Poniżej krótki ospis funkcjonowania Kas pracowniczych, zastanawiam sie jednak: czy tego rozwiązania jakoś nie można wykorzystać uwalniając je z zakładu pracy? Może ktoś ma jakiś pomysł?
Pracownicze Kasy Zapomogowo-Pożyczkowe (PKZP) działają w zakładach pracy, w oparciu o art. 39 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych ( Dz. U. Nr 55 poz. 234), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 100 poz. 502 z późn. zm.) oraz powszechnie obowiązujące przepisy prawa.
Zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami prawa, pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe:
Kasy zapomogowo-pożyczkowe mają długą tradycję. W okresie powojennym były bardzo rozpowszechnione we wszystkich zakładach pracy: kopalniach, fabrykach, przedsiębiorstwach państwowych i urzędach. Jak mówiono w żartach, najbardziej związany ze swym zakładem jest pracownik właśnie poprzez zadłużenie w PKZP. Obecnie PKZP nadal działają w wielu zakładach pracy. Są w pełni samodzielne, choć nie posiadają osobowości prawnej.
Kasa zapomogowo-pożyczkowa to najszybsza i najskuteczniejsza forma samopomocy koleżeńskiej w miejscu pracy. Każdy pożyczkobiorca korzysta z pieniędzy stanowiących własność jego kolegów-członków tej samej kasy. Pożyczki są nieoprocentowane i spłacane w miesięcznych ratach.
Członkostwo w kasie jest dobrowolne, a za zobowiązania PKZP odpowiadają jej członkowie solidarnie do wysokości wkładów.
Zakład pracy zobowiązany jest udzielić PKZP nieodpłatnej pomocy w zakresie obsługi technicznej (zapewnienia pomieszczeń biurowych, dostarczania druków i formularzy), prawnej i finansowo-księgowej (prowadzenie księgowości, obsługi kasowej, dokonania na rzecz PKZP potrąceń w listach płac, listach wypłat zasiłków chorobowych, zasiłków wychowawczych, wpisowego, wkładów miesięcznych i rat pożyczek, przyjmowania wpłat wnoszonych przez emerytów i rencistów oraz osób przebywających na urlopach wychowawczych, odprowadzania wpłat na rachunek bankowy PKZP, informowania przynajmniej raz w roku członków kasy o stanie ich wkładów i zadłużeń).
Szczegółowe warunki świadczenia pomocy przez zakład pracy, określa umowa zawarta pomiędzy zakładem pracy a PKZP.
Organy PKZP nie podlegają zwierzchności zakładu pracy, w którym kasa została utworzona.
Organy PKZP i ich zadania
Walne zebranie członków – jest najwyższym organem PKZP. Stanowią go wszyscy członkowie kasy lub delegowani przez nich przedstawiciele (walne zebranie delegatów).
Walne zebranie podejmuje decyzje w najważniejszych dla kasy sprawach, w szczególności dotyczących:
Walne zebranie członków (delegatów) zbiera się raz w roku (walne zebranie zwyczajne) lub według potrzeb (walne zebranie nadzwyczajne).
Zarząd PKZP – organizator działalności kasy i reprezentant interesów kasy na zewnątrz. Prowadzi politykę w zakresie udzielania świadczeń, zarządza funduszami kasy, decyduje o lokowaniu wolnych środków kasy na rachunkach terminowych i lokatach bankowych, o przyjmowaniu członków i skreśleniu ich z listy, o udzielaniu pożyczek i terminach ich spłat oraz o wszystkich innych sprawach bieżących. Zarząd powinien składać się co najmniej z trzech członków, a na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona:
Komisja rewizyjna – to organ kontrolujący działalność finansową zarządu. Składa się co najmniej z trzech członków, a do jej kompetencji należy w szczególności:
Uchwały organów PKZP zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby członków (delegatów).
Kadencja zarządu i komisji rewizyjnej trwa nie dłużej niż 4 lata.
Członkowie organów PKZP wykonują swoje czynności społecznie.
Organizowanie PKZP
Pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa może być utworzona w zakładzie pracy, w którym co najmniej 10 pracowników zadeklaruje gotowość przynależności do PKZP. O jej utworzeniu decydują założyciele, którzy uchwalają statut i dokonują wyboru organów przewidzianych w statucie. Prawną pomoc w opracowaniu projektu statutu powinien zapewnić zakład pracy.
Wybory w PKZP mogą się odbywać w sposób jawny lub tajny, a decyzję w tej sprawie podejmuje walne zebranie w drodze głosowania jawnego.
PKZP używa pieczęci podłużnej z podaniem nazwy i adresu zakładu pracy, w którym została utworzona.
Gromadzenie wkładów i udzielanie pożyczek
Podstawowym źródłem zasilania PKZP środkami pieniężnymi są wkłady członkowskie, najczęściej potrącane przez zakład pracy z listy płac. Wkłady członkowskie są księgowane na imiennym rachunku wnoszącego je członka. Stanowią jego własność i podlegają zwrotowi w przypadku rezygnacji z przynależności do PKZP. Wkłady członkowskie są przechowywane na funduszu oszczędnościowo-pożyczkowym przeznaczonym na udzielanie pożyczek.
Poza wkładami miesięcznymi każdy członek PKZP obowiązany jest wpłacić wpisowe, czyli jednorazowa kwotę zasilającą fundusz rezerwowy kasy, w wysokości uchwalonej przez walne zebranie członków. Wpisowe ustalane jest kwotowo (wtedy wpisowe jest jednakowe dla wszystkich wstępujących członków) lub procentowo (w określonym procencie minimalnego lub przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, w roku poprzednim).
Szczegółowe warunki udzielania pożyczek powinny być dokładnie określone w statucie i znane ogółowi członków kasy, czyli to w jakiej maksymalnej wysokości można pożyczkę zaciągać (np. trzykrotność zgromadzonych wkładów, ale nie więcej niż 10 tys. zł), poręczycieli (np. tylko członkowie kasy), terminy spłaty pożyczki (maksymalną liczbę rat).
Umowa o udzielenie pożyczki regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. Jednym z rodzajów poręczenia spłaty pożyczki mogą być wkłady własne zgromadzone w kasie przez pożyczkobiorcę, drugim rodzajem – przedstawienie poręczeń osób trzecich, trzecim – przyjmowanie zastawów. Rodzaje gwarancji wybiera walne zgromadzenie członków i określa je w statucie jako obowiązujące kasę.
Rachunkowość kasy powinna być prowadzona zgodnie z przepisami prowadzenia rachunkowości. Jest to rachunkowość uproszczona, a rokiem obrachunkowym jest rok kalendarzowy.
Dla zapewnienia PKZP normalnego trybu pracy, zakład pracy powinien zaopatrzyć kasę w niezbędne druki i formularze. Mają je w swojej ofercie różne wydawnictwa
i instytucje. Dokumenty te to m.in.:
PKZP ma prawo przyjmować subwencje i darowizny na zasilenie funduszu rezerwowego.
Likwidacja PKZP
Przepisy rozporządzenia Rady Ministrów przewidują dwa wypadki obligatoryjnego postawienia PKP w stan likwidacji:
Likwidacja PKZP ma na celu zakończenie spraw bieżących, spłatę zobowiązań oraz ściągnięcie wierzytelności. Skład komisji likwidacyjnej określa uchwała walnego zebrania o likwidacji PKZP.
A teraz myślmy, bo nawiązując do dyskusji pod tekstem Ryszarda Opary, Polacy muszą sie wyzwolić od systemu bankowego.
"Doradzajac przyjacielowi, staraj sie mu pomóc, a nie sprawic przyjemnosc" Solon"