Bez kategorii
Like

O co chodzi z ks. Natankiem?

30/05/2011
438 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Rozmawiałam wczoraj z ks. Węgrzyniakiem.

0


Komunikat Kurii Metropolitalnej w Krakowie w sprawie działalności ks. dr. hab. Piotra Natanka

Od dłuższego czasu do Kurii Metropolitalnej w Krakowie napływają ze strony wiernych liczne zapytania i wyrazy zaniepokojenia w sprawie kontrowersyjnych publicznych wypowiedzi ks. dr. hab. Piotra Natanka, kapłana Archidiecezji Krakowskiej. Mając na względzie spoczywający na biskupie diecezjalnym obowiązek czuwania nad poprawnością nauczania doktryny chrześcijańskiej, Arcybiskup Metropolita Krakowski dekretem z dnia
3 lipca 2009 r. powołał komisję teologiczną z zadaniem dokonania oceny teologicznej treści publicznie głoszonych przez ks. Piotra Natanka. Komisja przedstawiła negatywną ocenę działalności Księdza, stwierdzając błędy teologiczne w głoszonym przezeń przepowiadaniu
i prowadzonej działalności. Ponadto Arcybiskup Metropolita Krakowski zarządził wizytację w prowadzonym przez ks. Piotra Natanka ośrodku „Pustelnia Niepokalanów” w Grzechyni
k. Makowa Podhalańskiego.

Po zapoznaniu się z przedłożonymi przez oba zespoły sprawozdaniami, Arcybiskup Metropolita Krakowski podjął w stosunku do ks. Piotra Natanka następujące decyzje, mając na względzie dobro społeczności wiernych i samego Duchownego:

  1. Zawiesił do odwołania zgodę na prowadzenie pracy naukowej na uczelniach
    i wydziałach katolickich.
  2. Działalność duszpasterską ks. Piotra Natanka ograniczył do parafii zamieszkania. Poza zwyczajną posługą kapłańską prowadzoną tam pod kierunkiem proboszcza, ks. Natanek nie może podejmować posług duszpasterskich w innych miejscach.
  3. Nie zezwolił i nie zezwala ks. Piotrowi Natankowi na publiczne wystąpienia, publikowanie tekstów, rozprowadzanie własnych publikacji (w tym także nagrań video i audio) oraz udostępnianie ich do rozprowadzania przez inne osoby.
  4. Polecił zamknięcie prowadzonych przez ks. Piotra Natanka, lub za jego zgodą przez inne osoby, stron internetowych ze szkodliwymi treściami oraz doprowadzenie do wycofania wszystkich materiałów, które już są udostępnione w Internecie przez wyraźne wycofanie zgody na ich upublicznianie.
  5. Polecił ks. Piotrowi Natankowi udzielić wyjaśnienia i przeprosić za to, że dotychczasowa jego działalność mogła wyrządzić szkody tak poszczególnym osobom, jak i społeczności wierzących.
  6. Nie zgadza się na prowadzenie jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej
    w ośrodku „Pustelnia Niepokalanów” w Grzechyni.

 

Ksiądz Piotr Natanek w rozmowie z Księdzem Kardynałem zapewnił, że jako wierny syn Kościoła dostosuje się do powyższych decyzji.

Kraków, dnia 2 marca 2010 r.

za zgodność

Kanclerz Kurii

http://www.diecezja.pl/pl/dekrety/1600-komunikat-kurii-metropolitalnej-w-krakowie-w-sprawie-dziaalnoci-ks-dr-hab-piotra-natanka

 

Wczoraj u św. Anny ks. Węgrzyniak miał kazanie w temacie ks. Natanka.

Niedługo ukaże się na Jego stronie

http://www.wegrzyniak.com/

 

Konkluzja jest taka, że Kuria powinna podać teologiczne powody zawieszenia księdza, a nie zrobiła tego.

Kościół znów postąpił jak z Lutrem.

Po kazaniu kilkoro ludzi przyszło do zakrystii, by porozmawiać o tej sprawie. Ks. Węgrzyniak mówi, że w takich sprawach trzeba sprawę oprzeć na Prawdzie. Wystarczyło wziąć Lutra na piwo i pogadać, a nie byłoby kłopotu ( to  słowa księdza). Ponadto ukazała się książka krakowskiego jezuity, który twierdzi, że z pism Celakównej w ogóle nie wynika Intronizacja.

  Przypomnę, że w zakonie krakowskich jezuitów ciągle jest osoba, która będąc blisko papieża dowiedziała się o misji Kuklińskiego i doniosła na niego. O tym Kościół powinien rozmawiać z ludem Bożym. Te wszystkie sprawy trzeba wyczyścić w Duchu Prawdy.

 

Ks. Węgrzyniak rozmawia z Kurią, by sformułowała jasne zarzuty w którym miejscu ks. Natanek błądzi. Oczywiście posłuszeństwo jest próbą i każdy ją musi przejść, ale i Kuria musi stosować się do przyjętych w Kościele standardów Prawdy. Minął rok od pierwszych zarzutów wobec księdza, a Kuria dotąd sprawy nie oparła na Prawdzie i wyraża się mętnie. Musi być powołana komisja teologiczna.

 

Duch św. -Jezus nazywa Go „Duchem-Pocieszycielem” (gr. Parakletos – Obrońca, np. w sądzie; w opozycji do Diabolos – Oskarżyciela: por. Ap 12, 10de) oraz „Duchem Prawdy”(por. J 15, 26-27). Pierwsze objawienie Ducha Świętego ma miejsce podczas chrztu Jezusa. Wówczas Duch Święty objawił się pod postacią białej gołębicy i zwyczajowo tak się go przedstawia na wszelkich obrazach. Duch Święty jest także obecny w momencie Zwiastowania (Łk 1, 35) oraz podczas nawiedzenia św. Elżbiety przez Marię z Nazaretu (Łk 1, 41). Jezus obiecuje go zesłać na apostołów jako moc po swoim Wniebowstąpieniu (Łk 24,49). Wydarzenie to miało miejsce pięćdziesiąt dni po Jego śmierci (zob. Zesłanie Ducha Świętego), kiedy Duch objawił się poprzez języki ognia nad głowami apostołów oraz przez podmuch silnego wiatru, który nawiedził pomieszczenie, w którym przebywali. Odtąd apostołowie rozpoczęli głoszenie Ewangelii na całym świecie. Dodatkowo Jezus przyrzekł, że w chwili prześladowań Duch pomoże stawić czoła wrogom (por. Mt 10, 19-20).

„Idźcie więc i czyńcie uczniami wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28, 19)

Bóg nie zostawił nas samych po odejściu Chrystusa. Mamy Ducha Pocieszyciela, Ducha Prawdy.

 

0

circonstance

Iza Rostworowska. Crux sancta sit mihi lux / Non draco sit mihi dux Vade retro satana / Numquam suade mihi vana Sunt mala quae libas / Ipse venena bibas

719 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758