Protest związkowców energetyki przed Pałacem Wilanowskim 07.02.2011r. 12:51 W Warszawie przed Pałacem w Wilanowie, gdzie odbywa się szczyt Trójkąta Weimarskiego, protestuje grupa związkowców z branży energetycznej. Protestują przeciw sprzedaży państwowych spółek energetycznych koncernom, których właścicielem jest państwo francuskie. W Wilanowie w poniedziałek rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego, niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Związkowcy przekazali za pośrednictwem pracownika ambasady francuskiej petycję dla prezydenta Francji. Protest zorganizował NSZZ Solidarność, ale uczestniczą w nim również reprezentanci innych związków z firm energetycznych. Wśród ok. 200 protestujących najwięcej osób ubranych jest w kamizelki firmy Enea z Gorzowa, Bydgoszczy, Szczecina. Są też pracownicy z elektrowni Kozienice i Połaniec. Przewodniczący sekretariatu górnictwa i energetyki NSZZ Solidarność […]
Protest zorganizował NSZZ Solidarność, ale uczestniczą w nim również reprezentanci innych związków z firm energetycznych. Wśród ok. 200 protestujących najwięcej osób ubranych jest w kamizelki firmy Enea z Gorzowa, Bydgoszczy, Szczecina. Są też pracownicy z elektrowni Kozienice i Połaniec.
Przewodniczący sekretariatu górnictwa i energetyki NSZZ Solidarność Kazimierz Grajcarek powiedział PAP,
Grajcarek podkreślił, że związki zawodowe domagają się też poszanowania praw pracowników w tych zakładach, które kupiły już francuskie państwowe firmy. „Nasi pracownicy dostają propozycję w ramach programu dobrowolnych odejść – albo odejdziesz z pieniędzmi, albo wykopiemy cię za darmo” – mówił Grajcarek do uczestników wiecu. W ocenie szefa sekretariatu, inwestorzy z Francji przychodzą do nas robić biznes, ale koszty społeczne przerzucają na Polaków.
W petycji związkowcy zaznaczyli, że sprzeciwiają się dalszemu inwestowaniu francuskich państwowych firm energetycznych w polski sektor paliwowo-energetyczny. „Obawiamy się, że te firmy będą realizować zadania rządu francuskiego, a nie polskiej gospodarki” – napisali w petycji.
Podkreślili, że państwowi inwestorzy francuscy naruszają prawa pracownicze i związkowe, a zamiast prowadzić dialog ze związkowcami, pozywają ich do sądu. Napisali, że wielokrotnie informowali o tym ambasadora Francji, ale nigdy nie otrzymali odpowiedzi. W ich ocenie oznacza to, że taka jest polityka francuskiego rządu w stosunku do wykupionych w Polsce firm.
-"Niesforne Dziecię Gutenberga".
Podobne lektury:
fiatowiec.nowyekran.pl/post/1696,zwiazkowcy-z-solidarnosci-na-szczycie-weimarskim
jaron.nowyekran.pl/post/1762,energetyka-protest-derogacja-co2-inwestycje