Niezłomny Książę Kościoła
21/07/2011
541 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Dziś rano (21 lipca 2011) w szpitalu w Pińsku w wieku 97 lat zmarł ksiądz Kazimierz kardynał Świątek, pierwszy arcybiskup metropolita diecezji mińsko-mohylewskiej po jej utworzeniu w 1991 roku
„Chrześcijanie i księżyc i słońce
I niebiosa i ziemia i chmury
I zwierzęta i morza i góry
I kto jeszcze na powietrzu przytomny
A pieczęć żywota nosi
Tu widzieli: jak książę niezłomny
Wiarę swoją przeświętą podnosi”
(„Książę Niezłomny”, Calderon Pedro – tłumaczył Juliusz Słowacki)
Kazimierz Świątek urodził się w roku 1914 w Estonii, w mieście Walk. Ochrzczony został w Rydze. Jego ojciec walczył i zginął podczas obrony Wilna przed bolszewikami w 1920 r. W wieku 3 lata, wraz z rodzina został zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski w 1922 r. zamieszkał w Baranowiczach. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku. 8 kwietnia 1939 r., otrzymał święcenia kapłańskie i został skierowany do pracy w mieście Prużany. Po wkroczeniu Sowietów 17 września 1939 r. został aresztowany i skazany za działalność konspiracyjną na karę śmierci. Przez dwa miesiące siedział w celi śmierci. Wykonanie wyroku uniemożliwiło wkroczenie wojsk niemieckich w 1941. Po ponownym wkroczeniu Sowietów na polskie Kresy został 17 grudnia 1944 aresztowany, uwięziony w Mińsku i skazany na 10 lat łagrów o zaostrzonym reżimie oraz 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Na Syberii pracował przy wyrębie tajgi zesłany do Gułagu w okolicach Workuty. Po zwolnieniu z łagru w 1954 r. powrócił do Pińska. Mógł wreszcie jawnie odprawiać Msze święte w kościele. Dzięki oddanej i ofiarnej pracy księdza Kazimierza została odbudowana katedra w Pińsku – jedna z pierwszych odbudowanych świątyń na Białorusi. Odbudowując katedrę robił wszystko, aby tworzyć żywy Kościół – Lud Boży, którego żywymi cegłami – jak mówił – są wierni.
Katedra w Pińsku – najstarszą świątynią katolicką na kresach wschodnich Rzeczypospolitej. Wzniesiona w 1396 r. jako drewniana została zastąpiona murowaną w 1510 r. przez króla Zygmunta I Starego.
Działalność duszpasterska ks. prałata Kazimierza Świątka, jego oddanie Bogu i Kościołowi, nieprzeciętne zdolności organizacyjne, autorytet i szacunek wśród wiernych i duchowieństwa zostały dostrzeżone w Stolicy Apostolskiej. W 1991 r. Jan Paweł II wyznaczył go na stanowisko pierwszego Metropolity nowoutworzonej Metropolii Mińsko-Mohylewskiej i Administratora Apostolskiego Diecezji Pińskiej. W wieku 77 lat nowy Metropolita rozpoczął swoją posługę jako biskup. Wizytował parafie, tworzył dekanaty, zakładał potrzebne w ewangelizacji struktury, bronił praw wiernych. W 1994 r. Jan Paweł II podniósł go do godności kardynalskiej – jest to odznaka najwyższa, jaka może być udzielona duchownemu w Kościele. Ksiądz Kardynał z wielką energią i odwagą tworzył program odrodzenia duchowości i przygotowania Kościoła Katolickiego na Białorusi do Wielkiego Jubileuszu 2000 Roku. W tym programie szczególne miejsce zajmowało odbudowywanie świątyń, a przede wszystkim archikatedry Mińskiej.
Archikatedra pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Mińsku
Hasłem Synodu było: "Odnowić wszystko w Chrystusie". Kardynał Świątek został wybrany na pierwszego przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi. W czerwcu 2006 r. Benedykt XVI przyjął prośbę o zwolnienie z pasterskiego kierownictwa Mińsko-Mohylewską Archidiecezją Jego Eminencji kardynała Kazimierza Świątka. Kardynał pozostał jednak administratorem apostolskim diecezji pińskiej. Kardynał Świątek w maju doznał złamania szyjki udowej. Przeszedł dwie operacje w Mińsku i w Lublinie. Następnie przewieziony do Pńska zmarł 21 lipca 2011 w miejscowym szpitalu.
Kardynał Kazimierz Świątek był wielkim polskim patriotą, świadkiem prześladowania wiary katolickiej w Sowietach i zasłużonym dla jej odrodzenia na Białorusi.
Kardynałów nazywamy książętami Kościoła. Kardynał Swiątek był prawdziwie niezłomnym księciem Kościoła Rzymsko-Katolickiego.
===================================================
Na 95. urodziny księdza kardynała ks. prof. Roman Dzwonkowski napisał artykuł: "Dźwigał z ruin Kościół na Białorusi".