Bez kategorii
Like

Pasterz spod Zbaraża

29/12/2012
586 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

my rośliśmy, błądziliśmy… on TRWAŁ, abyśmy mogli DOJRZEĆ – niech Święci przyjmą ciepło mojego biskupa – Ignacego Tokarczuka :)))

0


zamiast epitafium polecam książkę:

"Nie można zdradzić Ewangelii"

zachęcam z pomocą recenzji z  "Naszego Dziennika" /3 lipca 2012, Nr 153 (4388)/

To tytuł książki – rozmów z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem przeprowadzonych w ubiegłym roku przez historyka oddziału IPN w Rzeszowie dr. Mariusza Krzysztofińskiego. Wydanie publikacji zbiegło się z 70. rocznicą święceń kapłańskich, które ksiądz arcybiskup przyjął z rąk ks. bp. Eugeniusza Baziaka 21 czerwca 1942 r. we Lwowie.
Książka będąca zapisem rozmów z ks. abp. Ignacym Tokarczukiem stanowi świadectwo życia oraz kapłańskiej i biskupiej pracy jednego z najwybitniejszych hierarchów w historii Kościoła katolickiego w Polsce, który nie zważając na grożące mu niebezpieczeństwo, zawsze stał po stronie prawdy i zasad. Ukazuje drogę życia księdza arcybiskupa od rodzinnych Łubianek Wyższych, przez drogę do kapłaństwa i posługę duszpasterską m.in. w Złotnikach w woj. tarnopolskim, gdzie w 1944 r. cudem uniknął śmierci z rąk UPA, pracę w Katowicach, a potem na Mazurach, działalność naukową na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po pasterską misję w Kościele przemyskim. Ksiądz arcybiskup Tokarczuk wspomina czas działalności duszpasterskiej w diecezji przemyskiej, której ważnym elementem był program budownictwa sakralnego, zakładający zagęszczenie sieci parafialnej, a tym samym ułatwienie wiernym dostępu do świątyń i praktyk religijnych. Wystarczy wspomnieć, że w latach 1966-1993, kiedy rządy w diecezji sprawował ks. abp Tokarczuk, wybudowano ok. 430 kościołów. Większość powstawała bez zezwolenia ówczesnych komunistycznych władz wrogo nastawionych do Kościoła i osobiście do pasterza przemyskiego. W rozmowach z dr. Mariuszem Krzysztofińskim ks. abp Tokarczuk odsłania kulisy działalności duszpasterskiej. Mówiąc o próbach ingerencji komunistów w pasterską działalność, przypomina o groźbach kierowanych pod jego adresem. Oliwy do ognia dolewały związki z działaczami opozycji demokratycznej oraz opieka i pasterska troska, jaką roztaczał nad rodzącym się w Polsce ruchem społecznym "Solidarność", który wspierał nie tylko duchowo i moralnie, ale także materialnie. W okresie stanu wojennego pomagał też rodzinom internowanych. Stąd inwigilacja przez sieć tajnych współpracowników, którzy kręcili się wokół ks. abp. Tokarczuka, podsłuchy w pałacu biskupim w Przemyślu, a nawet listy do Watykanu, w których usiłowano zdyskredytować osobę pasterza przemyskiego, przedstawiając go jako człowieka, którego działalność szkodzi normalizacji stosunków państwo – Kościół.
Książka "Nie można zdradzić Ewangelii", wzbogacona obszernym materiałem zdjęciowym, głównie z archiwum ks. abp. Tokarczuka, została wydana przez IPN Oddział w Rzeszowie oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. Można ją nabyć w rzeszowskim oddziale IPN, ul. Słowackiego 18.

i w promocji – wywiad w Radio Maryja:

http://www.radiomaryja.pl/multimedia/nie-mozna-zdradzic-ewangelii-2/

Panie, nakłoń Twego ucha ku moim prośbom, gdy w pokorze błagam Twego miłosierdzia; przyjmij duszę Twegosługi, a mojego Biskupa – Ignacego Tokarczuka , której kazałeś opuścić tę ziemię, do krainy światła i pokoju i przyłącz ją do grona Twych wybranych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

 

 

0

sosenkowski

Katolik Narodowiec - neofita samoistny

230 publikacje
2 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758