Chyba już dopiekłem Łażącemu Łazarzowi, gdyż zamieścił on pod swoją notką „Wtorek, godz 12.00 – konferencja prasowa NE w sprawie przestępstw PKW i unieważnienia wyborów”, następujący komentarz:
@waldemar.m
Proszę byś wreszcie podpowiedział rzeczowo, bez chciejstwa, na jakiej podstawie prawnej SN ma prawo przywracać czynności wyborcze i w jakim trybie ma być złożona skarga???
http://lazacylazarz.nowyekran.pl/post/25828,wtorek-godz-12-00-konferencja-prasowa-ne-w-sprawie-przestepstw-pkw-i-uniewaznienia-wyborow#comment_211041
Ponieważ moja odpowiedź będzie rozbudowana, więc zdecydowałem się na udzielenie jej w formie notki.
W dniu, w którym złożyłeś skargę na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 23 sierpnia 2011 r. o nr ZPOW-540-106/11 doskonale wiedziałeś, że jedynym organem upoważnionym do jej rozpatrzenia jest Sąd Najwyższy, ale w żadnym akcie prawnym nie ma procedury załatwienia takiej skragi.
Co się stało? To co miało się stać. Sąd Najwyższy uznał skargę za zasadną. Tylko tyle i aż tyle.
Przyjrzyjmy się Kodeksowi wyborczemu. Czy w nim przewidziano ile dni mają Komitety wyborcze na wykonanie określonych procedur wyborczych?
Ciekawy pod tym względem jest artykuł 204 Kodeksu wyborczego. Mówi on o terminach rejestracji komitetów wyborczych. Liczba mnoga wzięła się z tego, że ustawodawca przewidział aż trzy rodzaje komitetów wyborczych:
1. Komitet wyborczy partii politycznych.
2. Koalicyjny komitet wyborczy.
3. Komitet wyborczy wyborców
I tu zaczyna się największa niesprawiedliwość tych wyborów (dla komitetów wyborczych partii politycznych i koalicyjnych komitetów wyborczych), ale niestety przegapiona przez Komitet wyborczy OLW.
Otóż, zgodnie z § 2. Komitet wyborczy partii politycznej obowiązany jest zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu w okresie od dnia ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu wyborów do 50 dnia przed dniem wyborów.
Zgodnie z § 4. Koalicyjny komitet wyborczy może być utworzony w okresie od dnia ogłoszenia postanowienia o zarządzeniu wyborówdo 50 dnia przed dniem wyborów.
A jak prawo potraktowało komitet wyborczy wyborców? Bardzo ulgowo! Nie ograniczyło go początkowym terminem, o czym świadczy treść art 204 § 6 :
Po zebraniu co najmniej 1000 podpisów obywateli mających prawo wybierania
do Sejmu, popierających utworzenie komitetu wyborczego wyborców,
pełnomocnik wyborczy zawiadamia Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu
komitetu. Zawiadomienie może być dokonane do 50 dnia przed dniem wyborów.
Mogliśmy zbierać podpisy w dowolnym terminie i złożyć wniosek o zarejestrowanie Komitetu wyborczego 12 sierpnia, a nie 22. Składając wniosek w ostatnim dniu sami sobie skróciliśmy następny termin wyborczy, gdyż straciliśmy czas na czekanie wyroku Sądu Najwyższego.
Dużo się naczytałem o Komunikacie, który PKW rozmieściła na swojej oficjalnej stronie, w którym PKW informuje o przyjęciu zgłoszenia KW OLW i wyznaczeniu mu terminu na zbieranie podpisów, ale ani słowem Pełnomocnik KW OLW nie zająknął się na temat tego, czy PKW wykonała Art. 207 KW, tj czy ogłosiła informację o utworzeniu KW OLW w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Przyjrzyjmy się kalendarzowi wyborczemu.
22.08. – ostatni dzień zgłaszania komitetów wyborczych
01.09 – ostatni dzień zgłaszania list kandydatów
07.09 – termin, do jakiego KW OLW ma prawo zgłosić listę na senatorów
Jak widzimy, druga uchwała PKW naruszyła kalendarz wyborczy, a na to PKW nie ma kompetencji.
Pytasz w jakim trybie ma być złożona skraga?
W jedynym logicznym, tj. trybie zażalenia na działania PKW spowodowane Postanową Sądu Najwyższego z dnia 31.08.2011 r. (Sygn. akt III SW 10/11).
W uzasadnieniu poruszyłbym następującą kwestię:
SN, wydając postanowę w dniu 31.08.2011 doskonale zdawał sobie sprawę, że KW OLW został niesłuszną decyzją PKW wyeliminowyny z wyborów, gdyż PKW nie ma możliwości naruszyć kalendarz wyborczy, a tym samym KW OLW został pozbawiony możliwości zebrania podpisów na popracie list kandydatów do Senatu.
Ponieważ ustawodawca nie uregulował procedury logicznego załatwienia skargi na czynność wyborczą, prosimy Wysoki Sąd. Przy wydawaniu postanowy w tej sprawie, o kierowanie się intencją ustawodacy zawartą w procedurze opisanej w art. 244 § 3, tj, o podjęciu niektórych czynności wyborczych, wskazując czynność, od której należy ponowić postępowanie wyborcze.
Na nasze przekonanie, powinna być powtórzona procedura zbierania podpisów pod listami na kandydatów, tj procedura od 49 dnia do dnia przed dniem wyborów.
Fizyka dla tych, którzy chca zrozumiec! Polityka dla tych, którzy zrozumieli!