Bez kategorii
Like

Nieznośny ból kolan

11/08/2011
823 Wyświetlenia
1 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Zmniejszenie aktywności ruchowej oraz siedzący tryb życia powodują zmniejszenie sprawności mięśni stabilizujących największy staw naszego organizmu.

0


 Ból stawów towarzyszy nam zazwyczaj kiedy przepracujemy się lub zbyt intensywnie uprawiamy sport. Jest to stan przemijający, wynikający z przeciążenia przyczepów mięśniowych oraz więzadłowych. Problem pojawia się wówczas, kiedy przeciążanie tkanek miękkich następuje zbyt często w stosunku do możliwości regeneracyjnych organizmu. Sytuacja taka występuje najczęściej kiedy osłabione mięśnie nie są w stanie wspomagać pracy więzadeł. Łatwo się o tym przekonać latem kiedy bez rozgrzewki  rozpoczynamy towarzyską grę w siatkówkę, piłkę nożną czy tenis. Występowanie drobnych kontuzji w tym czasie  zdarza się niezmiernie często. Naturalnie są one ignorowane ale należy pamiętać o tym, że jest to otwieranie furtki do poważniejszych problemów.  Nawet lekki ból stawu trwający ponad dobę uruchamia mechanizmy kompensacyjne polegające na mimowolnym usztywnieniu oraz braku pełnego wyprostu w kolanie. Jeśli taka sytuacja powtarza się wielokrotnie w ciągu miesiąca i nie jest świadomie korygowana, może przejść w trwały nawyk ruchowy. Powoduje to stopniową zmianę sylwetki oraz wpływa na sposób poruszania się. Początkowo zaczynamy chodzić na lekko ugiętych nogach. Organizm natychmiast reaguje na zmieniona statykę ciała poprzez ugięcie stawów biodrowych oraz pogłębienie krzywizny kręgosłupa lędźwiowego. Powoduje to dalsze pochylenie się sylwetki. Stan taki może pogłębiać się niezauważalnie aż do momentu pojawienia się pierwszego, ostrego bólu kolan. Jest on wynikiem osłabienia się mięśnia stabilizującego staw kolanowy w pełnym wyproście ( na skutek podświadomego unikania tego ruchu) i co za tym idzie, bocznego ustawienia się rzepki. Takie ustawienie rzepki względem kłykci kości udowej, po których się ona ślizga, powoduje jej nadmierne ścieranie i znaczną bolesność.

W opisie badania ultrasonograficznego opisywana jest wtedy chondromalacja rzepki. Charakterystycznym objawem takiego stanu  jest ostry ból bocznej części kolana w czasie schodzenia ze schodów lub ćmiący ból stawu w czasie długiego siedzenia ze zgiętymi kolanami ( np. w czasie seansu kinowego). Wieloletnie ignorowanie problemu może doprowadzić do zwyrodnienia stawu i chirurgicznego leczenia.

  Osoby szczególnie narażone na występowanie tego typu zmian to pracownicy biurowi i kierowcy, kobiety chodzące na wysokim obcasie ( powyżej 4 cm ) oraz osoby starsze narażone na ogólne osłabienie siły mięśniowej.

 

 Profilaktyka oraz leczenie polega na:

– kontroli sylwetki i świadome prostowanie kolan w czasie chodu

– ćwiczenia wzmacniające prostowniki stawu kolanowego

– aktywny wypoczynek na rowerze z prawidłowo dopasowaną wysokością siedziska

– chodzenie na piętach przez około 5 minut dziennie

– robienie przerw w pracy na wyprostowanie nóg i zrobienie kilku pięter po schodach ( w dół wracamy windą ). 

 

0

Neo-aktywny

Mieszkaniec metropolii w sercu Polski

13 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758