muzuem
W skrócie, jest to 24 minutowea multimedialna prezentacja zawierająca kilka epizodow dotyczących imigrantów do Kanady z XX w. Epizod polski (6 minut) pokazuje emigranktę (jest rok 1947) – dziewczynkę żydowkiego pochodzenia – która opowiada swoja straszną historię życia w Polsce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że epizod ten nawet słowem nie wspomina o okupacji czy nazistach. Jednoznacznie z filmu wynika, że dziewczynka doświadczyła krzywd ze strony chrześcijańskiej rodziny, która ją ukrywała. Nie wiem, czy film jest pomyłką, niedopowiedzeniam, czy świadomą manupulacją. Nie jest to dla mnie istotne.
Jestem Polką i nie zgadzam sie, aby narodowe Muzuem w Kanadzie pokazywało film w ramach „rozrywki” dla odwiedzających, który zrównuje Polaków ukrywajacych Żydów podczas wojny z nazistami.
Dokładniejszy opis filmu mozna przeczytać (po angielsku) na poniższej stronie.
http://bieganski-the-blog.blogspot.com/2011/02/brute-polak-stereotype-on…
Autorka Blogu – Dr Danusha V Goska jest pisarką i nauczycielem akademickim w USA. Kilka prywanych osób wysłało listy protestacyjne do muzeum, lecz są one ignorowane. Grupa „The Way Back” na facebooku przygotowuje równiez zbiorczy list protestacyjny, który jest już poparty przez kilku pisarzy, artystów i działaczy społecznych Polonii w USA.
List z prośbą o interwencję wysłałam rownież do prasy polskiej w Kanadzie (Gazeta gazeta). Obecnie przygotowuję pisma do kanadyjskich nowowybranych parlamentarzystów o polskich korzeniach. Kongres Polonii Kanadyjskiej zgodził się (Facebook KPK), że film jest nieobiektywny i niestosowny oraz zadeklarował poparcie indywidualnych protestów.
Wiem, że trudno jest wierzyć na słowo, jeśli nie widziało się filmu. Film można obejrzeć w Muzuem Imigracji Pier 21 w Halifax w Kanadzie, lub zamówić DVD pod adresem:giftshop@pier21.ca lub tel. 1 (902) 425-7770) wew. 227. Film koszuje okolo 40$ z kosztami wysyłki. Wkładam w tę sprawę cały mój wysiłek, ale naprawde nie wiem od czego zacząć.
List z prosbą o interwencje został wysłany do poniższych adresatów w dniu 5 kwietnia 2011 roku:
1. Teresa Berezowski, President of Board of Directors, Canadian Polish
Congress, Toronto ON,terri.bere@sympatico.ca
2. R.J. Tyndorf, Canadian Polish Congress, Adam Mickiewicz Foundation in
Canada, Toronto ON,kongres@kpk.org
3. Bonawentura Solski, Canadian Polish Congress, Polish League Against
Defamation,kongres@kpk.org
oraz w dniu 20 kwietnia 2011
4. Professor Frances Ann Swyripa, Board of Directors, Canadian Museum of
Immigration at Pier 21,fswyripa@ualberta.ca ,
Żaden z adresatów nie odpowiedział na mój list. Wierze, że dzieki pomocy publicystów Blogmedia24, nasz głos bedzie silniejszy i lepiej słyszalny.W załaczeniu przesylam mój list do muzeum oraz list wysłany do Prof. Swyripa.Prosze dać znać jesli tylko mogę jakos pomoc. Bedziemy kontunowac redagowanie listu do kanadyjskich politykow i ministerstwa odpowiedzialnego za nadzor nad muzeami w Kanadzie. Bedę z niecierpliwoscia i wielką nadzieją czekac na odzew od Państwa i pokierowanie dalszą akcją.
Proszę o pomoc. W przypadku pytań i zainteresowania sprawą, proszę o kontakt e-mailwy.
Z powazaniem,
(nazwisko znane Redakcji)
Na blogu http://bieganski-the-blog.blogspot.com/2011/02/brute-polak-stereotype-on-display-at.html prowadzona jest dyskusja w języku angielskim, zachęcam do przeczytania całego wpisu i głosów w dyskusji
Bieganski, the Brute Polak stereotype, is everywhere in Western culture. It is inpulp paperback bestsellers. It is inpious, self-righteous Holocaust books written by Presbyterian elders and published by university presses. It is inmainstream movies.
Thanks to Malgorzata, a reader of this blog, I now know that Bieganski, the brute Polak, is also featured in a film shown at theCanadian Museum of Immigration at Pier 21, Halifax, Nova Scotia. Pier 21 has been compared to Ellis Island, the United States’ historic point of disembarkation for many immigrants. The film is shown to visitors to the museum. The film teaches the viewer about brute Poles, and reaffirms any prejudice they may already have.
Zdjęcie za: the Pier 21 Homepage Source
Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.