Wydaje się, że wiele już się dowiedzieliśmy o magnesach, ale człowiek ma taką naturę, że lubi wiedzieć co było pierwsze i kiedy to miało miejsce. Na pewno wielu czytelników chciałoby się dowiedzieć, kiedy na Ziemi zjawił się pierwszy magnes i co miało wpływ na jego pojawienie się. Przyznam się szczerze, że i ja należałem do tej grupy "ciekawskich", i chociaż jako jedyny rozumiałem czym jest magnes, to wcale mi to nie ułatwiało zadania. Na szczęście, z pomocą przyszedł mi prof. A. Jadczyk, który w odpowiednim momencie znalazł lub ujawnił informację o ciekawym odkryciu niejakiego Domenico Morichini, dokonanym w 1812 r. Zjawisko to badał w latach 40-tych ubiegłego wieku austriacki fizyk Feliks Ehrenhaft, który w 1941 r. wysłał […]
Wydaje się, że wiele już się dowiedzieliśmy o magnesach, ale człowiek ma taką naturę, że lubi wiedzieć co było pierwsze i kiedy to miało miejsce.
Na pewno wielu czytelników chciałoby się dowiedzieć, kiedy na Ziemi zjawił się pierwszy magnes i co miało wpływ na jego pojawienie się.
Przyznam się szczerze, że i ja należałem do tej grupy "ciekawskich", i chociaż jako jedyny rozumiałem czym jest magnes, to wcale mi to nie ułatwiało zadania.
Na szczęście, z pomocą przyszedł mi prof. A. Jadczyk, który w odpowiednim momencie znalazł lub ujawnił informację o ciekawym odkryciu niejakiego Domenico Morichini, dokonanym w 1812 r. Zjawisko to badał w latach 40-tych ubiegłego wieku austriacki fizyk Feliks Ehrenhaft, który w 1941 r. wysłał znamienny telegram do prof. Pelsha (fotokopia tego telegramu pochodzi z komentarza prof. A. Jadczyka –
http://arkadiusz.jadczyk.salon24.pl/281459,energia-i-grawitacja#comment_4039462 ),
w jakim informuje, że działając na miękkie żelazo światłem słonecznym, a ściślej, jego ultrafioletowym spektrum udało mu się uzyskać magnes.
Krótko mówiąc – Ehrenhaft dokazał, że nośnik światła i nośnik pola magnesu, posiada tą samą naturę.
Z nieznanych mi powodów fizycy nie poszli tym śladem i dopiero prof. Bazijew odkrył prawdziwą naturę magnetyzmu, dokazując, że nośnik światła i nośnik pola magnesu to jedna i ta sama cząstka elementarna – elektrino.
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!