9 kwietnia 2011 r. o godz. 16.00 – 18.00 odbędzie się uroczystość rocznicowa – 66. rocznica wyzwolenia obozu KL Ravensbrück. Organizatorzy Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA i Fundacja MECEANT SZTUKI serdecznie zapraszają do Archikatedry św. Jana Chrzciciela ul. Świętojańska 8 w Warszawie. Wstęp   w o l n y.

Uroczystość rocznicowa jest hołdem składanym ofiarom zamęczonym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym byłym więźniarkom obozu – Świadkom Historii.

Uroczystość rocznicowa 9 kwietnia jest jednym z przewidzianych na kwiecień wydarzeń mających na celu „Odzyskanie z niepamięci” bohaterstwa Polek, które doświadczyły piekła obozu KL Ravensbrück.

 

Program uroczystości rocznicowych

16.00 – Uroczysta msza święta. Nabożeństwo zostanie odprawione w intencji pomordowanych, zmarłych i żyjącychRavensbrüczanek

17.00 –Słowo w intencji – Barbara Oratowska, kustosz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie

Słowo w intencji – Alicja Gawlikowska, Przewodnicząca Klubu Kobiet KL Ravensbruck

Chwila poezji – utwory Grażyny Chorostowskiej, młodej, lubelskiej poetki zamordowanej w KL Ravensbruck – wiersze w wykonaniuJulii Wilde

Koncert

Program koncertu oparty został na poezji ks. Twardowskiego mającej zazwyczaj charakter religijny, ale także odnoszącej się do innych aspektów otaczającego nas świata, prawd uniwersalnych – nadziei, miłości, patriotyzmu. Poruszająca i wspaniała muzyka do utworów ks. Twardowskiego została skomponowana przez wybitnych polskich artystów Jerzego Cembrzyńskiego i Justynę Witkowską-Krzyżanowską. Zespół Con Passione składający się z czołowych warszawskich muzyków, gwarantuje wysoki poziom artystyczny koncertu. Ważnym elementem jest wzbogacenie brzmienia zespołu Con Passione gitarą elektryczną co ułatwi dotarcie do młodszego słuchacza.

Wykonawcy:
Justyna Reczeniedi – sopran
Anna Seniuk – recytacje
Kamila Szalińska – Bałwas – skrzypce
Michał Pindakiewicz – gitara
Marcin Olak – gitara elektryczna
Jerzy Cembrzyński – kontrabas, kompozycje, aranżacje wszystkich utworów
Justyna Witkowska–Krzyżanowska – kompozycje
 

Poznałem historię te strasznej gehenny od  mojej sp. mamy i innych więżniarek  obozu koncestracyjnego.

Kejow

Ps. relacja BRPO http://www.jaron.salon24.pl/174397,kl-ravensbruck-ocalic-z-niepamieci-brpo